Kongres Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w Przysusze

[Aktualizacja 18:35] Idziemy we właściwym kierunku, realizujemy prawa Polaków - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na Konwencji Zjednoczonej Prawicy w Przysusze.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Na pierwszej turze kongresu (PiS) mówiłem, że nasze działania, zabiegi dotyczą czegoś, co można by określić jako trzy stawki, trzy sprawy podstawowego znaczenia. Pierwsza z nich, to sprawa demokracji, którą można ująć tak: czy my Polacy, polscy obywatele mają prawo wybrać władze, wbrew woli elit? Drugie pytanie, stawka, to sprawa prawa do naprawy Rzeczypospolitej: czy Polacy, rząd przez nich wybrany ma prawo naprawić Rzeczpospolitą, wbrew woli elit" - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, trzecia stawka, to sprawa suwerenności. "Czy Polacy, czy rząd przez nich wybrany ma prawo przeciwstawiać się hegemonii i eksploatacji Polski" - dodał.

"Co można powiedzieć po roku, bo właśnie minął rok (od pierwszej tury kongresu), można powiedzieć, że idziemy we właściwym kierunku, że te prawa Polaków realizujemy" - mówił prezes PiS.


Miesiąc po miesiącu resort finansów popycha do przodu proces legislacyjny, by wprowadzać nowe mechanizmy uszczelniające ściągalność VAT - powiedział PAP Mateusz Morawiecki. [więcej]


Uważam, że to był bardzo udany kongres i przede wszystkim to jest kongres, na którym pojawiły się nowe pomysły, nowe propozycje, idziemy do przodu i chcemy wygrać kolejne wybory - mówiła w sobotę dziennikarzom premier Beata Szydło.


II kwartał był udanym okresem dla polskiej gospodarki – powiedział w rozmowie z PAP Morawiecki. Dodał, że rząd podtrzymuje całoroczną prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,6 proc.


Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie bierności państwa rządzonego przez PO-PSL wobec wyłudzeń VAT - mówił podczas konwencji Ziobro.


"Sądy są najważniejszą dzisiaj instytucją, wymagającą gruntownej reformy, musimy tę instytucję gruntownie zreformować, musimy wyczyścić tę stajnie Augiasza, musimy odrzucić myślenie w kategorii nadzwyczajnej kasty" - powiedział Ziobro.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest gwarantem jedności obozu prawicy i zarazem przywódcą całego obozu dobrej zmiany - powiedział minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Cieszę się, że jesteśmy razem, bo to daje owoce - dodał.


Dzięki reformie szkolnictwa wyższego będziemy kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie, Polska nauka uzyska wyższą pozycję na świecie - powiedział szef Polski Razem.


"Ustaliliśmy z prezesem PiS, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę. Dzięki temu miliardowi złotych powstanie wiele przełomowych odkryć gospodarczych i naukowych, polska gospodarka zdobędzie nowe impulsy innowacyjne" - powiedział Gowin.


Chcemy wyciągnąć rękę do mikroprzedsiębiorców, zaproponujemy im ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli o stopniowym obniżaniu ZUS - zapowiedział w sobotę wicepremier, szef Polski Razem Jarosław Gowin.


W każdej polskiej gminie dostępny będzie szybki internet o prędkości 100 megabitów, a od początku września tego roku wprowadzone zostaną darmowe szkolne lektury na nośnikach elektronicznych - zapowiedział Morawiecki.


Centralny Port Komunikacyjny jest kluczowym projektem infrastrukturalnym - ocenił na konwencji Zjednoczonej Prawicy Mateusz Morawiecki. Zapowiedział budowę mostów, które zwiększą szansę na rozwój podzielonych przez rzeki regionów. [więcej]


Powstanie 5 tys. nowych ścieżek rowerowych, które przyczynią się do rozwoju małego polskiego biznesu - zapowiedział w sobotę wicepremier.


W latach, kiedy rządziła poprzednia ekipa, budżet stracił 220 mld zł na oszustwach podatkowych w VAT - mówił w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. [więcej]


"Infrastruktura, to również infrastruktura drogowa i o jednej szczególnej drodze chciałbym powiedzieć, o kręgosłupie Polski wschodniej, o Via Carpatia, to jest droga, co do której mogę się zobowiązać, że przystąpimy do jej budowy" - powiedział Morawiecki.

"Od Białegostoku przez Siemiatycze, Radzyń Podlaski, Lubartów do Lublina i potem na południe dalej Kraśnik, Stalowa Wola, Rzeszów i Barwinek przez przełęcz Dukielską na Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji odkryjemy nowy +szlak bursztynowy+" - dodał.


Na arenie międzynarodowej walczymy m.in. o prawa naszych przedsiębiorców w Brukseli, walczymy na G20 o uszczelnienie systemu podatkowego; w porównaniu do naszych poprzedników, to jest zupełnie "nowa jakość" - powiedział wicepremier. [więcej]


Rząd PiS buduje kapitalizm republikański, kapitalizm równych szans, solidarnościowy, a nie kapitalizm konsumpcyjny i nomenklaturowy - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki. [więcej]


Najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem. [więcej]


Walczymy na forach międzynarodowych z błędną polityką wobec rajów podatkowych, raje podatkowe, to piekło dla społeczeństw - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy. [więcej]


Chcemy, aby każda polska rodzina mogła zaplanować swoje życie w promieniu 30-40 km od swojego miejsca urodzenia, zamieszkania - powiedział w sobotę Morawiecki, podkreślając rolę małych ośrodków. [więcej]


Przez półtora roku dzięki programom wyrównującym dochody znacząco zmniejszyliśmy nierówności społeczne - mówił w sobotę wicepremier Mateusz Morawiecki. To niesamowite osiągnięcie - dodał. [więcej]


My wchodzimy na nowy etap, dzisiaj właściwie w dużym stopniu osiągnęliśmy Polskę solidarną; jest to kraj, który naprawdę dba o swoich ludzi - powiedział Morawiecki.


Obecny rząd zmaga się z błędami w polityce gospodarczej poprzedników: wywłaszczeniem, rozwojem polaryzacyjno-dyfuzyjnym, emigracją, ogromnym długiem - mówił w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. [więcej]


Naszym celem jest odbudowanie, rewitalizacja polskiej inteligencji w tym tradycyjnym tego słowa znaczeniu, związanej z etosem służby społecznej, z etosem patriotycznym, w dużej części związanej z Kościołem - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński na kongresie tej partii.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w sobotę podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy, że potrzebna jest ustawa o gospodarstwie rolnym, która rozwiąże szereg problemów, które istnieją na wsi i na które narzekają rolnicy. [więcej]


Kwestia ostatecznych decyzji dotyczących likwidacji NFZ to sprawa na następną kadencję - ocenił w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego sprawą do załatwienia na tę kadencję jest problem nocnych kolejek ludzi chorych.


W planach jest przywrócenie 50 proc. ulgi dla artystów - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Zastrzegł, że nie nastąpi to w najbliższym roku, ale ma nadzieję, że jeszcze w tej kadencji. [więcej]


Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w sobotę podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka o szybszą realizację programu Mieszkanie Plus. My to musimy zrobić, tu trzeba połączyć siły - oświadczył prezes PiS. [więcej]


Nie może być najmniejszej tolerancji na nadużycia, nie możemy na nic przymykać oczu - mówił Kaczyński. [więcej]


Reforma sądownictwa jest "absolutnie fundamentalna", od jakości sądów zależy jakość życia społecznego i dlatego należy ją przeprowadzić - mówił prezes PiS.

Jak dodał, w kwestii tej reformy "właściwie wszystko jest gotowe". Argumentując jej wagę wskazał, że sądy są "jakby ostatnią instancją podejmowania decyzji". Od jakości sądownictwa zależy jakość życia społecznego w najróżniejszych dziedzinach - podkreślił.


Jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach to sprawa bardzo wątpliwa z punktu widzenia demokracji - mówił Kaczyński. Zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej.

Ordynacja wyborcza to rzecz do zrobienia - mówił Kaczyński. Podkreślił, że trzeba powrócić do pomysłów takich jak przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym, zmiana sposobu liczenia głosów, przechowywanie kart.

"Jest też kwestia tego, kto ma wybory organizować. Oczywiście, techniczne warunki do wyborów musi zapewniać samorząd, ale też nie powinno być tak, że ci, którzy są zainteresowani wynikiem wyborów, je organizują" - podkreślił Kaczyński.


"Historycznie rzecz biorąc, trzeba sobie przypomnieć i warto, żeby o tym pamiętali nasi krytycy z Zachodu, że Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się niemieckiemu hitleryzmowi, a 17 dni później zostaliśmy zaatakowani także przez inny, ludobójczy totalitaryzm, przez Związek Sowiecki" - powiedział Kaczyński.

"Pojawia się pytanie - czy otrzymaliśmy za to, za te gigantyczne szkody, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś, straty w ludziach, w elitach, są właściwie nie do odrobienia, to trzeba 5 czy 7 pokoleń, żeby to nadrobić - jakikolwiek odszkodowanie? Nie" - podkreślił prezes PiS.

"Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą są w błędzie. Powinni wziąć pod uwagę kontekst ekonomiczny. Polska otworzyła swój rynek na 12 lat przed wejściem do Unii Europejskiej. Środki przedakcesyjne były, ale były dość ubogie i przyszły dużo, dużo później" - mówił Kaczyński.


Nikt nam nie może zarzucić antyeuropejskości, PiS popierało wejście do UE, kiedy było referendum akcesyjne - powiedział Jarosław Kaczyński.

"Popieraliśmy wejście do UE, jako PiS, także wtedy, kiedy było referendum (akcesyjne). Krótko mówiąc, nikt nam nie może zarzucić, bo to nam się wmawia, antyeuropejskości" - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, PiS bardzo sobie ceni środki europejskie. "Bardzo sobie (je) cenimy, dlatego, że umożliwiają różnego rodzaju inwestycje, ale także dlatego, (...) że one przełamały tę niezdolność III RP do jakichkolwiek wielkich przedsięwzięć społecznych. Ta niezdolność była uderzająca" - podkreślił prezes PiS.

Nie eksploatowaliśmy państw, z których uchodźcy przyjeżdżają do Europy, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i nie zapraszaliśmy ich do Europy; Mamy pełne moralne prawo powiedzieć "nie" przyjmowaniu uchodźców - mówił na konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak mówił, zgodnie ze zgodą udzieloną przez b. premier Ewę Kopacz, do Polski miało zostać przesiedlonych 7 tys. uchodźców. Według niego, mógłby powstać wówczas "wielki problem odnoszący się do bezpieczeństwa". "I tu nie chodzi tylko o terroryzm, ale zwykłe codzienne bezpieczeństwo. Nie ma żadnego powodu, żebyśmy radykalnie obniżyli standard jakości naszego życia, życia Polaków" - podkreślił Kaczyński. Jak dodał, są też problemy ekonomiczne, które się z tym wiążą.


"Chciałbym powiedzieć to z ogromnym naciskiem: PiS było, jest i będzie partią wolności. W przeciwieństwie do naszych poprzedników, my nie mamy zamiaru niczyjej wolności ograniczać, odgrażać się autorom książek, które się nie podobają, próbować je zablokować, atakować uczelnie z powodu pracy magisterskiej, czy wpadać ze służbami specjalnymi do czyjegoś domu dlatego, że wydaje jakąś stronę internetową. To praktyki naszych poprzedników i naszych dzisiejszych przeciwników" - przekonywał Kaczyński.

"My jesteśmy za wolnością i będziemy tych zasad wolności przestrzegać" - dodał prezes PiS.


Kaczyński przypomniał o zmianach dokonanych przez rząd dot. Rady Mediów Narodowych oraz w telewizji i radiu. "To jest przywrócenie w sferze mediów elektronicznych bardzo, jeszcze częściowego, pluralizmu, jakiegoś wyboru. Bo przecież każdy może przekręcić gałkę, nacisnąć guzik i zobaczyć, co chce widzieć. Oglądać to, co chce oglądać. Niczyja wolność nie jest w ten sposób ograniczona" - powiedział.

Zaznaczył, że wolności w mediach nie ma wtedy, kiedy nie ma wyboru. "My ten wybór przywracamy i będziemy przywracać, to jest nasz cel. Pluralizm, a nie monopol, możliwość wyboru, a nie sytuacja, w której tego wyboru nie ma" - zaznaczył prezes PiS.


"Wprowadzenie sieci szpitali to jest zabieg trudny i skomplikowany, ale przynoszący już efekty. Chodzi o to, żeby ten ogromny wyciek środków publicznych, których i tak jest za mało ze służby zdrowia został powstrzymany i to się powoli udaje" - podkreślił prezes PiS.

Zapowiedział zwiększanie środków i dalsze zmiany w sposobie finansowania.

Przypomniał, że PiS wprowadził zakaz komercjalizacji jednostek służby zdrowia. "To zamknięcie tej reformy, która zmienia ustrój, który (...) był oparty na nadużyciu. I my te nadużycia ograniczamy. To jest nasz wspólny wielki sukces" - mówił.


Chcemy zabiegać o wspólnotę, o jej konsolidację, to jest nasz cel - mówił Jarosław Kaczyński w sobotę podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy. Zadeklarował, że nie będzie finansowania obcej polityki historycznej, wymierzonej przeciwko Polsce.

Kaczyński zaznaczył, że trzeba odróżnić sferę wolności od sfery mecenatu państwowego, która jest finansowana przez państwo. "W tej sferze my chcemy zabiegać o wspólnotę, o jej konsolidację, bo to jest nasz cel" - podkreślił. Przyznał, że nie jest to cel prosty.


Jest potrzeba pełnego wyklarowania kierownictwa ekonomicznego rządu - powiedział w sobotę prezes PiS. Trzeba kontynuować sprawy związane ze ściągalnością podatków - dodał.

"Można chyba powiedzieć, powiedzieć śmiało, że jeżeli naszą kampanię wyborczą sprzed dwóch lat traktować, jako pewną ofertę, ofertę zawarcia umowy ze społeczeństwem, to my tej umowy dotrzymujemy" - powiedział Kaczyński na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Według niego, to w ciągu ostatnich 28 lat nie często się zdarzało.

"I pod tym względem się różnimy i to jest powód - jestem przekonany - do naszej wielkiej satysfakcji" - stwierdził prezes PiS. "Ale bardzo wiele jeszcze przed nami" - zwrócił uwagę.

Kaczyński powiedział, że jeśli chodzi o rząd to jest potrzeba "pełnego wyklarowania kierownictwa ekonomicznego rządu". Jego zdaniem, trzeba "odróżnić ogólne przywództwo polityczne" premier od kierownictwa ekonomicznego, które - jak stwierdził prezes PiS - "wymaga po prostu innych kwalifikacji".

"I tutaj ten proces, który w ogóle przebiegał z pewnego rodzaju kłopotami, nie jest jeszcze do końca - przynajmniej dla mnie obserwatora z zewnątrz ale takiego z bliska - zakończony. I tutaj bardzo bym chciał, żeby ten proces się zakończył i sądzę, że to powinno być powszechne przekonanie" - stwierdził Kaczyński.

Ocenił, że jego partii jest to potrzebne, żeby zrealizować te "wielkie zamysły", które są jeszcze przed PiS-em. "Tej Polski zamożnej, Polski nowoczesnej" - wskazał.

Z kolei w Ministerstwie Finansów - jak zaznaczył Kaczyński - trzeba kontynuować sprawy związane ze ściągalnością podatków. "Dużo zrobiono, można i trzeba jeszcze dużo zrobić" - ocenił.

Zdaniem Kaczyńskiego szef MSWiA "powinien przejąć do swojego urzędu wszystkie mechanizmy kontrolne, jeżeli chodzi o służby". "One nie powinny być w dalszym ciągu w służbach, bo nikt siebie sam dobrze nie kontroluje" - stwierdził szef PiS.

"To jest pozostałość dawnego systemu. Trzeba koniecznie to zmienić" - podkreślił Kaczyński. 


Sprawy społeczne m.in. program "Rodzina 500+", emerytury, leki dla seniorów i walka z umowami śmieciowym to nasz wielki powód do dumy - powiedział Kaczyński.

"Sprawy społeczne to nasz wielki powód do dumy. Patrzę tutaj na panią minister Elżbietę Rafalską" - powiedział w sobotę prezes PiS. "Nie wymuszamy oddawania dzieci przez ludzi biednych" - wskazał Kaczyński. Według szefa PiS "to naprawdę są niezwykle ważne rzeczy". "To jest swego rodzaju zmiana ustroju społecznego Polski" - ocenił.

Jak stwierdził "to naprawdę trzeba docenić". "94 proc. - o tyle zmniejszyła się ilość dzieci w Polsce, która żyją w sferze nędzy. Oczywiście celem musi być 100 proc. ale to naprawdę ogromny postęp" - przekonywał Kaczyński. 

Prezes PiS powiedział, że ogromna część pieniędzy z programu "Rodzina 500+" "chyba więcej niż połowa, jest dla wsi". "To sumy niemalże równe dopłatom do hektara z Unii Europejskiej" - zauważył. Jak dodał to naprawdę poważna zmiana, którą trzeba doceniać. "Najwięcej nędzy dzieci było właśnie na wsi. Tam ograniczenie nędzy jest najdalej idące" - zaznaczył.

"Wieś, o czym przekonaliśmy się, kiedy przyszły dopłaty, potrafi wykorzystywać pieniądze. Ci, którzy kiedyś sądzili - w istocie gardząc polską wsią - że te pieniądze nie będą właściwie wykorzystane - całkowicie się mylili" - powiedział Kaczyński. Dodał, że te pieniądze są bardzo często inwestowane "w dzieci, oświatę, wykształcenie, a więc w przyszłość".

Kaczyński mówiąc o zmianach dla wsi zauważył: "Dokonaliśmy także innego zabiegu. Zabezpieczyliśmy własność polskiej ziemi". Według niego były z tym związane kontrowersje, ale "to rzecz przełomowa".


Mamy normalnie funkcjonujący, nieuprzedzony politycznie i wcale politycznie nikomu niepodporządkowany Trybunał Konstytucyjny, który nie zawsze nam sprzyja - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na kongresie partii w Przysusze.

"Próbowaliśmy zmienić - w moim przekonaniu - w sposób racjonalny Trybunał Konstytucyjny. Mówię tutaj o zmianach ustawowych, ale w ostatecznym rachunku te zmiany są niewielkie. Jak wiecie było wokół tego wiele krzyków, ale Trybunał spokojnie działa dalej i wbrew temu, co niektórzy twierdzą wcale nie zawsze nam sprzyja" - podkreślił Kaczyński.

mrr/ rbk/ mro/ par/ amt/ tgo/ mce/ pż/ wni/ pif/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 pis_po_jedno_zlo

Wow, tyłu kłamstw, bzdur i zaprzeczeń chyba nie znajdzie się nigdzie poza kongresem PIS-u.

! Odpowiedz
2 10 ~Marek

Wlasnymi błędami nie da się wyleczyć błędów poprzedników. Nie popelnia błędów ten , kto nic nie robi. Jesli pan Morawiecki przypisuje błędy Po , a PiS uważa ze bezbłędny , znaczy to , ze POcos robilo , byc moze blednie , ale za to PiS nic nie robi. A podatnik placi setki milionow na darmozjadow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 25 kurzepietiewicz

Stalin i Hitler też zaczynali od walki z polskimi elitami

! Odpowiedz
14 26 plutarch

Jarek, pamiętaj:
fakty.interia.pl/swiat/news-juz-80-ofiar-starc-z-policja-w-wenezueli,nId,2412350

! Odpowiedz
22 38 plutarch

Słaba, izolowana na świecie, wewnętrznie skłócona Polska, to wymarzony prezent dla Putina. Dlatego jego trolle murem stoją za formacją PiS, bo ona niestety to gwarantuje.

! Odpowiedz
21 37 plutarch

Kaczyński jest jak dziecko, zapatrzony we własną wizję. Czy damy przyzwolenie na wykolejanie kraju tylko po to, żeby nie skrzywdzić dziecka? Kaczyński musi odejść od polityki, już za dwa lata.

! Odpowiedz
0 7 ~fkpis

To chyba dalsza czesc filmu

! Odpowiedz
35 33 ~Arkadiusz

Program PO:Zlikwidować CBA, Sprowadzić emigrantów dla odwrócenia uwagi opinii publicznej, sprzedać niemcom co się da no i ponownie podnieść podatki, by było z czego płacić kolegom z karuzeli vatowskich!

! Odpowiedz
16 28 plutarch

słaby hejcik

! Odpowiedz
3 0 ~trabant

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil