Koniec boomu na amerykańskie nieruchomości. "Efekt Trumpa"

Cudzoziemcy wydali na zakup domów i mieszkań w USA o ponad jedną trzecią mniej niż rok wcześniej. Spadek zainteresowania widać szczególnie wśród Chińczyków. Eksperci mówią o "efekcie Trumpa".

(fot. MLS / BACKGRID / Forum)

W okresie od kwietnia 2018 r. do marca 2019 r. cudzoziemcy kupili 183,1 tys. nieruchomości mieszkaniowych za łączną kwotę 77,9 mld dol. - wynika z wyliczeń krajowego stowarzyszenia pośredników w handlu nieruchomościami, które przytacza CNBC. Tymczasem rok wcześniej było to odpowiednio: 266,8 tys. i 121 mld dol.

Liderami zakupów pozostali Chińczycy, którzy wydali na domy i mieszkania w USA 13,4 mld dol., jednak przeznaczyli na zakupy aż o 56 proc. mniejszą kwotę niż rok wcześniej. Na kolejnych miejscach znaleźli się Kanadyjczycy (8 mld dol.), Hindusi (6,9 mld), Brytyjczycy (3,8 mld) i Meksykanie (2,3 mld). Co ciekawe obywatele Państwa Środka i kraju klonowego liścia nabyli podobną liczbę nieruchomości, ale ci pierwsi wybierali znacznie droższe oferty. Jak wskazuje CNBC, w pierwszym kwartale liczba zapytań o domy i mieszkania w USA na chińskiej platformie Juwai.com zmniejszyła się o 27,5 proc. i był to już czwarty kwartał spadków w ostatnich pięciu kwartałach. W Juawai ukuto już nawet termin na ten fenomen - "efekt Trumpa".

Wśród przyczyn spadku zainteresowania amerykańskimi nieruchomościami wśród cudzoziemców eksperci wymieniają m.in. spowolnienie wzrostu gospodarczego za granicą, bardziej restrykcyjne ograniczenia w odpływie kapitału z Chin, zaostrzenie relacji na linii Waszyngton-Pekin, silniejszego dolara oraz mniejszą liczbę nieruchomości na sprzedaż.

W obliczu obaw przed stabilnością finansową Państwa Środka chińskie władze wprowadziły w ostatnich latach znaczące obostrzenia w lokowaniu oszczędności za granicą. Na celowniku Pekinu znalazły się m.in. nieruchomości będące popularną lokatą kapitału wśród zamożnych Chińczyków - zyskującą na wartości oraz znajdującą się poza zasięgiem komunistycznych władz. Poza tym mieszkania często służyły po prostu jako lokum dla uczących się w USA chińskich studentów.

Jednak rosnące nastroje antychińskie w USA połączone z ostrą retoryką Trumpa i faktycznymi działaniami amerykańskiej administracji, jak choćby zaostrzeniem procesu wizowego wobec Chińczyków, powodują, że mieszkańcy Państwa Środka rzadziej decydują się na inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Sektor nieruchomości nie jest wyjątkiem - na przejęcia amerykańskich firm i tworzenie nowych biznesów na amerykańskiej ziemi Chińczycy przeznaczyli w 2018 r. o 60 proc. mniej niż rok wcześniej, wynika z szacunków Rhodium Group.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 mooooo

Nie ma co się dziwić za brud smród i ubóstwo płacić takie pieniądze

! Odpowiedz
1 35 zaziuruda

Szykuje sie spowolnienie. Wszedzie. Singapur, Niemcy, Chinczyk. A jak spowolnienie to i rynek nieruchomosci w dol. Wszedzie.

! Odpowiedz
3 20 --__hubert__---__--__--__--__-

Tu jest jedna taki "jasiek" na forum zarz Ci napisze że recesji nie będzie w PL :)

! Odpowiedz
1 3 ferdynantkiepski odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-

własnie, gdzie jest Jasiek, ju godzina 15, a jeszcze referatu niewiści nie napisał ;DDDDDDD Podejrzewam, że Szwagier na Interii to Jasiek na bankierze ;)

! Odpowiedz
10 13 talmud

teraz zaczna kupowac amerykanie z dochodem $47k (BLS) millenials & sojusznicy z polin......dobry drewniany "dom" szczegolnie w tornado valley to inwestycja.......

! Odpowiedz
3 10 --__hubert__---__--__--__--__-

Sojuszników jak to nazywasz rosyjski cepie z POLIN na to stać , u was zostaje tylko chleb ze smalcem , samogon i wycieczka pod pomnik Lenina

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne