Konfederacja o sporze o miejsca na sali obrad Sejmu: nie zgodzimy się na sadzanie nas w "oślej ławce"

Nie zgodzimy się na propozycję, aby nas sadzać w tylnych ławach PiS, w "oślej ławce" - oświadczył szef koła Konfederacji Jakub Kulesza. Lider Konfederacji Robert Winnicki liczy na miejsca dla siebie i kolegów partyjnych blisko mównicy sejmowej, nawet po lewej stronie.

(fot. Michał Kość / FORUM)

Podział miejsc na sali obrad Sejmu był jednym z tematów wtorkowego spotkania kierownictwa Kancelarii Sejmu z przedstawicielami wszystkich klubów i koła Konfederacja. Według dziennika Rzeczpospolita, doszło do "gorącego sporu o usadowienie posłów na sali obrad". "Kością niezgody jest m.in. Konfederacja" - napisała gazeta. Jak podaje "Rz", Kancelaria Sejmu zaproponowała Konfederacji miejsca z prawej strony od PiS, ale w tylnych rzędach sejmowych.

W środę Kulesza powiedział dziennikarzom w Sejmie, że partia nie zna jeszcze ostatecznej propozycji Kancelarii Sejmu dla posłów Konfederacji. "Jesteśmy po wstępnych konsultacjach, na których przekazaliśmy nasze uwagi" - poinformował. Pytany, czy prawdą jest, że posłom Konfederacji zaproponowano miejsca po prawej stronie sali sejmowej, ale w ostatnich rzędach, Kulesza zadeklarował, że jego ugrupowanie na pewno nie zgodzi się na propozycję, aby jej posłowie siedzieli "w tylnych ławach Prawa i Sprawiedliwości".

"To by bardzo źle wyglądało. Mamy 11 rzędów na sali plenarnej, mamy 11 posłów, i nie ma żadnego powodu, aby posłów Konfederacji sadzać w oślej ławce" - podkreślił.

Kulesza wyjaśnił, że jest to istotne ze względu na dostęp do mównicy sejmowej. "Bardzo często sytuacja jest dynamiczna, bardzo szybko trzeba dojść do tej mównicy, żeby szybko zabrać głos w momentach napiętych, i z tego powodu Konfederacja reprezentująca 1 mln 250 tys. wyborców, musi mieć dostęp do tej mównicy" - przekonywał.

Zwrócił też uwagę, że na każdego posła Konfederacji przypada kilka razy więcej wyborców, niż na jednego posła PiS. "W związku z tym ciąży na nas o wiele większy obowiązek komunikowania naszego przekazu, naszych pomysłów i postulatów z mównicy sejmowej" - uzasadnił Kulesza.

Pytany, które miejsca byłyby dla Konfederacji najlepsze, Kulesza powiedział, że "żelaznym warunkiem" jest to, aby nie były one "bardzo daleko od mównicy sejmowej, w ostatnich ławach". "Co do tego, czy to jest lewa, prawa, czy środkowa strona, to będziemy jeszcze rozmawiać na następnym spotkaniu" - dodał.

Winnicki potwierdził, że Konfederacja chce "takie miejsca, żeby mieć blisko do mównicy". "To jest nasz najważniejszy cel, ponieważ zamierzamy dużo i aktywnie przemawiać, zabierać stanowisko w myśl polskiej racji stanu w tej kadencji Sejmu" - oświadczył. Pytany, czy prawicowa partia przystałaby na miejsca po lewej stronie, Winnicki zwrócił uwagę, że w Sejmie VIII kadencji miejsca przydzielono według liczebności klubu poselskiego, a nie według "parytetu ideowego".

"Kto, gdzie siedzi, jest drugorzędne. Najważniejsze jest to, żeby móc sensownie wypowiadać się w debacie sejmowej" - ocenił Winnicki. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mrr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 0 silvio_gesell

A tak właściwie, co im zrobiła edukacja, że tak gorzko ją wspominają? Nie mówię, że edukacja nie kuleje, ale nie wiedziałem że tak bardzo. :o

! Odpowiedz
7 21 bankroll

"Najważniejsze jest to, żeby móc sensownie wypowiadać się w debacie sejmowej"
To zdanie jest najważniejsze.
Nie dotyczy jednak ono w 95% PISu, PO, SLD i PSL.

! Odpowiedz
24 6 karbinadel

Wasi poprzednicy w II RP praktykowali getto ławkowe np. na uczelniach. Więc nie ma się o co obrażać

! Odpowiedz
7 8 samsza

Wszystkie grupy polityczne w sejmie siedzą razem "kupą" czyli dokładnie w "gettach ławkowych".
"Poprzednicy" byli widać pionierami, postępu...?? Studenci żydowscy siedzieli zwykle po lewej, studenci chrześcijańscy po prawej stronie - nie ma nic o sadzaniu w "oślej ławce".
https: //pl.wikipedia.org/wiki/Getto_ławkowe
Warto dać im szansę na merytoryczne skompromitowanie się, zamiast uderzać czystą propagandą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 trollmaster

wzorowy postępak.

! Odpowiedz
38 10 ajwaj

I OK
moze mniej ta lawka wazna, jak darmowa reklama :)

"Zle czy dobrze byle po nazwisku"
Antoni Slonimski

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil