REKLAMA

Koniec eldorado dla Amazona czy Google'a? USA biorą się za cyfrowych gigantów

2021-06-11 22:28
publikacja
2021-06-11 22:28
Koniec eldorado dla Amazona czy Google'a? USA biorą się za cyfrowych gigantów
Koniec eldorado dla Amazona czy Google'a? USA biorą się za cyfrowych gigantów
fot. turtix/Lloyd Carr / / Shutterstock

Demokraci w Izbie Reprezentantów USA zgłosili w piątek pakiet pięciu projektów ustaw, które mają ograniczyć ekspansję cyfrowych gigantów takich jak Google, Amazon, Facebook czy Apple, a nawet pozwolić na rozbicie ich monopoli. Reformy mogą liczyć na poparcie Republikanów.

Jak pisze portal Politico, zgłoszony przez Demokratów pakiet jest owocem wieloletnich dyskusji i obrad Kongresu na temat dominującej pozycji cyfrowych korporacji. Cztery ze zgłoszonych projektów nakładają na firmy poważne ograniczenia co do ekspansji na rynku, a piąty wzmacnia pozycje, uprawnienia i finanse agencji regulacyjnych.

Wśród zaproponowanych przez Kongres rozwiązań jest m.in. zakaz przejmowania przez gigantów konkurencyjnych wobec nich firm, co było dotychczas jednym z kluczy do wzrostu i dominacji platform takich jak Facebook, Google czy Amazon. Co więcej, fuzje firm o wartości powyżej 1 mld dolarów zostałyby obarczone dodatkowymi kosztami i ściślejszymi restrykcjami.

Jednym z potencjalnie najbardziej znaczących przepisów jest ten zakazujący firmom Big Tech faworyzowania własnych produktów na posiadanych przez nich platformach.

Według portalu Axios mogłoby to np. zmusić Amazon do sprzedania części swojego imperium, bo nie mógłby on oferować własnych produktów i usług na swojej platformie. Analogicznie, Google mógłby zostać zmuszony do sprzedaży YouTube'a, bo - będąc właścicielem serwisu wideo - ma zachętę do promowania go w wynikach wyszukiwarki filmów wideo. Google i Apple prawdopodobnie musiałyby też zmienić zasady funkcjonowania swoich sklepów z aplikacjami.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, prokuratorzy w takich sytuacjach byliby w stanie formalnie wnieść do sądu o nakaz sprzedaży części korporacji w razie stwierdzenia konfliktu interesów.

Według organizacji pozarządowej Public Knowledge, która zajmuje się m.in. konkurencją na rynku cyfrowym, pakiet zmian stanowi "największy zestaw narzędzi do zajęcia się potęgą Big Tech, jaki kiedykolwiek został zgłoszony w Kongresie".

Axios notuje, że choć ustawy zostały zgłoszone przez Demokratów, wiele z nich ma poparcie Republikanów, którzy również chcą zmian na rynku cyfrowym. Co więcej, media podają, że za nowymi regulacjami antymonopolowymi lobbuje związane z prawicą imperium medialne Ruperta Murdocha, dla którego Facebook i Google stanowią poważną konkurencję.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
max5000
FB, Twitter i google myślał że jak zablokują przeciwnika demokratów i liberalnych mediów Trumpa to będą nietykalni. Bardzo dobra decyzja. Trzeba rozbić monopol tych koncernów bo mają większą władzę niż państwa, mieszają się w politykę i są nieobiektywne.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kimdzongtusk
Czas najwyższy. Korpokomuniści dosyc juz okradli świat nie płacąc podatków i w ten sposób wyżynając konkurencję ( Amazon jest w tej kwestii liderem ).
mlodylbn
Hahaha Trzeba było stawiać nad Trump
kochan
Przecież to trump zaproponował te zmiany. Demokraci wtedy byli przeciw i dlatego bigtech im pomogło trumpa z sidła zrzucić.
Teraz jak juz mają władzę to nie chcą się nią dzielić.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki