Koniec rządów Asłana Abaszydze w zbuntowanej gruzińskiej prowincji

Lider zbuntowanej gruzińskiej prowincji Adżary podał się w nocy do dymisji i odleciał prawdopodobnie do Moskwy. Asłan Abaszydze zrezygnował - zakomunikował gruziński premier Zurab Żwanija, dodając, że Abaszydze wsiadł na lotnisku do samolotu wraz z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Igorem Iwanowem, który wcześniej przez kilka godzin brał udział w negocjacjach na temat rezygnacji adżarskiego przywódcy.

Niedługo później informację potwierdził prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili, występując na żywo w telewizji. „Asłan uciekł, składam gratulacje całej Gruzji. Dzisiaj zrobiliśmy ważny krok ku zjednoczeniu kraju. Dziękuję wszystkim Adżarom i wszystkim, którzy brali udział w obecnych wydarzeniach” - powiedział Saakaszwili.

Saakaszwili został prezydentem po tym jak przewodził bezkrwawej rewolucji i obaleniu Eduarda Szewardnadze w zeszłym roku. Obiecał przywrócenie Adżary i innych zbuntowanych prowincji gruzińskich pod kontrolę Gruzji.

Tysiące jego zwolenników już wcześniej celebrowało swoją radość na ulicach Batumi, stolicy Adżary, jako że już od pewnego czasu zanosiło się na ustąpienie Abaszydze.

Iwanow wraz z Abaszydze wymknęli się potajemnie z rezydencji przywódcy w Batumi. Reporterzy, którzy podążyli na lotnisko zastali tam już tylko jego ochroniarzy, samolot odleciał.

Abaszydze rządził Adżarą od 1990 r. Był oskarżany o autorytaryzm i posądzany o skłonności separatystyczne. Zwycięstwo Saakaszwili w Adżarze prawdopodobnie umocni jego pozycję w rozmowach z dwoma separatystycznymi prowincjami na północy Gruzji, w Abhazji i Północnej Osetii.
Źródło: Financial Times

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil