Komu przysługuje trzynasta emerytura? Prezes ZUS tłumaczy

Jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent.; to zadanie, nad którym bardzo ciężko pracujemy od wielu tygodni – zapewniła PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że całkowity koszt wypłaty świadczeń to prawie 12 mld zł.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Prezes ZUS wskazała, że dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Zaznaczyła, że trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2020 r.

Przypomniała, że "trzynastki" będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto (981 zł netto). Dodała, że z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Prezes ZUS przekazała, że całkowity koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent to prawie 12 mld zł. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 r. zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus".

"Jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent. To zadanie, nad którym bardzo ciężko pracujemy od wielu tygodni" - zapewniła prof. Uścińska.

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem finansowania "trzynastek" mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) i z budżetu państwa.

W czwartek Sejm odrzucił poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główna z nich zakładała wykreślenie zapisów wskazujących, że "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Po raz pierwszy "trzynastki", w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 r. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób. W 2021 r. rząd planuje także wypłatę czternastej emerytury.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 r4k

13 i 14 emerytura to kolejny sposób na okradanie Polaków.
Jest taka sama dla wszystkich, nie zależy od wysokości odprowadzonych składek.

To jest sposób na wprowadzenie emerytury obywatelskiej. Jak jest 13 i 14 to kiedyś pojawi się 15, 16 i 24.
Nie będzie uczciwej waloryzacji emerytur, będą te 13,14 ....... równe dla wszystkich

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ajwaj

Napewno chyba poslowi z Zoliborza z PISy

""Ogromna podwyżka emerytury dla Kaczyńskiego. Zobacz ile dostanie prezes PiS""

https://dziennik-polityczny.com/2020/02/14/ogromna-podwyzka-emerytury-dla-kaczynskiego-zobacz-ile-dostanie-prezes-pis/

! Odpowiedz
3 8 ajwaj

Bo on ma prace ciezka, trudna i mozolna:

""Andrzej Duda rozpoczyna kampanię wyborczą 2020. Pierwszy przemawia prezes PiS ""

ONET.PL

! Odpowiedz
1 1 kris74keh

Jarosław Kaczyński od 2016 roku jest na emeryturze. Były premier oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości, według najnowszego oświadczenia majątkowego z listopada 2019 roku, otrzymuje miesięcznie 6623,63 zł (rocznie 79 483,56 zł). Waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku wynosi 3,56 proc. To oznacza, że Kaczyński otrzyma od marca tego roku emeryturę w wysokości 6859,43 zł miesięcznie.
Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Jaroslaw-Kaczynski-z-wyzsza-emerytura.-Ile-wiecej-otrzyma-prezes-PiS. 236 złotych więcej - ogromna podwyżka?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne