REKLAMA

Konfiskata rosyjskich aktywów? UE pracuje nad regulacją sankcji

2022-12-02 13:04
publikacja
2022-12-02 13:04

Komisja Europejska przedstawiła w piątek wniosek legislacyjny dotyczący ujednolicenia definicji przestępstw i kar za naruszenie unijnych środków ograniczających. Może to w przyszłości umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów.

Konfiskata rosyjskich aktywów? UE pracuje nad regulacją sankcji
Konfiskata rosyjskich aktywów? UE pracuje nad regulacją sankcji
fot. EliotPress / / MEGA

We wniosku Komisji określono wspólne przepisy UE, które mają ułatwić prowadzenie dochodzeń, ściganie i karanie naruszeń sankcji we wszystkich państwach członkowskich.

Jak zwraca uwagę KE, przyjęcie kolejnych pakietów sankcji po rosyjskim ataku na Ukrainę uświadomiło państwom członkowskim i instytucjom europejskim, jak trudne jest tropienie aktywów należących do oligarchów, którzy ukrywają je w różnych jurysdykcjach za pomocą skomplikowanych struktur prawnych i finansowych.

Zaproponowane przez Komisję regulacje mają na celu ustanowienie tego samego poziomu kar we wszystkich państwach członkowskich, a w związku z tym zamknięcie istniejących luk prawnych i "zwiększenie efektu odstraszania w kwestii łamania unijnych sankcji".

Główne elementy wniosku legislacyjnego to m.in. lista przestępstw naruszających sankcje UE (udostępnianie funduszy lub zasobów gospodarczych wskazanej osobie, podmiotowi lub organowi; niezamrożenie tych funduszy; umożliwienie wjazdu wskazanym osobom na terytorium państwa członkowskiego; umożliwienie działań finansowych, które są zakazane lub ograniczone itd.); lista przestępstw służących obchodzeniu sankcji (np. ukrywanie środków finansowych lub ukrywanie faktu, że dana osoba jest ostatecznym właścicielem środków finansowych); wspólne podstawowe normy dotyczące kar (w zależności od przestępstwa konkretna osoba ma podlegać maksymalnej karze co najmniej pięciu lat pozbawienia wolności; spółki mogą podlegać karom w wysokości nie mniejszej niż 5 proc. całkowitych rocznych obrotów).

Wniosek będzie teraz omawiany przez Parlament Europejski i Radę UE.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
darius19
To nie złodziejstwo. To rekompensata dla UA za wyniszczanie kraju i narodu przez bandyckiego sąsiada. Jak sąsiad cię podpali to sad karze mu zapłacić za zniszczenia
dolar36
czyli ustawą można zagarnąć to co przedtem się zamroziło gratulacje pomysłu!, obawiam się że ruscy "ustawą" zagłosują że na bruksele trzeba spuścić atomówkę...
barysza51
Czyli popierasz złodziejstwo !?
barnapapa
nie strasz, nie strasz, bo się...

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki