Koniec przestawiania zegarków? PSL: Pozostańmy przy czasie letnim

Dwa razy do roku wraca dyskusja na temat sensowności zmiany czasu na czas letni i zimowy. W październiku wszyscy przestawimy zegarki ponownie - cofniemy je o godzinę, wracając do czasu zimowego. Ludowcy mówią temu stanowcze "nie". - Pozostańmy przy czasie letnim - proponują.

Marek Sawicki, PSL
Marek Sawicki, PSL (fot. Łukasz Kobus / FORUM)

– W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna, bo większość z nas kończy pracę po zmroku. U wielu osób powoduje to problemy z przestawieniem organizmu, a dochodzą do tego kłopoty z transportem publicznym w te dwie noce w roku – argumentuje Marek Sawicki, poseł PSL.

Zdaniem PSL-u, przestawianie zegarków nie ma sensu, a argumenty "za" zostały już dawno obalone. W tym tygodniu, zapewne dziś (we wtorek) zostanie złożony w Sejmie odpowiedni projekt w tej sprawie.

Przyszłość projektu rysuje się jednak w niepewnych barwach. Większość parlamentarna PiS negatywnie odnosi się do „dobrej zmiany”. – Ważne jest, by przynajmniej rozpoczęła się poważna dyskusja – mówi Marek Sawicki. Jak wskazuje poseł ludowców, podobny temat już podjęto w innych europejskich państwach: na Litwie, w Czechach czy na Węgrzech.

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie nie jest wymysłem polskim. W całej Unii Europejskiej przestawianie zegarków odbywa się w ostatni weekend października. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym i – z kilkuletnimi przerwami – funkcjonuje do dziś.

W Europie zegarków nie przestawiają dwa razy w roku tylko Białorusini, Rosjanie i Islandczycy. Zmiana czasu w Ameryce Północnej stosowana jest we wszystkich krajach tego kontynentu, czyli Kanadzie, USA i Meksyku, ale z wyłączeniem poszczególnych regionów. W Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i częściowo w Brazylii. W Afryce również spotkamy kraje, które stosują czas letni i zimowy. Są to m.in. Libia, Maroko czy Namibia. Inaczej wygląda sytuacja w Azji, gdzie poza wybranymi krajami Bliskiego Wschodu czasu letniego nie stosuje się.

KWS/MH

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 iwonka50

Wydaje się, że czas zimowy jest bardziej naturalny. Więc jak już coś to zostawić zimowy.

! Odpowiedz
10 6 kryptochrom

Chronotypy poranne zechcą pozostawić czas letni , chronotypy wieczorne czas zbliżony do naturalnego czyli zimowy. Pozostawienie czasu letniego nie jest zdrowe dla organizmu. Ewentualnie pozostawcie ten czas letni ale nie zmuszajcie ludzi do pracy np. o 7:00 tlko część na 7:00 a inni na 10:00 .Nie tylko zdrowotne korzyści ale i mniejsze korki w godzinach szczytu! Pozatym zaraz po zmianie czasu na letni w szpitalach jest więcej zawałów serca. Hormony naszego ciała zgodnie z chronomedycyną działają wedle czasu słonecznego a nie sztucznego letniego.

Pomysłodawcy zostawienia czasu letniego nie mają pojęcia o chronomedycynie i szkodliwym wpływie ignorowania molekularnego zegara biologicznego. Czas powinien zostać zimowy a jeśli ktoś chce wracać wcześniej z pracy to niech sam sobie wcześniej tę pracę zacznie i nie zmusza innych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 kryptochrom

Zdrowotne konsekwencje wcześniejszego wstawania zrozumieli już w cywilizowanej Kalifornii .Włodarze posłuchali się ekspertyz ekonomicznych i wytycznych towarzystw medycznych. U nas nie można posłuchać tych co mają wiedze na ten temat?

http://www.mercurynews.com/2017/08/08/editorial-allow-california-students-the-sleep-they-need/

! Odpowiedz
11 20 karbinadel

O ile wiem, to czas zimowy, a nie letni jest naturalny dla naszej strefy czasowej. Czyli należy zmienić jesienią, ale zostawić jak jest na wiosnę. W dzisiejszych realiach ten kociokwik ze zmianą czasu jest faktycznie bez sensu, relikt z czasów, gdy I. większość Polaków chodziła do roboty o 6.00 na pierwszą zmianę w fabrykach

! Odpowiedz
11 22 1as

Przechadza się Sawicki po unijnych korytarzach, nagle widzi Bieńkowską. Zagaduje:
-Elu, a może by tak w naszej polskiej prowincji wprowadzić wieczne lato? Nie zmieniajmy czasu na zimowy, bo straszna deprecha...
- Sorry, taki mamy klimat.

! Odpowiedz
5 3 slaventy

Beznadziejna partia. Myślę, że Kukiz 15 powinien "pluć sobie w brodę". Może im by PIS to puścił.

! Odpowiedz
4 34 zamknackw

Jedyna sensowna inicjatywa tej partii od czasów jej powstania. Idą z duchem czasu? Powinni się przemianować, jak by jeszcze 6 h dzień pracy wywalczyli to już wogóle.

! Odpowiedz
2 9 karbinadel

Nie przesadzaj, przed 1939 rokiem PSL było naprawdę sensowną partią :) Nie bez powodu Witos był premierem kilka razy

! Odpowiedz
2 73 stachsgh

Tylko w tym ich popieram

! Odpowiedz
4 54 niewierzacyateusz

ja też :) zostawić czas letni na cały rok

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl