REKLAMA

Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami

2011-06-09 06:00
publikacja
2011-06-09 06:00
W czasach, gdy mieszkanie stało się towarem deficytowym i wiążącym nas wieloletnim kredytem – taka inwestycja wymaga od nas sporego zachodu. Nie mniej wysiłku włożyć powinniśmy w znalezienie sprawnego zarządcy, który zadba o to, by budynek, w którym mieści się nasze „M” wciąż prezentował się, jak wtedy, gdy wpłacaliśmy pierwszą transzę kredytu.

Obecnie, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne firmy trudniące się administrowaniem nieruchomościami, a oferta większości z nich reklamowana jest chwytliwym terminem „kompleksowego zarządzania”. Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami - co się kryje pod tym hasłem?

Profesjonalny zarządca zamiast prawnika, budowlańca i księgowego

Wreszcie mamy swoje pachnące nowością „M”, w jego urządzenie zainwestowaliśmy już fortunę i zaangażowaliśmy całą rodzinę i znajomych. Ale pięknie urządzone mieszkanie to jednak nie wszystko. Liczy się też budynek, w którym mieści się nasze lokum oraz jego otoczenie. I o ile mieszkaniem jesteśmy w stanie zająć się sami, o tyle trudniej już wyobrazić sobie, żebyśmy na własną rękę organizowali remonty, naprawiali usterki czy organizowali głosowanie nad uchwałami dotyczącymi całej wspólnoty. Do tego niezbędny będzie zarządca nieruchomości.

Oczywiście często zdarza się sytuacja, w której to sami właściciele mieszkań zarządzają całą nieruchomością, jednak utrzymanie nieruchomości własnymi siłami rzadko kiedy się sprawdza. Zarządzanie nieruchomościami wymaga wiedzy z wielu dziedzin - z zakresu prawa, ekonomii, księgowości czy marketingu. – Niezbędna jest również znajomość technicznego funkcjonowania budynku oraz znajomość podstaw budownictwa – dodaje Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości, firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami na dwóch największych rynkach – warszawskim i krakowskim. Rzadko kiedy taką wiedzą dysponują osoby wybrane do zarządu z grona właścicieli mieszkań danej wspólnoty, dlatego bardziej opłacalne i mniej ryzykowne jest powierzenie nieruchomości w ręce wyspecjalizowanego zarządcy. Od naszego wyboru zależy nie tylko stan budynku i jego okolicy, ale i gospodarowanie naszymi finansami.

W Polsce firmy zarządzające nieruchomościami dopiero uczą się fachu, i choć w niczym ich działania już nie przypominają tych znanych z popularnego serialu „Alternatywy 4”, to jakość i zakres usług wielu z nich wciąż pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście jesteśmy coraz bardziej wymagający i coraz więcej oczekujemy od firm zarządzających tym, co dla nas jest najcenniejsze – naszą nieruchomością. Na dzisiejszym, mocno konkurencyjnym rynku zarządcy zaczęli zdawać sobie sprawę z coraz wyżej stawianej im poprzeczki, dziś większość firm trudniących się tą trudną działalnością, klientów przyciąga ofertą kompleksowego zarządzania nieruchomościami.

Czego oczekiwać od zarządcy – czyli umowa, umowie nie równa

– Uprawnienia i obowiązki zarządcy nieruchomości określają przede wszystkim ustawa o gospodarce nieruchomościami i ustawa o własności lokali, jednak nie mniej ważne znaczenie, z punktu widzenia interesów właścicieli nieruchomości ma umowa o zarządzanie nieruchomością, którą właściciele zawierają z zarządcą – mówi prawnik Daniel Bieszczad. Chcąc trzymać się sztywno przepisów tych ustaw w zarządzaniu nieruchomością od zarządcy powinniśmy wymagać przede wszystkim zapewnienia właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości oraz sprawowania nad nią nadzoru technicznego. – Dziś to niezbędne minimum. Miarą sukcesu zarządców jest szybkość, dostępność i mobilność – mówi Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości.

W dobie internetu firmy korzystające z tradycyjnej tablicy ogłoszeń na klatce schodowej i reklamującej się hasłem kompleksowych usług – to spore nadużycie. Zarządca, zgodnie z kodeksem etyki i standardami zawodowymi jest zobligowany do działania rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Jak precyzuje adwokat Daniel Bieszczad – obowiązek ten oznacza w szczególności dbałość o interesy finansowe wspólnoty poprzez unikanie nieuzasadnionych wydatków i utrzymywanie finansów wspólnoty w dobrej kondycji. Gdy kiedykolwiek pojawia się pytanie - jak poprawić jakość usług i obniżyć koszty – zawsze znaczącą część odpowiedzi na nie stanowią nowe technologie.


Wykorzystanie nowoczesnych systemów IT niezbędne jest we wszystkich niemal działaniach związanych z zarządzaniem nieruchomościami – od analiz finansowych i księgowości poprzez raporty dla właścicieli i bezpieczeństwo budynku. – Internetowa tablica ogłoszeń, dostęp do płatności o każdej porze dnia i z każdego miejsca już dawno przestały świadczyć o pomysłowości administratora, to wymóg naszych czasów – uważa Marcin Sodo. W czasach, gdy większość firm przechodzi na elektroniczny obieg dokumentów i większość spraw jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu, nikt nie ma już czasu, ani ochoty na gromadzenie sterty dokumentów dotyczących ich mieszkania. Obecnie renomowane firmy zarządzające nieruchomościami udostępniają mieszkańcom elektroniczne aplikacje, umożliwiające im podgląd własnych kartotek finansowych oraz wszystkich potrzebnych informacji dotyczących wspólnoty mieszkaniowej. – Takim przykładem może być e-kartoteka, dzięki której właściciel mieszkania wie, ile pieniędzy zostało wpłaconych i na jaki cel – mówi Marcin Sodo. Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami nie kończy się jednak na nowych technologiach, zbieraniu czynszu i szybkiej reakcji na pojawiające się usterki.

Zarządca, który zadba o zieleń i cenę naszego „M”

Nieruchomość powierzona w ręce kreatywnych menadżerów i finansistów to doskonale ulokowane pieniądze. Dzięki ich wiedzy budynek z całą pewnością będzie się prezentował okazalej, a i jego cena będzie stale wzrastać. – Od zarządcy powinniśmy wymagać zarówno wiedzy fachowej związanej ze wszelkimi aspektami zarządzania nieruchomością jak i utrzymywania nieruchomości co najmniej w stanie niepogorszonym – mówi prawnik Daniel Bieszczad. Mimo, że przepisy prawa wprost nie obligują zarządcy do prowadzenia działań wizerunkowych na rzecz nieruchomości, kompleksowe zarządzanie nieruchomościami sprowadza się do zaspokojenia wszystkich potrzeb klientów – a te w dużej mierze dotyczą estetyki.

Aktywny zarządca analizuje i ocenia wszelkie czynniki mające wpływ na wizerunek budynku, którym zarządza. Atrakcyjny wizualnie budynek to jednak nie tylko odnowiona elewacja. Na wizerunek budynku wpływa na pewno estetyczne wykonanie całości przestrzeni wokół budynków - nawierzchni, zieleni oraz to, czy w otoczeniu budynku znajduje się na przykład plac zabaw, ławki czy inna mała architektura. – Jeśli wszystko to łącznie z budynkiem tworzy spójną całość to na pewno wizerunek jest lepszy, niż gdy wokół jest chaos – mówi krakowski architekt Katarzyna Mucha. Jeśli na naszym osiedlu brakuje miejsc do rekreacji i wypoczynku – sprawdźmy zarządcę nieruchomości pod katem tego, co ten może na tym polu zdziałać. Sprawdźmy w szczególności, jak wyglądają budynki, które do tej pory były pod jego skrzydłami.

Zarządca działający od lat w branży jest w stanie doradzić nam dobrego architekta i wybrać dla nas projekt, który w pełni będzie zaspokajał nasze potrzeby w zakresie stworzenia idealne zagospodarowanych terenów zielonych. W tym miejscu należy także pamiętać, że teren zieleni wymaga stałej pielęgnacji. – Zadanie to warto powierzyć profesjonalnej firmie, doświadczonej w należytym obchodzeniu się z roślinami. Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że usługi rzetelnych firm ogrodniczych nie są tanie. Decydując się jednak na skorzystanie z oferty profesjonalisty nie musimy martwić się o zniszczone niewłaściwą pielęgnacją rośliny czy zachwaszczony, nieskoszony trawnik – mówi architekt krajobrazu Ewelina Zgódka. Wybierając zarządcę nieruchomości mamy prawo oczekiwać od niego maksymalnych efektów po jak najniższych cenach. Najtaniej więc będzie u firmy zarządzającej, która sama świadczy usługi pielęgnacji zieleni, zlecenie ich na zewnątrz narazi nas na dodatkowe koszty.

Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami to wykonywanie wszelkich usług, których zażyczy sobie właściciel, jednak wiadomo, każda wspólnota jest inna, a jej mieszkańcy mają inne zapatrywanie na różne projekty. Dodatkowym atutem zarządcy jest znajomość psychologii, co znacznie pomaga mu w kontaktach z klientami i pozwala lepiej rozumieć ich potrzeby. Tylko najlepszym zarządcom, idącym z duchem czasu i mającym szeroką wiedzę i wizję swoich działań, udało się dziś zbudować wyspecjalizowane firmy, które można śmiało porównać do tych największych zagranicznych o długoletnim stażu. Tylko te są w stanie zająć się naszą nieruchomością w sposób kompleksowy.

Bez dobrego menadżera nie istniałaby większość firm, ich praca jest więc nieodzowna na wielu polach – ostatnio także i na rynku nieruchomości. Jak jednak znaleźć dobrego menadżera nieruchomości, gdy niemal wszyscy trudniący się administrowaniem nieruchomościami oferują nam kompleksowe działania? Przede wszystkim sprawdźmy czy te przystają do dzisiejszych czasów i pamiętajmy, że zbierać czynsz i zwoływać zebrania może niemal każdy - liczy się nie ilość usług, a ich jakość.

Agata Skocz

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki