REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: pracodawcy zgłaszali postulat bezpłatnego dostępu do testów dla pracowników

2021-12-08 07:00
publikacja
2021-12-08 07:00
Konfederacja Lewiatan: pracodawcy zgłaszali postulat bezpłatnego dostępu do testów dla pracowników
Konfederacja Lewiatan: pracodawcy zgłaszali postulat bezpłatnego dostępu do testów dla pracowników
fot. Cryptographer / / Shutterstock

Umożliwienie przeprowadzenia przez pracowników bezpłatnych testów w kierunku SAR-COV-2 było postulatem zgłaszanym przez pracodawców - powiedział PAP Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Ma to być uregulowane ustawą. Jak zapowiedział szef MZ, "jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go". Dodał, że w tym projekcie testy "będą zagwarantowane za darmo obywatelom".

Dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki powiedział PAP, że możliwość przeprowadzenia bezpłatnego testowania w kierunku SARS-CoV-2 od dawna była postulowana przez przedsiębiorców. Chcieli oni szerszego dostępu do bezpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2 - wyjaśnił. Jak dodał, "zawsze pozostają kwestie szczegółów, czyli jak to ma być przeprowadzone w praktyce".

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup, nowe restrykcje i nauka zdalna. Rząd przedstawił szczegóły

IV fala epidemii nie zwalnia i wciąż zbiera wysokie żniwo. Rząd postanowił w końcu podjąć walkę z zagrożeniem i ogłasza nowe restrykcje mające pomóc opanować sytuację, a także zachęcić społeczeństwo do szczepień.

Jego zdaniem nie wiadomo, czy o skierowaniu na test miałby decydować pracownik, czy pracodawca i w jakich okolicznościach. "A co w przypadku, kiedy pracownik odmówi przedstawienia takiego wyniku testu to czy będzie niosło jakieś skutki?" - zastanawia się Lisicki. "Dopuszczenie do bezpłatnego testowania - jak najbardziej jest interesujące. Chętnie poznamy szczegóły tego rozwiązania" - zadeklarował.

Jeśli chodzi o weryfikację przez przedsiębiorców szczepień osób, które będą chciały skorzystać z ich usług np. w restauracji, czy hotelu, to - w ocenie Lisickiego - od początku był to temat dyskusyjny. Jak wskazał ekspert, przedsiębiorcy nie mają obecnie narzędzi, które umożliwiłyby im sprawdzenie, czy mają do czynienia z osobą zaszczepioną czy też nie.

"W wypowiedzi ministra pojawił się wątek - też szczegółów jeszcze nie znamy - że mają zostać wprowadzone instrumenty, które będą przedsiębiorcom umożliwiały weryfikację szczepień klientów zainteresowanych korzystaniem z ich usług" - powiedział.

Jego zdaniem to kolejny obowiązek nałożony na przedsiębiorców, który będzie wymagał dodatkowych nakładów, aby go zrealizować. "To jeszcze jedno wyzwanie dla biznesu, rozumiemy jednak, że ma ochronić przed powrotem do lockdownu" - przyznał.

W ocenie Lisickiego "niestety przedsiębiorcy dość późno dowiadują się o nowych rozwiązaniach". "Przedsiębiorcy są świadomi, że są to elementy, które mają służyć ograniczeniu rozwojowi epidemii. Jednak liczyliby na wcześniejsze ich zakomunikowanie oraz skonsultowanie z nimi nowych zasad" - zaznaczył dyrektor.

Jak dodał, "pracodawcy czują irytację tym, że są z tygodnia na tydzień zaskakiwani kolejnymi inicjatywami, których szczegółów jeszcze nie znamy".

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany na wtorkowej konferencji prasowej, w jakich sytuacjach i w jaki sposób przedsiębiorcy – np. właściciele restauracji – będą mogli weryfikować klientów, czy są zaszczepieni.

"Jeżeli właściciel będzie chciał przyjąć ponad limit, czy to do hotelu, czy do restauracji, będzie musiał sprawdzić, zweryfikować certyfikat szczepienia u takiej osoby" – powiedział Kraska. Dopytywany, czy będzie to w jakiś sposób umocowane w ustawie, odpowiedział: "tak, ustawa jest przygotowywana". "Będzie to ustawa poselska. Pracujemy w tej chwili nad tym, by wszystkie zapisy umożliwiały weryfikację". (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ptokbentoniczny
Nasuwa się kilka pytań.
1. Kto za te darmowe testy zapłaci i dlaczego nie przedsiębiorcy?
2. Na jakiej podstawie prawnej przedsiębiorca będzie mógł testować pracownika?
3. Co mają udowodnić testy, których wiarygodność jest taka jak przy rzucie kostką do gry?
kenn
Lewiatan, przestań się już dalej kompromitować :P Nikt nie wierzy w te wasze bzdury ;P

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki