REKLAMA

Konfederacja: rząd nie ma planu transformacji energetycznej

2020-07-29 14:01
publikacja
2020-07-29 14:01
fot. ironwas / Shutterstock

Rząd nie ma planu transformacji energetycznej, nadzór nad górnictwem jest zły, a kompetencje rozproszone – tak do sytuacji w górnictwie węgla kamiennego odnieśli się w środę posłowie Konfederacji.

Według nich plany zamykania kopalń nie są podyktowane względami ekonomicznymi, lecz "ideologicznymi założeniami" UE.

"Jeszcze 17 lipca rząd chwalił się przedłużeniem koncesji wydobywczych wszystkim kopalniom Polskiej Grupy Górniczej przynajmniej do roku 2044; szybko okazało się, że plany rządu są zupełnie inne, minister (Jacek) Sasin dostał zadanie, by pojechać na Śląsk i przedstawić górnikom plany zgoła odmienne od wcześniejszych zapowiedzi rządu" – powiedział przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.

Przywołał nieoficjalne - które dementował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - informacje o zamiarze zamknięcia wszystkich kopalń węgla energetycznego do roku 2036. "Według tych nieoficjalnych planów rząd miał przeznaczyć 5 mld zł, by przekupić górników, dając im po 100 tys. na głowę, by zlikwidować wydobycie węgla energetycznego. Całe szczęście zadanie to przyjął wicepremier Sasin, który znany jest ze swojej +skuteczności+, i tego planu po prostu nie przedstawił, bojąc się – słusznie - odpowiedzi górników a także związków zawodowych" – mówił Kulesza.

Według niego źródłem problemów polskiego górnictwa jest "zły nadzór" i "ogromne rozproszenie kompetencji", w którym różne ministerstwa odpowiadają za politykę energetyczną, nadzór właścicielski i kwestie klimatu. "To sprawia, że nie ma w Polsce opracowanej polityki surowcowej" – powiedział.

Janusz Korwin-Mikke wyraził przekonanie, że "wystarczy sprzedać kopalnie w ręce prywatne", a wtedy "jedne zbankrutują, inne będą działały". Dodał, że wykorzystać można także kopalnie, które splajtują, "np. do magazynowania śmieci", które "za 100 tys. lat staną się węglem - to bardzo dobry biznes".

"To przestępstwo ze strony rządu, że albo chce dopłacać do istniejących kopalń, albo chce je likwidować dopłacając do tego" – powiedział poseł. Według Korwin-Mikkego alternatywą dla sprzedaży kopalń prywatnym przedsiębiorcom jest powołanie spółek pracowniczych, "natomiast rząd się nie powinien do tego wtrącać".

Robert Winnicki powiedział, że "przez 30 lat mamy ten sam schemat miotania się kolejnych rządów": od przejadania zysków oraz mnożenia spółek i posad i rozbudowy biurokracji, kiedy wydobycie jest opłacalne, po "prymitywną likwidację, kiedy pojawiają się problemy". "W Polsce zapotrzebowanie na węgiel jest ciągle bardzo wysokie, czego świadectwem jest 9 mln ton węgla sprowadzonych z Rosji w ubiegłym roku - 36 mln ton za rządów PiS" – powiedział Winnicki, przywołując wypowiedź polityka PiS Mariusza Błaszczaka z przeszłości, że sprowadzanie węgla z Rosji to sponsorowanie agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej.

"To co planuje rząd pod naciskiem UE, to likwidacja potężnej branży, zagłada dla takich górniczych miast jak Ruda Śląska, i to wszystko odbywa się w totalnym chaosie, braku planu" – powiedział Winnicki. Zarzucił rządowi "brak planu transformacji energetycznej Polski na lata, na dekady", Mówił o "groźnej utopii sterowanej z UE".

Zdaniem Winnickiego "ta mniemana rewolucja przemysłowa dokonywana w 15 lat to rzecz utopijna", zwłaszcza gdy "rząd nic nie robi dla budowy elektrowni jądrowej". "Wzywamy rząd, żeby oparł się utopijnej agendzie Europejskiego Zielonego Ładu" – powiedział Winnicki. Zażądał też przedstawienia planu transformacji energetycznej i umożliwienia przejmowania kopalń przez polskich przedsiębiorców lub prywatyzacji pracowniczej.

Krzysztof Bosak powiedział, że Konfederacja miała "sygnały ze środowisk górniczych" o zamykaniu kopalń, w których jest niewiele zakażeń koronawirusem, podczas gdy nie wstrzymano pracy tam, gdzie epidemia przebiega ostrzej. Według Bosaka "czasowe wstrzymanie działania kopalń może pozwalać skorygować w negatywna stronę bilanse i dać pretekst do zamknięcia".

Ocenił, że "działania rządu nie są podyktowane racjami ekonomicznymi"; nie ma rynkowej strategii wykorzystania zasobów węgla, a "strategia za nas pisze się w Brukseli". "Rząd przyjechał z Brukseli opowiadając o sukcesie, tymczasem część środków, którymi rząd się chwali, jest zablokowana pod pretekstem zgody przez Polskę na tzw. neutralność klimatyczną w 2050 roku" – powiedział. Według Bosaka przejście na inne źródła energii niż paliwa kopalne musi "wynikać z kalkulacji ekonomicznej, a nie z ideologicznych założeń".

We wtorek resort aktywów państwowych i zarząd Polskiej Grupy Górniczej miały przedstawić stronie społecznej program naprawczy dla spółki, zakładający - według nieoficjalnych informacji - m.in. zamknięcie kopalń Ruda i Wujek. Na spotkaniu związków zawodowych z zarządem PGG i ministrem aktywów państwowych wicepremierem Jackiem Sasinem ustalono, że do końca września zarządy PGG i innych spółek węglowych, związkowcy oraz przedstawiciele rządu mają wspólnie wypracować program naprawczy dla największej górniczej firmy i całej branży. Wcześniejsza propozycja, przewidująca likwidację kopalń Ruda i Wujek, nie będzie wdrażana. Sasin zaprzeczył też, by rząd pracował nad projektem wygaszenia polskiego górnictwa węgla kamiennego do 2036 r.

Bosak odniósł się też do odrzucenia kilku polskich projektów w ramach programu miast partnerskich złożonych przez gminy, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od ideologii LBGT" lub lokalne karty praw rodziny. Według niego pokazuje to, że "tzw. sukces rządu polegający na wynegocjowaniu składu Komisji Europejskiej był kompletnie pozorny", a UE "jest organizacją do bólu przesyconą ideologią lewicową, jest skonstruowana w ten sposób, by wywierać presję ideologiczną". "W sprawach gospodarczych państwa unijne są dla nas partnerem, natomiast w sprawach ideologicznych państwa zachodnie są ideowym przeciwnikiem" – powiedział Bosak.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki