REKLAMA

Udawane drugie życie plastiku. Bo koncernom nie zależy

2020-02-14 07:10
publikacja
2020-02-14 07:10

Co druga wyrzucona tacka, butelka czy torebka nigdy nie trafi do recyklingu. Zasypujemy świat tonami śmieci, których nie sposób przetworzyć. Nie dlatego, że się nie da. Koncernom na tym po prostu nie zależy - zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Olga Miltsova / Shutterstock

"We wrześniu 2019 r. papiernie i zakłady przetwarzające makulaturę płaciły ok. 250 zł za tonę papieru i tektury. Dziś, kilka miesięcy później, te same firmy żądają już dopłaty 250 zł. Odpadów jest po prostu za dużo w stosunku do liczby zakładów, które mogą je przetworzyć. A firmy odbierające odpady muszą się ich pozbyć, bo za przetrzymywanie ich ponad dopuszczalny przepisami rok mogą zapłacić srogie kary" – wyjaśnia Ewa Rakowska, dyrektor biura zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, która zrzesza spółki komunalne, takie jak np. MPO.

Jak napisano w artykule "jeszcze gorzej jest z folią". "W czerwcu 2017 r. płacili nam 380 zł za tonę. Dwa miesiące później cena spadła do 10 zł. Od 2018 r. wahała się od 10 zł do 1 gr za tonę. A od 2019 r. to my dopłacamy 280 zł za tonę folii, by ktoś ją w ogóle wziął" – mówi Rakowska.

Dodano, że "podobnie ma się sytuacja z oponami". "W 2015 r. sprzedawano je za 55 zł za tonę. W zeszłym roku trzeba było dopłacić średnio 380 zł, żeby ktoś je odebrał. Dziś jest to już ponad 500 zł." - podkreślono.

Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling mówi w rozmowie z "DGP", że "ceny surowców wtórnych są najniższe od kilku lat". "Przykładowo 24-tonowy kontener folii był kiedyś wart kilkanaście tysięcy złotych, a obecnie ma cenę ujemną, co znaczy, że do odbioru przez recyklera trzeba dopłacić" - zwraca uwagę.

Dodaje, że niektóre frakcje makulatury, szkła i wielu tworzyw sztucznych dalej trzymają cenę w hurcie, ale muszą być przesortowane, sprasowane i przygotowane do procesu recyklingu. Inaczej ceny są poniżej zera.

W artykule podano, że "wizja gmin i firm odpadowych – monopolistów inkasujących grube miliony za sprzedaż papieru czy plastiku – nie przystaje do rzeczywistości, w której odpadów jest za dużo, popyt na nie znikomy, przepisy coraz mocniej wiążą ręce, a nowe regulacje dopiero wykuwają się w ministerialnych gabinetach". "Czy to jednak dogodna wymówka, by usprawiedliwić brak segregacji? Nie, bo plastiku czy tektury wybranych z kosza pełnego zmieszanych resztek jedzenia i nieczystości nikt nie chce kupić, nawet po kosztownym umyciu. Czyste i jednolite frakcje może się jeszcze uda sprzedać. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości śmieci, które nie nadają się do niczego i najczęściej kończą na wysypisku" - napisano.

Oceniono, że "to częściowo wina naszego lenistwa – ponad 63 proc. tego, co wyrzucamy, to wciąż odpady zmieszane". "Ale winne są też koncerny, którym przez lata nie zależało, by choć trochę zatroszczyć się o środowisko, a nie tylko o marketing i zysk. Z jednej strony trudno się dziwić, są po to, żeby zarabiać. W innych krajach jednak jakoś się udało zachęcić firmy do zmian i takiego projektowania produktów, by recykling bardziej się im opłacał. I to nie tylko na papierze, jak u nas przez lata" - wskazano. (PAP)

ksi/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Czyli to co z takim poświęceniem segregujemy jest i tak później mieszane i składowane. Klikukrotne podniesienie cen było więc jedynie kolejnym podatkiem, na dodatek dodało niepotrzebnej nikomu pracy.
mjwhite
Ależ to jest bardzo proste, zlikwidować śmietniki pod blokami i zrobić centralny śmietnik w mieście, tam będzie można sprawdzić co kto przynosi.
tomitomi
wszystkie firmy i koncerny produkujące opakowania , jak i handlowcy (sklepy ) winny ponosić koszty utylizacji wprowadzonych śmieci do obrotu ! ...za .które konsument płaci dwa razy : raz przy kupnie towaru ( netto+ tara ) dwa : opłata za wywóz śmieci !
========================
problem segregacji śmieci - to nie mój
wszystkie firmy i koncerny produkujące opakowania , jak i handlowcy (sklepy ) winny ponosić koszty utylizacji wprowadzonych śmieci do obrotu ! ...za .które konsument płaci dwa razy : raz przy kupnie towaru ( netto+ tara ) dwa : opłata za wywóz śmieci !
========================
problem segregacji śmieci - to nie mój problem !
...niech mośki ,które trzepią na tym kasę ponoszą odpowiedzialność , a nie biedny polski goj !kwa !!!
shiver5
Geniusz ekonomii widzę. A jak będą płacić za to, to myślisz kogo tym obciążą? Swoje zyski czy konsumenta?
ahim odpowiada shiver5
A konsumenci niech też nauczą się segregować.
monty_python odpowiada shiver5
Jak beda musialy za to placic, to oczywiscie przerzuca koszt na konsumenta podwyzszajac cene. I tu pedzie pole do POPISu by sprzedac taki produkt, ktory nie bedzie mial kosztownego opakowania i bedzie dzieki temu tanszy. Ludzie chetniej kupia tanszy produkt. I wszyscy beda musieli sie dostosowac.
mjwhite odpowiada ahim
Którzy konsumenci? Jak na 100 mieszkań w bloku 1 nie segreguje to wszystkie odpady stają się zmieszane i praca 99 idzie na marne. Takie oto złe przepisy mamy w tym kraju.
mjwhite odpowiada shiver5
Kogo obciążą? Po co na przykład kostka masła jest coraz mniejsza? taką 500 gram owiniesz praktycznie takim samym papierkiem jak 175gram, ale przy mniejszych kostkach masz 3 papierki zamiast jednego... itd...
Jest dużo rozwiązań, "leniwi" producenci po prostu wylecą z rynku.
tomitomi odpowiada shiver5
należy zająć się przyczyną powstawania śmieci , a nie ich skutkami !
szkło-metal- papier ....i otwarte skupy -sponsorowane przez geszefciarzy ,,,,
pomyśl ,,,,
szalom !

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki