Komputerowy algorytm zablokuje konto

Fiskus nie musi mieć dowodów, żeby zablokować firmowy rachunek - wynika z precedensowego wyroku, o którym pisze w środę "Rzeczpospolita".

(fot. Labunskiy K. / YAY Foto)

Według "Rz" blokada kont firmowych, czyli "atomowa broń dla skarbówki", miała służyć w walce z największymi i najbardziej zuchwałymi oszustami podatkowymi. "Dziś pojawia się realna obawa, że w polu rażenia STIR, czyli systemu typowania oszustw, może się znaleźć każdy" - czytamy.

"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał bowiem precedensowy wyrok w sprawie o przedłużenie blokady konta. Spór wygrała skarbówka. A WSA uznał, że przy przedłużeniu blokady konta na trzy miesiące nie musi prowadzić postępowania dowodowego" - podaje dziennik.

Jak czytamy, wystarczy, że po analizie przepływów pieniężnych urzędnik stwierdzi ryzyko wykorzystania rachunków w bankach do wyłudzania podatku i niewykonania zobowiązań.

"Zdaniem sądu katalog okoliczności, które mają znaczenie dla oceny, czy można przedłużyć blokadę, nie jest zamknięty. Te w każdej sprawie mogą być inne" - podaje "Rz".

agzi/ godl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 4 vitosza

WSA wydal wyrok w sprawie przedluzenia blokady konta i uznal, ze w niektórych sprawach "wystarczy, że po analizie przepływów pieniężnych urzędnik stwierdzi ryzyko wykorzystania rachunków w bankach do wyłudzania podatku i niewykonania zobowiązań." "Zdaniem sądu katalog okoliczności, które mają znaczenie dla oceny, czy można przedłużyć blokadę, nie jest zamknięty. Te w każdej sprawie mogą być inne". Decyzje wydal niezawisly sad (bronicie niezawislych sadów anty-pisiory - nieprawdaz?). Nalezy jeszcze czytac ze zrozumieniem, a wczesniej opanowac zle emocje, bo zaciemniaja umysl.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 xaron

Te sądy teraz są pod panowaniem Pana Ziobry, więc zgadzam się trudno powiedzieć że są niezawisłe.

! Odpowiedz
10 57 karbinadel

Putinizacja pełną gębą. Od dawna pisałem, że "zreformowany" aparat skarbowy będzie wykorzystywany do niszczenia niewygodnych. Teraz przeciwników partii rządzącej nie będzie się wsadzać do więzień, lecz okrzyknie się ich oszustami - i wykończy finansowo oraz wizerunkowo.

! Odpowiedz
10 35 search

chyba ze bedzie sie modlic z premierem w swiatyni opatrznosci, gdzie sa szumidla i nikt nie slyszy o co sie kleczy i modli

! Odpowiedz
5 36 po_co

Żadna nowość, przeżyłem to 6 lat temu (albo 7) w każdym razie wtedy blokowano całe konto, a nie tylko kwotę. Urząd skarbowy zarzucił mi błąd w dokumentacji, na jakąś kuriozalną kwotę, po dostarczeniu wszystkich papierów (w ciągu 2 dni) czekałem blisko 30 dni na odzew po czym okazało się, że to US jest mi winny nadpłatę podatku.

Oczywiście reklamacja została przyjęta, a ja jeszcze przez kolejne 60 dni nie miałem dostępu do konta. Pisma i wezwania nic nie pomogły, a zakładanie sprawy w sądzie jest nieopłacalne, przygotowanie dokumentacji kosztowało by mnie 600-700 zł, a sąd i tak odrzucił by sprawę bo dotyczyła niskiej kwoty.
Wyznaję zasadę, że zawsze i za wszelką cenę warto walczyć o prawdę i rację, ale w tym przypadku polski sąd działa w bardzo oczywisty sposób: przygotowuje pozew, płacę opłaty sądowe i za 7 dni dostaje pismo o umorzeniu sprawy. Koszty są po mojej stronie, a nie mam prawda nawet usiąść na sali sądowej.

Jakakolwiek blokada konta firmowego powinna zawsze być poparta twardymi dowodami, a urzędnicy zawsze powinni odpowiadać własnym majątkiem za spaprane sprawy. To nie może wyglądać tak jak kilka tygodni temu w sprawie żarówek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 60 atari65xe

Dlatego jest takie pracie na "Polskę Bezgotówkową" ... to jest na rękę i bankom i rządowi. A ludziom się powie , że tak jest nowocześnie i bezpieczniej i , że "wszędzie na świecie..." i jak mówił Morawiecki "A ludzie są tacy głupi , że to działa".

! Odpowiedz
7 60 histeryk

Rząd przyjazny przedsiębiorcom, każdy przedsiębiorca dla niego to spekulant żyjący z wyzysku ludu pracującego miast i wsi.

! Odpowiedz
10 78 search

No i o to chdzi, zablokowac konta, spolka traci plynnosc a pozniej wpada pan zdzislaw ten on prezydenta Dudy i kupuje ja za 1 pln w imie ratowania spolki i miejsc pracy.
I tak spolka jest juz przygotowana pod mlodego dobrze wyksztalconego dzieciaka dobrej zmiany( ale tylko tych z PIS) bo reszta to II sort, ciemny lud pracujacy za miske ryzu ktoremu wciska sie kit. Ale to Panowie dziala :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 35 marxs

dokładnie identycznie jest już w PISowskich bratnich krajach jak Węgry+ czy Wenezuela+

! Odpowiedz
7 23 search odpowiada marxs

W urzedach juz nie ma gdzie upychac mlodych zdolnych pociotkow rasy panow jak o sobie mowia ludzie PIS. Zreszta zarobki sa rozne. Teraz kazdy mlody dzieciak musi byc caringtonem, ale samemu ciezko wiec najlatwiej kogos wykupic za 1 PLN. Na biznes czarneckiego mial prawdopodobnie chrapke niejaki uczciwy patriota senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwosci.
I teraz dorasta mlode pokolenie, Np ksiezniczka pis marta , katoliczka, nauczycielka jak zyc po chrzescijansku,3 facetow i dzieciok z kazdym inne,
Ciemny lud musi wiedziec na kogo bedzie musial pracowac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne