REKLAMA

Kongres Informatyki Polskiej za przystąpieniem Polski do UE

2003-06-05 13:42
publikacja
2003-06-05 13:42

Kongres Informatyki Polskiej za przystąpieniem Polski do UE


PAP, opr. Arkadiusz Wolski

Uczestnicy zakończonego w środę w Poznaniu 3. Kongresu Informatyki Polskiej opowiedzieli się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

"Nie mamy wątpliwości, że miejsce Polski jest w zjednoczonej Europie, gdyż tylko to gwarantuje w miarę szybki postęp w zastosowaniu technik informacyjnych do rozwoju społeczeństwa informacyjnego" - napisali uczestnicy kongresu w stanowisku podsumowującym obrady.

Delegaci na kongres postanowili powołać stowarzyszenie organizacji informatycznych i telekomunikacyjnych, które reprezentowałoby interesy rozproszonego w tej chwili środowiska.

"Nazwy stowarzyszenia jeszcze nie ustalono. Jego celem ma być wzajemne wspomaganie organizacji teleinformatycznych w kluczowych dla całego środowiska sprawach w Polsce i za granicą" - powiedział na sesji podsumowującej obrady prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Wacław Iszkowski.

Według niego struktura stowarzyszenia, które powinno rozpocząć działalność pod koniec tego roku, ma być maksymalnie uproszczona, a jego zarządzanie będzie odbywać się na zasadzie prezydencji każdej z organizacji do niego należącej.

Przedstawiciele środowiska informatycznego podsumowali w Poznaniu stan i możliwości rozwoju informatyki w Polsce w nadchodzących latach.

Zwrócili uwagę m.in. na niewystarczający poziom wyposażenia szkół w nowoczesny sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu, a także na brak w programach nauczania wielu przedmiotów możliwości wykorzystania zasobów informatycznych.

Według uczestników kongresu kondycja kadrowa polskich uczelni jest coraz gorsza i nie unowocześniają one edukacji specjalistów.

"Pauperyzacja kadry naukowo-dydaktycznej powoduje jej rozproszenie w zbyt wielu uczelniach oraz podejmowanych dla zarobku pracach, co doprowadza do znacznego obniżenia poziomu zajęć" - powiedział Iszkowski.

W poznańskim kongresie, zorganizowanym przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania, Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej, Internet Society Poland oraz Stowarzyszenie Komputer i Sprawy Szkoły, wzięło udział 275 osób.
Źródło:
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki