REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: cudzoziemcy lekarstwem na brak pracowników w Polsce

Alan Bartman2021-10-14 15:00Redaktor
publikacja
2021-10-14 15:00
Konfederacja Lewiatan: cudzoziemcy lekarstwem na brak pracowników w Polsce
Konfederacja Lewiatan: cudzoziemcy lekarstwem na brak pracowników w Polsce
fot. Michal Kosc / / FORUM

Zdaniem Konfederacji Lewiatan ułatwienie zatrudnienia osobom spoza naszego kraju ma pomóc rozwiązać problem rosnącej liczby wakatów. Organizacja przedłożyła swoje propozycje do projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, zakładające m.in.: wydłużenie okresu zezwolenia na pracę oraz uproszczenie procedur.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Konfederacja Lewiatan, czyli pozarządowa organizacja reprezentująca prywatnych przedsiębiorców, przedłożyła własne propozycje, mogące wzbogacić projekt oraz ułatwić procedury zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Według KL, ustawa ta jest ważna, ponieważ to od przyjętych rozwiązań zależy, czy uda się uporać z deficytem pracowników na rynku pracy.

– Zmiany w ustawie o cudzoziemcach są potrzebne polskiej gospodarce, która z uwagi na trendy demograficzne boryka się z niedostatkiem pracowników. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia przez kolejne lata. To od polityki migracyjnej zależy, czy Polska będzie krajem przyciągającym najbardziej wartościowych pracowników, czyli tak zwane „talenty", czy będzie skazana na porażkę w wyścigu o najlepszych pracowników. Rozwiązania, jakie będą przyjęte w ramach nowej ustawy, wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorstw – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Cztery propozycje Konfederacji Lewiatan:

  1. Fast track, czyli szybsza ścieżka obsługi pracodawców, wobec których nie ma wątpliwości, że przestrzegają prawa pracy i przepisów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców. Podobne przepisy przyśpieszające procedury imigracyjne wdrożyły Czechy, Dania, Irlandia, czy Niemcy, co jest związane z długoterminową polityką migracyjną tych państw.
  2. Zmiany dotyczące zezwolenia na pracę. Chodzi tu m.in. o ustalenie w ustawie wszystkich dokumentów wystarczających do wydania pozwolenia, co ma zapobiec wielokrotnemu wzywaniu do przedłożenia różnych dokumentów potwierdzających te same zdarzenia lub fakty. Umożliwienie pracodawcy weryfikacji kompetencji zawodowych cudzoziemca, czym obecnie zajmują się urzędy wojewódzkie, poprzez wezwanie do przedstawienia odpowiednich dyplomów i certyfikatów. W przypadku pracowników wysokowykwalifikowanych ustawa miałaby jasno określić kryteria wydawania pozwolenia, np. bazując na poziomie i kierunku wykształcenia.
  3. Zmiany w jednolitym zezwoleniu na pobyt i pracę wydawanym przez urzędy wojewódzkie, w kierunku wydłużenia czasu trwania zezwolenia do 4-5 lat. KL zależy również na unowocześnieniu kanału komunikacyjnego i umożliwieniu elektronicznego procesowania aplikacji, w tym umożliwieniu korespondowania tym kanałem pracownikowi i pracodawcy oraz umożliwieniu przeniesienia pracownika na równorzędne lub wyższe stanowisko po 3 miesiącach pracy, z zachowaniem zasady, że warunki pracy nie mogą ulec pogorszeniu.
  4. Zmiany w zakresie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), mające wprowadzić długoterminowe pozwolenia na pracę, uzyskiwane na podstawie uproszczonej procedury podobnej do tej, która dotyczy pracodawcę w przypadku zatrudnienia cudzoziemca. Jako alternatywę dla tej propozycji organizacja wskazuje pomysł wydłużenia możliwości świadczenia pracy, której przedłużenie nie wiązałoby się z restrykcyjnymi ograniczeniami oraz rozszerzanie liczby państw o np. kraje bałkańskie, których obywatele mogli by przejść szybszy proces przyznania zezwolenia.

Polska zatrudnia najwięcej imigrantów spoza UE

Agencje pracy zatrudniające obcokrajowców wskazują, że liczba wakatów przewyższa znacznie liczbę dostępnych pracowników. Jednocześnie ze statystyk Eurostatu wynika, że Polska, spośród wszystkich krajów członkowskich, jest odpowiedzialna za co czwartą pozytywną decyzję dotyczącą otrzymania zezwolenia pobytu dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej.

W 2020 r. w Polsce wydano 598 tys. zezwoleń na pobyt cudzoziemcom spoza UE. W tym 502 300 wniosków zostało rozpatrzonych z powodów związanych z pracą, co daje blisko 87,5 proc. wszystkich podjętych decyzji. Jednocześnie 488 900 zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy, którzy są najliczniejszą nacją przyjeżdzającą do krajów wspólnoty.

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (52)

dodaj komentarz
bt5
Ogrom ludności wiejskiej najczęściej bez pracy nie może przenieść się do miast bo z pensji pracowniczych nie da się na pokryć kosztów życia. Imigranci skoszarowani czyli model polski doraźnie łatają część wakatów ( tych lepiej płatnych bo za najniższą nawet oni nie wezmą). Ale to demoluje demografię bo nie Ogrom ludności wiejskiej najczęściej bez pracy nie może przenieść się do miast bo z pensji pracowniczych nie da się na pokryć kosztów życia. Imigranci skoszarowani czyli model polski doraźnie łatają część wakatów ( tych lepiej płatnych bo za najniższą nawet oni nie wezmą). Ale to demoluje demografię bo nie ma młodych rodzin.
demeryt_69
Sieci społecznościowe zalewają filmy z lotniska w Mińsku, na których widać tłum koczujących tam migrantów. - Migranci bez masek leżą wszędzie na podłodze, tuż obok kabin pograniczników. Nawet straż graniczna jest zszokowana - podaje Biełsat. "Handlarze Łukaszenki nie ukrywają już tego, co robią. Wcześniej Sieci społecznościowe zalewają filmy z lotniska w Mińsku, na których widać tłum koczujących tam migrantów. - Migranci bez masek leżą wszędzie na podłodze, tuż obok kabin pograniczników. Nawet straż graniczna jest zszokowana - podaje Biełsat. "Handlarze Łukaszenki nie ukrywają już tego, co robią. Wcześniej próbowali zatuszować przemyt migrantów, teraz nikt się tym nie przejmuje" - pisze My Country Belarus, popularny kanał na Telegramie.

demeryt_69
POdobno na TikToku cały czas wyskakują filmiki z ich wędrówki i pobytu na Białorusi. Był jeden filmik jak kilku beżowych bardzo na jakimś białoruskim dworcu dokazywało. Podszedł policjant, jednemu przyłożył pałą w plecy tak solidnie, że ten bezwładnie upadł i reszta tylko pokazywała rękoma że przeprasza. Pewnie POdobno na TikToku cały czas wyskakują filmiki z ich wędrówki i pobytu na Białorusi. Był jeden filmik jak kilku beżowych bardzo na jakimś białoruskim dworcu dokazywało. Podszedł policjant, jednemu przyłożył pałą w plecy tak solidnie, że ten bezwładnie upadł i reszta tylko pokazywała rękoma że przeprasza. Pewnie nie trybiki, że jeszcze nie byli w Rajchu :)
demeryt_69
Jedno jest pewne - 'prezydęt' Radomia byłby dumny z takiej ilości pasażerów na lotnisku :)

itso_widmo_bieli odpowiada demeryt_69
wyśmienita pałęta :) gratuluję
itso_widmo_bieli
Kto jest za zakazem zatrudniania obcokrajowców ?
jas2
Polacy w sile wieku + pracujący cudzoziemcy zapewnią wszystkim godne życie teraz. Dzieci zapewnią wszystkim godne życie za 25 lat.
demeryt_69 odpowiada jas2
O ile nie wylądują na socjalu mieszkając z razem ze swoimi rodzicami :)

itso_widmo_bieli odpowiada demeryt_69
ale mi demeryt_69 zaimponował a jas2 jak zwykle zacietrzewiony ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki