Konflikt w Jemenie: delegacja Huti na rozmowach w Arabii Saudyjskiej

Delegacja rebeliantów Huti walczących o obalenie reżimu prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego przebywa w Arabii Saudyjskiej na rozmowach mających na celu zakończenie jemeńskiej wojny - pisze we wtorek Reuters.

Według agencji, powołującej się na "dwie wysokie rangą osobistości oficjalne", jest to, jak się wydaje, najpoważniejsza dotąd próba zakończenia konfliktu w Jemenie. To pierwsza tego rodzaju wizyta, od kiedy w marcu zeszłego roku zaczęła się w Jemenie wojna między wspieranymi przez Iran szyickimi Huti a arabską koalicją militarną pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

Reuters pisze, że wizyta Huti, do której doszło z inicjatywy Arabii Saudyjskiej, rozpoczęła się w poniedziałek, po tygodniu prowadzonych w tajemnicy rozmów przygotowawczych.

W walkach w Jemenie zginęło już ok. 6 tys. ludzi; połowę ofiar śmiertelnych stanowią cywile. Konflikt budzi obawy, że może dojść do większej konfrontacji w regionie między szyickim Iranem a sunnicką Arabią Saudyjską.

Powołując się na swe źródła Reuters pisze, że na czele delegacji Huti stoi Mohammed Abdelsalam, główny rzecznik tego ruchu i doradca jego przywódcy Abdula Malika al-Hutiego. Abdelsalam przewodniczył w przeszłości delegacjom Huti na rozmowy w Omanie, które utorowały w zeszłym roku drogę do sponsorowanych przez ONZ rozmów w Szwajcarii.

Reuter odnotowuje, że nie udało mu się uzyskać wypowiedzi rzecznika koalicji arabskiej, walczącej od zeszłego roku o przywrócenie do władzy prezydenta Hadiego.

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Północną część kraju kontrolują obecnie bojownicy szyiccy, a południowa wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską rządowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu Państwo Islamskie i Al-Kaida. (PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil