REKLAMA

Koniec fajerwerków i petard hukowych? KO składa projekt ustawy

2021-07-22 07:16
publikacja
2021-07-22 07:16
Koniec fajerwerków i petard hukowych? KO składa projekt ustawy
Koniec fajerwerków i petard hukowych? KO składa projekt ustawy
fot. Zbigniew Osiowy / / FORUM

Wycofanie z prywatnego użytku petard hukowych i fajerwerków zakłada projekt ustawy, złożony w Sejmie przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o uniknięcie sytuacji, które "narażają zwierzęta na cierpienie, utratę zdrowia lub życia".

Projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz ustawie o materiałach wybuchowych, przeznaczonych do użytku cywilnego wprowadza zakaz używania "wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F2 oraz klasy F3", czyli np. petard hukowych i fajerwerków.

Według projektu zakaz używania tych środków nie będzie dotyczył przedsiębiorców i jednostek naukowych. Rada gminy, w myśl projektu, będzie mogła określić 31 grudnia i 1 stycznia jako dni, w których zakaz prywatnego użytku wyrobów pirotechnicznych nie będzie obowiązywał.

"Temat związany z petardami i fajerwerkami istnieje głównie w okolicach Sylwestra. Składamy ten projekt wcześniej, licząc na to, że do Sylwestra zdąży być uchwalony" - powiedziała PAP szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Katarzyna Piekarska (KO).

"Chodzi przede wszystkim o ograniczenie sprzedaży fajerwerków i petard osobom prywatnym. Liczymy na to, że dzięki temu będzie mniej fajerwerków i petard hukowych w okresie sylwestrowym" - zaznaczyła Piekarska.

Przypomniała, że "petardy odpalane w okolicach Sylwestra powodują duży stres zwierząt, a także wpływają na to, że zwierzęta budzą się z zimowego dnu". "Ponadto po Sylwestrze bardzo często widać trupy ptaków, które leżą na ulicach" - mówi Piekarska.

"Zostawiamy możliwość, że fajerwerki będą mogły odpalane przez filmy profesjonalne czy np. organizowane przez samorządy" - dodaje.

Posłanka KO wyraziła nadzieje, że ustawa zostanie przyjęta szybko, bo jest mało kontrowersyjna politycznie. Jak zaznaczyła, wielokrotnie problem petard hukowych był podnoszony na posiedzeniach parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt (którego członkiem jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński). "Myślę, że osoby, którym na sercu leży dobro zwierząt na pewno zagłosują za tym projektem" - zaznaczyła Piekarska.

autor: Piotr Śmiłowicz

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (28)

dodaj komentarz
damamad
Ta nasza opozycja to wie jakie tematy są najważniejsze.. Jak Oni chcą wrócić do koryta z takim podejściem to wróżę PiSowi jeszcze z 12 lat rządzenia. Dopiero jak padnie ostatni emeryt to PiS straci władzę.
dolar36
i tak się tworzy nowa rzeczywistość, za 10lat zobaczycie jak się świat zmienił na lepsze
adam.1983
zakażmy życia na ziemi dla ludzi, bo jak wiadomo swoją obecnością wpływamy na cały ekosystem, paranoja 21 wieku, w 22 już ludzi nie będzie tylko żywe roboty sterowane z centrali.
and00
Za komuny petard za bardzo to ie było, bo trudno było kupić, teraz nie będzie bo aktywiści od Tuska nie chcą
Czyli wraca stare
ps
Mam działalność, będę musiał dopisać nowe PKD żeby zrobić mały huczek na Sylwestra?
and00 odpowiada (usunięty)
łeb to masz ty, no i koń (nie mylić z Giertychem)
Ja mam głowę
marxs odpowiada and00
ale ta głowa to tak jak u typowego PISowca za bardzo ci nie jest potrzebna
3456
wszystkie partie to jedna szajka spory telewizyjne to dla publiki , a potem razem piją wódkę i się śmieją jak się ktoś nie podzieli łupem ,no to mamy t,z,w afery
1a2b
Fizyczna likwidacja szajki P0 będzie miała zbawienny wpływ na ślad węglowy.

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki