REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Konfederacja zapowiada wiec "w obronie górników, kopalń i Śląska"

2020-06-09 18:50
publikacja
2020-06-09 18:50

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak oraz posłowie Robert Winnicki i Grzegorz Braun zapowiedzieli na sobotę wiec w Katowicach "w obronie górników, kopalń i Śląska". Ich zdaniem, decyzje rządu o wstrzymaniu wydobycia węgla "nie mają podstaw merytorycznych" i są groźne ekonomicznie.

fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Większość kopalń Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wstrzyma wydobycie węgla między 12 czerwca a 3 lipca - ustalono podczas wtorkowego spotkania zarządu spółki z działającymi w niej związkami zawodowymi.

"W sobotę 13 czerwca w Katowicach gromadzimy się na wiecu w obronie górników, w obronie kopalń, w obronie Śląska" - oświadczył Bosak podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. Przekonywał, że decyzje rządu "nie mają podstaw merytorycznych, są niezrozumiałe i zagrażają interesom ekonomicznym polskiego sektora górniczego".

Bosak utrzymywał, że wicepremier i szef MAP Jacek Sasin zamknął kopalnie na trzy tygodnie "według trudnego do zrozumienia klucza". Powołał się na informacje przekazane Konfederacji przez górników i związkowców, z których wynika, że - jak relacjonował - "aż sześć z 12 kopalń, które zostają zamknięte, to kopalnie, w których nie zarejestrowano zakażeń koronawirusem". "Natomiast kopalnie, które były typowane przez ekspertów do zamknięcia było wiele, takie jak kopalnie Pniówek czy Zofiówka, zamknięte nie zostały" - dodał.

Polityk przekonywał, że takie decyzje świadczą o tym, że "rząd dba przede wszystkim o dobry wynik swojego kandydata na prezydenta". "Chodzi o to, żeby dojechać do wyborów" - mówił.

Według Bosaka, rząd zdecydował o kontynuowaniu wydobycia w kopalniach z węglem koksującym i zamykaniu na trzy tygodnie kopalń, w których jest wydobywany węgiel kamienny przede wszystkim ze względu na "ogromne różnice pomiędzy cenami tych dwóch rodzajów węgla", a nie ze względu na troskę o zdrowie górników.

Bosak ostrzegał też, że wstrzymanie wydobycia jest bardzo ryzykowne, gdyż grozi "zawaleniem wyrobisk". Mówił też, że słabe wyniki finansowe wygaszanych teraz kopalni mogą "posłużyć jako pretekst do zamykania rentownych kopalni".

"A wiemy doskonale, kto naciska na Polskę, żeby wygaszać polskie górnictwo, żeby nie wydobywać polskich bogactw naturalnych, żebyśmy jako naród nie zarabiali na tym. Jest to oczywiście Unia Europejska" - oświadczył kandydat Konfederacji. Sugerował też, że rząd chce "kupować bezczynność" górników.

"Jakkolwiek trudno skrytykować fakt, że górnicy, jako jedyna grupa, dostaną 100 proc. postojowego, wygląda to trochę na wygaszanie jakiegokolwiek oporu społecznego przed decyzjami, które (...) nie mają żadnych podstaw merytorycznych" - podkreślił Bosak.

Poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy) poinformował, że w poniedziałek wysłał "w trybie pilnym" do przewodniczącego sejmowej Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Marka Suskiego wniosek o pilne zwołanie posiedzenia komisji, aby "rząd wytłumaczył, co tak naprawdę robi na Śląsku".

Winnicki przekonywał, że decyzje rządu w sprawie górników są "irracjonalne", gdyż - jak tłumaczył - według WHO, osoba, która przechodzi COVID-19 bezobjawowo "najprawdopodobniej nie zaraża". Dodał, że komisja energii mogłaby zebrać się w środę i dowiedzieć się od przedstawicieli rządu także tego, jaki mają plan i harmonogram walki z epidemią koronawirusa.

Lider Ruchu Narodowego zaprotestował tez przeciwko dyskryminowaniu Śląska i jego mieszkańców. "Dosyć szczucia na Śląsk, dosyć szczucia na górników, dosyć szczucia na jeden z kluczowych regionów w Polsce" - oświadczył Winnicki.

Z kolei poseł Grzegorz Braun (Korona) zauważył, że Kodeks karny przewiduje karanie przestępczych zamachów na mienie znacznej wartości i wielkich rozmiarów i dowodził, że "zatrzymanie akcji w przemyśle, to jest czynność, która może wyczerpywać znamiona takiego zamachu". Kierując swoje słowa do ministrów Jacka Sasina (MAP), Łukasza Szumowskiego (MZ) i premiera Mateusza Morawieckiego, lider Korony ostrzegł, że za takie "zamachy" przewidziane są wieloletnie kary więzienia. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Pisałem tu wielokrotnie, że to (autocenzura). Koleś głupi i pyszny. Najgorsza mieszanka.
jes
I tym sposobem Konfederacja pozbyła się reszki słupka. Górnicy i tak zagłosują na pis, podatnicy którzy chcieli na nich głosować już szukają innego kandydata.
lelo1949
Znalazł się obrońca uciśnionych
itsofreeky
nie było by problemu jak by zamykali kopalnie przy pojawieniu się pierwszego przypadku a teraz to jest zaniechanie i pozwolenie na rozprzestrzenianie się wirusa celowe.
pluto85md
Konfederacja to żadni wolnościowcy. Wolny rynek, od 6 lat pokazuje, że górnictwo na głębokości ponad 1 km nie ma ekonomicznego sensu. Jak partia rzekomo liberalna gospodarczo może bronić branży, do której co rusz trzeba się dokładać z budżetu, czy z kapitałowych innych spółek SP. Praca górnika jest ciężka, i Konfederacja to żadni wolnościowcy. Wolny rynek, od 6 lat pokazuje, że górnictwo na głębokości ponad 1 km nie ma ekonomicznego sensu. Jak partia rzekomo liberalna gospodarczo może bronić branży, do której co rusz trzeba się dokładać z budżetu, czy z kapitałowych innych spółek SP. Praca górnika jest ciężka, i należy ja szanować, ale w polskich warunkach (głębokość, duże ilości wody naplywowej i dużo metanu) jest nieefektywna. Dla gospodarki górnik wytwarza dzis wartosc dodaną mniejsza niż kasjer w dyskoncie. I ta wartość od 2003 się nie zmieniła.
elon80
To co się dzieje z dotowaniem kopalń to skandal. Surowce są marnotrawione a rentowne kopalnie, elektrownie i podatnicy muszą dotować nierentowne zakłady bo panom górnikom nie chce się szukać innej pracy. Każda partia działająca w interesie obywateli powinna jak najszybciej zamknąć nierentowne kopalnie a to uzdrowiłoby To co się dzieje z dotowaniem kopalń to skandal. Surowce są marnotrawione a rentowne kopalnie, elektrownie i podatnicy muszą dotować nierentowne zakłady bo panom górnikom nie chce się szukać innej pracy. Każda partia działająca w interesie obywateli powinna jak najszybciej zamknąć nierentowne kopalnie a to uzdrowiłoby sektor górniczy i energetyczny a i sami podatnicy mogliby odetchnąć.
marianpazdzioch
Co zabawne, te (autocenzura) mogłyby wiele ugrać na sprawie górnictwa. Bo widać to już dojrzewa w społeczeństwie. Ale postanowili być bardziej komuszy od Kaczyńskiego. Geniusze inaczej :)
awenturyn1
Konfederacja to jedyni wolnościowcy i chcą żebyś nawet TY więcej zarabiał (chcą znieść podatek dochodowy)
Innymi słowy chcesz żeby zamknąć kopalnie i kupować węglowodory od UNII??? To dopiero interes zrobimy.
Poza tym węgla nie trzeba wydobywać i tylko zgazowywać pod ziemią i otrzymamy czyściutki wodór.
Konfederacja to jedyni wolnościowcy i chcą żebyś nawet TY więcej zarabiał (chcą znieść podatek dochodowy)
Innymi słowy chcesz żeby zamknąć kopalnie i kupować węglowodory od UNII??? To dopiero interes zrobimy.
Poza tym węgla nie trzeba wydobywać i tylko zgazowywać pod ziemią i otrzymamy czyściutki wodór. Technologia znana , testowana już w Polsce- zobacz słowa posła Jacka Wilka. Dlaczego w tym kierunku nie idziemy?? Bo Unia musiałaby kupować tańszą energię od POLACZKÓW, a na to niemiaszki i USA (które wciskają nam drogi gaz) nigdy nie pozwolą.
Pluto skończ z oglądaniem telewizji i zainteresuj się mediami niezależnymi to może coś w końcu zaświta pod sufitem. Konfederacji boją się wszystkie ugrupowania, bo jak dojdzie do władzy to ludzie zobaczą ,że można zupełnie inaczej rządzić. Problem w tym,że ludzie nie umieją sobie tego wyobrazić przytłoczeni codziennymi problemami i bandą wariatów w telewizji.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki