REKLAMA

Kongresmeni USA chcą nieuznania Putina za prezydenta po 2024 roku

2021-11-19 14:42
publikacja
2021-11-19 14:42
Kongresmeni USA chcą nieuznania Putina za prezydenta po 2024 roku
Kongresmeni USA chcą nieuznania Putina za prezydenta po 2024 roku
fot. Mikhail Metzel / / TASS

Członkowie Komisji Helsińskiej przy Kongresie USA, Demokrata Steve Cohen i Republikanin Joe Wilson, zgłosili projekt uchwały wzywającej do nieuznawania Władimira Putina za prezydenta Rosji, jeśli pozostanie on u władzy po wyborach w 2024 r.

W zgłoszonej w czwartek uchwale amerykańscy kongresmeni wskazują, że przeprowadzone w 2020 r. referendum na temat zmiany konstytucji, dającej prezydentowi Rosji możliwość sprawowania dodatkowych dwóch kadencji z rzędu, był "najbardziej zmanipulowanym głosowaniem w nowoczesnej historii Federacji Rosyjskiej".

Wobec tego parlamentarzyści chcą, by Izba Reprezentantów USA uznała, że zmiany w rosyjskiej konstytucji zostały przyjęte wbrew międzynarodowym zobowiązaniom Rosji jako członka OBWE i niezgodnie z prawem rosyjskim. W konsekwencji - twierdzą autorzy - USA nie powinny uznawać dalszych kadencji prezydenckich Putina.

"Jakakolwiek próba prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, by pozostać na urzędzie po obecnej i ostatniej kadencji, kończącej się 8 maja 2024 r., będzie powodem nieuznania go przez Stany Zjednoczone" - głosi projekt uchwały.

Zorganizowany w trakcie pandemii 7-dniowy plebiscyt w czerwcu 2020 r. był szeroko krytykowany przez organizacje międzynarodowe oraz rosyjską opozycję. Według oficjalnych wyników za zmianami umożliwiającymi Putinowi sprawowanie dwóch kolejnych kadencji prezydenckich opowiedziało się ponad 78 proc. głosujących. W rezolucji kongresmeni powołują się na analizę ośrodka Gołos oraz niezależnych ekspertów wskazującą, że 27 mln oddanych głosów - 37 proc. - było fałszywych. Cytują też sondaż niezależnego Centrum Lewady, według którego 48 proc. ankietowanych było przeciwko zmianom, zaś 47 proc. je poparło.

Cohen to współprzewodniczący Komisji Helsińskiej USA, zaś Wilson to najwyższy rangą republikański kongresmen tego ciała. Komisja - formalnie znana jako Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obu izb amerykańskiego parlamentu. Zajmuje się tematami praw człowieka, demokracji oraz innymi związanymi z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
mooooo
Trzeba sobie uzmysłowić ze dziś Usa to obraz nędzy I rozpaczy i 150 metrów bagiennego mułu kto lub co bierze te wypociny do serca jak się ma na karku 29 biliona długu
the_mind_renewed
Kyle Rittenhouse został uniewinniony ze wszystkich zarzutów dotyczących zeszłorocznej strzelaniny w Kenosha w stanie Wisconsin.
Czyli: Czas aby rozpoczęło się pokojowe palenie, zamieszki, gwałty i grabieże ?
darius19
zalozylem sie z kolega ze "ajwaj_" The Troll - sie odezwie. Wygralem Metaxe. Car zleca adwokatom argumentowanie + oplowanie.
xiven
ha ha to zabrzmiało jakby rosją rządzili amerykanie
grab
A ja uważam, że dzięki mądrości W. Putina mamy jeszcze pokój w Europie.
3456
ha ha ha ha , a będzie jeszcze czym rządzić w tej Ameryce po 2024 r
grzegorzkubik
Czemu tak ambitni nie byli przy wyborczym oszustwie w USA na przełamie 2020/21. Putin może w Rosji wygrywać uczciwie i sprawiedliwie. To, że czasem znajdzie się szachista, który przegra z nim nie oznacza, że trzeba krzyczeć. USA mogła zrobić na złość Putinowi w sprawie Nord Stream 2. Nic nie zrobili. To teraz się pocieszają Czemu tak ambitni nie byli przy wyborczym oszustwie w USA na przełamie 2020/21. Putin może w Rosji wygrywać uczciwie i sprawiedliwie. To, że czasem znajdzie się szachista, który przegra z nim nie oznacza, że trzeba krzyczeć. USA mogła zrobić na złość Putinowi w sprawie Nord Stream 2. Nic nie zrobili. To teraz się pocieszają tym, że nie uznają wygranej Putina. Widocznie brakuje w Rosji takich demokratów jak Kamala czy Biden. A mogło być tak fajnie. Niebinarni chłopcy chodziliby na lekcje WF-u z dziewczynami. Na to cały świat czeka.:)
ajwaj_
A czy po 2024 Jankesowo bedzie ?
Wszelkie mozliwe kryzysy, do tego parcie podzegaczy wojennych do wojny z Chinami, Rosja, Iranem, Korea Pln. itd.

A Afganistan pokazal nie tylko przegrana z Talibami w laczkaqch, oddanie broni 80 mld. $, a poziom przekretów bez przykladu, prochy, armia wasala Afganistanu zlozona z "martwych
A czy po 2024 Jankesowo bedzie ?
Wszelkie mozliwe kryzysy, do tego parcie podzegaczy wojennych do wojny z Chinami, Rosja, Iranem, Korea Pln. itd.

A Afganistan pokazal nie tylko przegrana z Talibami w laczkaqch, oddanie broni 80 mld. $, a poziom przekretów bez przykladu, prochy, armia wasala Afganistanu zlozona z "martwych dusz"

Kiedy zolnierze NATO gineli, wojska rzadowe po prostu nie istnialy w istotnej czesci. Istnialy na listach plac

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki