Komórki lokatorskie: 1 mkw. wygody nawet za 6,5 tys. zł

Niegdyś popularne w kamienicach i osiedlach z wielkiej płyty piwnice odchodzą w zapomnienie. W nowych inwestycjach deweloperskich nie uświadczymy już piwnic, tylko komórki lokatorskie. Za 1 mkw. dodatkowej przestrzeni funkcjonalnej trzeba zapłacić nawet ok. 6000 zł.

Mieszkańcy starego budownictwa paradoksalnie posiadają czasami więcej udogodnień, które poprawiają komfort życia niż niejedno nowe osiedle deweloperskie. Bloki z wielkiej płyty czy stare kamienice wyposażone są nie tylko w piwnice, ale często dodatkowo w wózkownie, pralnie czy suszarnie. Najczęściej do każdego mieszkania przypisana była piwnica znajdująca się na poziomie -1. Obecnie tradycyjne piwnice zostały zastąpione niewielkimi komórkami lokatorskimi, usytuowanymi przeważnie na tym samym piętrze co mieszkanie lub w garażach.

Piwnice do lamusa, czas na komórki lokatorskie
Piwnice do lamusa, czas na komórki lokatorskie

Komórka lokatorska nie dla każdego

Komórki lokatorskie są towarem deficytowym, z którego w nowych inwestycjach mogą skorzystać jedynie nieliczni lokatorzy. Wynika to z tego, że albo nie zostały przewidziane w planie budowy w dostatecznej liczbie, albo zostały już wykupione. Często jest ich po prostu zbyt mało wobec liczby lokali mieszkalnych.

Ci, którzy zdążą z zakupem, muszą liczyć się z niemałymi dodatkowymi kosztami i niewielką dodatkową powierzchnią na koncie. Ze względu na to, że na rynku mieszkaniowym każdy metr kwadratowy ma swoją cenę, istotne jest zagospodarowanie przestrzeni w sposób najbardziej efektywny. W rezultacie komórki lokatorskie mają z reguły mniejszą powierzchnię niż piwnice w starszych budynkach. Obecnie oferowane powierzchnie przeważnie oscylują pomiędzy 2 a 3 mkw. Ich zaletą natomiast jest wygoda dostępu. Są one najczęściej zlokalizowane na tym samym piętrze co mieszkanie bądź lokatorzy mają do nich dostęp z parkingu podziemnego. Dodatkowo komórki, jako pomieszczenia nowsze, mają też wyższy standard niż piwnice - w tym na przykład płytki na podłodze.

Ile trzeba zapłacić za 1 mkw. komórki lokatorskiej

Wysokość kosztów zakupu komórki lokatorskiej zależy przede wszystkim od rodzaju inwestycji. Polityka deweloperów jest różna - czasami trudno będzie zdobyć takie dodatkowe pomieszczenie, bo jest ich za mało, gdzie indziej z kolei kupujący spotka się z obowiązkiem zakupu narzuconym przez dewelopera. Oznacza to, że nawet jeśli klienci nie są zainteresowani kupnem dodatkowej przestrzeni, nie daje się im wyboru i są zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów.

Redakcja Bankier.pl sprawdziła ceny komórek lokatorskich w inwestycjach realizowanych przez deweloperów wchodzących w skład Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Z analizy wynika, że ich ceny skrajnie się od siebie różnią. Za 1 mkw. w Warszawie nabywca musi zapłacić od 1500 do nawet 6500 zł. Oznacz to, że komórka lokatorska o powierzchni 2,5 mkw. kosztuje od 3750 do 16 250 zł. We Wrocławiu lokatorzy nowych inwestycji mogą kupić dodatkową przestrzeń od 1000 zł, w Radomiu za 1300 zł, natomiast w Lublinie za 2000 zł.

Należy jednak pamiętać, że na rynku nieruchomości można również znaleźć oferty mieszkań, w cenie których deweloper uwzględnił już posiadanie komórki lokatorskiej. 

Przykładowe ceny komórek lokatorskich w inwestycjach deweloperskich*

Miasto

Deweloper

Cena

Informacje dodatkowe

Gdańsk

City House

 -

komórka lokatorska w cenie mieszkania

Lublin

Orion

2000 zł/mkw.

pow. ok. 3 mkw.

Radom

Budopol Delta

1300 zł/mkw.

pow. ok. 3 mkw.

Warszawa

Atal

1500 - 1600 zł/mkw.

- dostępne komórki o pow. 2 - 6 mkw.;
- obowiązek zakupu

Mill-Yon

2000 zł/mkw.

pow. ok. 4 mkw.

Siódme Niebo

1500 zł/mkw.

 -

Profbud

3690 zł/mkw.

 -

Grupa SP Invest

ok. 6500 zł/mkw.

- dostępne komórki o pow. ok. 2 - 2,3 mkw. w cenie 15 000 zł;
- dostępne również boksy rowerowe o pow. 2,8 mkw.  za 15000 zł oraz 8,1 mkw. za 30000 zł

Okam

3200 zł/mkw.

ogólnodostępne wózkownie oraz pokój zabaw dla dzieci

YIT

12 000 zł

 -

Wrocław

Salwirak

1000 zł/mkw.

pow. ok. 4 - 5 mkw.

*dotyczy inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez deweloperów należących do Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych przez członów PZFD, stan na 20.04.2017 r.

Dodatkowe udogodnienia w cenie

Obecnie lokatorzy są zmuszeni płacić za każdy dodatkowy metr kwadratowy nie wchodzący w skład mieszkania. Nikogo nie dziwi, kiedy w ofercie dewelopera znajduje się informacja o konieczności uiszczenia zapłaty za parking, balkon, komórkę lokatorską, a nawet część dojazdową do nieruchomości. Jednak nabywcy muszą liczyć się z tym, że ewentualny brak balkonu albo komórki może być postrzegany jako mankament i obniżać w przyszłości wartość ich nieruchomości.

Na rynku pierwotnym dostępne są również boksy rowerowe. Jeden z warszawskich deweloperów oferuje takie rozwiązanie w cenie 15 000 zł za 2,8 mkw. powierzchni. Osoby o większych wymaganiach mogą również nabyć pomieszczenie o powierzchni 8,1 mkw. za cenę 30 000 zł.

W przypadku braku dostępności komórek lokatorskich warto przyjrzeć się ofercie miejsc postojowych w garażach podziemnych. Może okazać się, że ich cena jest porównywalna do ceny komórki oraz istnieje możliwość ich zabudowania. W efekcie lokator może otrzymać wygodną przestrzeń do przechowywania sprzętów.

Pomimo wysokich cen komórek lokatorskich, warto rozważyć ich zakup, zważywszy na ich częsty niedobór. Niewątpliwie jest to pewnego rodzaju inwestycja, która może wpłyną w przyszłości na podniesienie atrakcyjności nieruchomości przy ewentualnej jej sprzedaży. Posiadanie dodatkowej funkcjonalnej przestrzeni podnosi również komfort życia.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 marcinello

Dobry artykuł. W internecie nie ma za dużo informacji na temat komórek lokatorskich oraz ich cen.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~Gosc

Tym deweloperom to ukrecic!

! Odpowiedz
0 2 ~ciekawy

ale co ?

! Odpowiedz
0 6 ~czarek

Ja mieszkam w starym budownictwie blok 3 piętrowy z płyty mam piwnicę do tego box nawet większy od piwnicy,jest pralnia suszarnia i nawet jest wspólne pomiesczenie na rowery i wózki,kiedyś to budowali z pomysłem i udogodnieniami.mieszkanko w Warszawie na Bielanach minus ciemna kuchnia.

! Odpowiedz
4 15 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 9 ~md

Ludzie nie są rozsądni.

! Odpowiedz
2 8 ~misio

tak z dwójką dzieci (3 i 5 lat) będę się tłoczył w 2 pokoikach zwłaszcza że mam pieniądze. Tylko dlatego żeby kupić taniej za 5 lat. O ile nie okaże się ze jest jeszcze drożej.

! Odpowiedz
1 1 ~do_misio odpowiada ~misio

do ~misio 2017-05-04 21:24
nachalny sponsoring

! Odpowiedz
4 5 ~oko

I to sie nazywa kapitalizm, wszystko na sprzedaż ! Wydoic, zedrzeć ostatni grosz tu pomysłów nie brakuje. A ty pracuj na to wszystko a jak nie starcza to kredycik i bank swoją macke podepnie. Kto nie jest cwaniakiem przegrał życie !

! Odpowiedz
2 2 ~Kiedyś

Kiedyś obiecano silną i stabilną klasę średnią, którą normalnie powinno być stać na mieszkanie z kuchnią, pokojem dziennym i pomieszczeniem gospodarczym na rzadziej używane przedmioty, obojętnie czy cena tego pomieszczenia jest wliczona do całości mieszkania czy policzono koszt tego pomieszczenia oddzielnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 7 ~mam_nie_dam

Napiszę jeszcze raz!
Nikt wam nie każe kupować tych mieszkań po tych pieniądzach kosmicznych!!
ile ludzi tyle pomysłów, na życie... a nie z pochyloną głową marsz do banku po hipotekę i jakoś to będzie...
Nie nie będzie!
jak z Frankowiczami.... teraz płacz, ale jak mieli niską ratę to się ze mnie śmiali że ja na wakacje do pipidówki jadę a nie Last minute

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~HS

Aby z tego wybrnąć trzeba więcej zarabiać , a Jak nie ma w Polsce to zagranicą nawet zwykła praca fizyczna je wyceniana trzy razy tyle.

! Odpowiedz
9 8 ~Fun-wkuchni

kuchnia laczona z pokojem-tzw.open concept-to b.dobry pomysl.nie zauwazyli niektorzy,iz RODZINE laczy m.in.WSPOLNY STOL,posilki,CHLEB,kucharzenie...chyba,ze ktos chce zamknac "babe"w kuchni... ale wtedy jest po rodzinie.ma sie wtedy kucharke a nie ZONE i MATKE

! Odpowiedz
2 7 ~Joanna

Połączenie kuchni z głównym pokojem dziennym ma sporo zalet, ale ma też i wady.

! Odpowiedz
0 9 ~endi odpowiada ~Joanna

UWIELBIAM smażoną rybę , a ten zapach ciągnący się za mną pół tygodnia jest przeuroczy :)

! Odpowiedz
0 2 ~HN

I woń gotowanych potraw ciągle w salonie , a malować trzeba często ,bo tłuste powietrze z
gotowania dokładnie wypełnia pokój. A jak kogoś stać na kucharkę to nawzajem sobie
przeszkadzają.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~dju odpowiada ~Joanna

a wad jest więcej

! Odpowiedz
2 9 ~gsfd

kurde w 2002 mieszkanie kosztowało tyle co seiczento. Za komuny to wszyscy byli bogacze ino nie o tym nie wiedzieli.

! Odpowiedz
0 0 ~warszawyak

Gość jeżeli ty jesteś tym gościem to zapewne jesteś na etacie

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

przypominam, ostatnio było na portalu dużo o wzroście zamożności Polaków, znacznym wzroście gospodarczym, "dobrych płacach" w marketach (ho - był strajk :/ )... no i masz ba bo garnek...

! Odpowiedz
5 5 ~mca

mieszkanie to biedowanie

! Odpowiedz
0 16 ~endi

A kiedy ukaże się artykuł o wartości najbardziej popularnych dodatkowych powierzchni użytkowych piwnic i strychów ? ponoć cena za 1 m kw zwykłego strychu w dużych miastach w dobrych lokalizacjach jest bardzo często równa cenie 1 m kw mieszkania

! Odpowiedz
0 0 ~SYNDYK

u mnie za free deweloper wrzucil komorke bo na metrz ema 1,2tys zysku niedaleko Wroclawia!

! Odpowiedz
1 30 ~JubilerZGenewy

W PL mieszkania budowane są wg. najtańszych projektów (lokalizacja nie ma tu znaczenia). W większości przypadków mieszkania nie posiadają schowków i garderób, w których można trzymać nieużywane rzeczy. Kuchnia łączona z salonem, to prawie standard?? Dopłaty za tzw komórki loikatorskie, to jakaś paranoja. Mieszkam w Szwecji w mieszakniu o pow. 72 m2. Mamy trzy pokoje, oddzielną kuchnię i dwa duże schowki do krórych bez problemu można włożyć dwa wózki dziecięce (nie złożone) plus całą masę ubrań itp. Więc można budować praktyczne mieszaknia dla ludzi, a nie skubać ich na każdym dupersznycie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~biedak

Wszystko ma swoją cenę.

! Odpowiedz
2 13 ~azet

A co się dziwić? U nas deweloperzy kiedy popyt spada wobec zbyt wysokiej ceny metra zaczynają sprzedawać mieszkania o mniejszym metrażu. Tak bandycko zarabiały w historii tylko firmy wycieczkowe "Afryka - Texas w jedną stronę" w XVII i XVIII wieku.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 43 ~gawron

A hitem o ktory lemingi sie zabijaja sa kuchnie w pokoju, to jest dopiero jak mozna ludzi urobic.

! Odpowiedz
1 22 ~mati

kupowałem w 2003 r. w Warszawie. komórka lokatorska na najwyższym piętrze była w cenie mieszkania, zapłaciłem tylko 5 tys za miejsce postojowe na parkingu pod blokiem. Podobno w czasach boomu w 2008 r. niektórzy developerzy kazali sobie płacić za balkon !!!

! Odpowiedz
3 25 ~L_i_B

Między innymi dlatego kupiliśmy "stare" mieszkanie 88 m2 w bloku z wielkiej płyty, po generalnym remoncie i ociepleniu. W klatce schodowej 8 mieszkań więc każdy ma komórkę 6 m2, dodatkowo wspólna rowerownia, pomieszczenie zwane "pralnią", tzw graciarnia, własna kotłownia gazowa.

! Odpowiedz
0 7 ~micra

Kupowałem w 2004 roku z piwnicą, ogromnym balkonem. Pełno miejsca na parkingu, w piwnicach pełno miejsca na korytarzu.

! Odpowiedz
3 0 ~warszawyak

Czy ktoś spotkał się z obiektem w którym znajdują się nie wydzielone miejsca parkingowe dla samochodów tylko indywidualne boksy zwane garażem ? Myślę a nawet jestem przekonany , że to jest świetne rozwiązanie i komfort mimo , że znajduje się on na poziomie piwnicy .

! Odpowiedz
1 4 ~Fi

A co z odprowadzaniem spalin z takich indywidualnych "garaży" na poziomie -1, czy -2 ? To jest
bardzo duże wyzwanie jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa.

! Odpowiedz
0 2 ~mati

jest dużo takich bloków, na poziomie 0 albo -1 jest hala garażowa z takimi boksami. niby wygodne, ale za takie miejsce trzeba podobno płacić jakiś podatek, rzędu 30-40 zł miesięcznie !.

! Odpowiedz
1 1 ~warszawyak odpowiada ~Fi

W przypadku indywidualnych garaży ( nie hali z miejscami parkingowymi ) nie jest to problem gdyż każdy obowiązkowo ma szyb wentylacyjny i wjeżdżać do niego powinno sie przodem nie tyłem a więc wydech masz blisko drzwi garażowych . Poza tym mało kto wie , że kodeks drogowy zabrania używać włączonego silnika w przypadku parkowania czy postoju . Wiele osób wychodząc z samochodu na kilkadziesiąt sekund popełnia to wykroczenie dziwiąc się potem , że ma trudności z oddychaniem z powodu smogu . Jeżeli garaże znajdują się w tym samym obiekcie co mieszkania ( mati napisał o garażach z lat PRL, które stanowią oddzielny obiekt wymagający kilkusetmetrowego dojścia ) to opłata wynosi tyle co za pow. mieszkalną .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~mati odpowiada ~warszawyak

nie pisałem o PRL tylko nowych blokach, znajomy mieszka w takim zbudowanym kilka lat temu, hala garażowa z miejscami postojowymi na poziomie -1 , wyżej mieszkania, jest przejście do piwnic i klatek schodowych. Tylko narzeka właśnie na opłatę miesięczną za ten garaż.

! Odpowiedz
0 0 ~gość odpowiada ~warszawyak

W zabudowanym garażu, z zamkniętymi drzwiami garażowymi na poziomie -1, -2 szyb wentylacyjny nie wystarczy. I nie chodzi o bezpieczeństwo ludzi mieszkających nad takimi garażami, chociaż to też może być istotne w przypadku nieszczelności systemu wentylacyjnego, ale chodzi głownie o bezpieczeństwo osób znajdujących się w garażach i w podziemiach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~warszawyak odpowiada ~gość

Nie wiem na jakiej podstawie kolega podaje błędną opinię .Mieszkam w takim obiekcie od 1995 roku i nikt nigdy nie skarżył się na tego typu problemy . Reasumując odpowiadam z autopsji , garaż o pow 22 m2 z drzwiami garażowymi i drzwiami prowadzącymi z garażu ciągiem komunikacyjnym przez piwnicę do obiektu , z szybem wentylacyjnym działającym tylko grawitacyjnie spełnia w 100 % warunki bezpieczeństwa . Zdarzają się malkontenci , którym nawet mała chmurka na słonecznym niebie przeszkadza . Ja jestem bardzo zadowolony z tego układu i wiem , że tego typu apartamenty są unikalne ( przynajmniej w Warszawie ).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gość odpowiada ~warszawyak

Jeśli jesteś tym samym "warszawyakiem" to sam sobie odpowiedziałeś na podstawowe pytanie: "Czy ktoś spotkał się z obiektem w którym znajdują się nie wydzielone miejsca parkingowe dla samochodów tylko indywidualne boksy zwane garażem ?"

! Odpowiedz
1 9 ~Nick

Pompowanie kiszki trwa....Skonczy sie jak inflacja poszybuje (drukujem piniondza na 500+ bo zbrakło) i podniosą Wibor na maxa. Wtedy sie ludziki o.b.s.r.aj.a zwlaszcza jak im sie dopłata z mdm skonczy... Jeszcze pare latek grubaszenia... Skads juz to znam - lata 2003-2008 to przypominały

! Odpowiedz
0 8 ~plebs

Nory w wwa 25m za 10k / m

! Odpowiedz
2 11 ~popo

jak kredyt tani jak nigdy to co sie dziwisz
latwy dostep do pieniadza powoduje napelnianie banki

! Odpowiedz
3 27 ~percivalproctor

Ach,te nowoczesne rozwiązania...kiedyś za darmo,teraz płatne ekstra. No i te "salony" po 15 m z "otwartą kuchnią" dla "kochających dużą przestrzeń"(czyli kuchnie z kanapą i telewizorem). Czekam na otwarte na salon kible-oczywiście dla lubiących życie towarzyskie i przyjmowanie gości. Wszystko kupicie,byle wam to opakować w błyszczący papierek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 ~obyczaje

Po co ktoś kupuje 3m2 - komórkę lokatorską na tej samej kondygnacji, zamiast kupić mieszkanie większe o 3m2 ??

! Odpowiedz
0 8 ~Cz

Może dlatego aby rower nie stał w salonie? Szczególnie jak nastoletniemu dzieciakowi nie chce się błota zeskrobać po przejażdżce po podmokłym terenie?

! Odpowiedz
2 5 ~Maria odpowiada ~Cz

a co z błotem na korytarzu? sprząta to dzieciak czy czekacie aż zrobi to sprzątaczka w poniedziałek

! Odpowiedz
0 1 ~gość odpowiada ~Maria

Urok bloków. :) Powierzchnie wspólne sprząta najczęściej osoba opłacana przez mieszkańców. A są jakieś ciekawsze rozwiązania w tym względzie? Błoto na korytarzach jest także z butów, szczególnie uciążliwe to pośniegowe wnoszone w protektorach, z wózków, z łap czworonogów.

! Odpowiedz
1 0 ~kk odpowiada ~Cz

1. Mieszkanie to nie jeden salon
2. Nastolatek jest nastolatkiem przez kilka lat, po co ci droga komórka lokatorska przez resztę życia

! Odpowiedz
0 1 ~Cz odpowiada ~kk

Aby nie trzymać sterty dokumentów, nart, butów narciarskich, walizek, plecaków, kurtek zimowych, rowerów, wędek, rakiet tenisowych, rzadko używanego sprzętu kuchennego w pokojach czy w salonie. :) W polskim budownictwie po II wojnie światowej w zasadzie nie przewidywano posiadania salonu. Dopiero ostatnie dwie, trzy dekady uwzględniały takie rozwiązanie. Oczywiście kuchnia poszerzona o część pełniącą funkcję jadalni to też jeszcze nie salon.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~gość odpowiada ~kk

Masz na myśli, to że mieszkanie nie składa się tylko z salonu? Czy to, że mieszkanie ma więcej niż jeden salon?

! Odpowiedz
8 11 ~Szeregowiec

Mieszkam w domku w szeregowej zabudowie. Duży ogród, taras, duża piwnica + duży garaż pod całym domem. Wszystkie media. Las ok. 1 km od domu (wypady na rower). Do centrum miasta niedaleko. Żadnego czynszu. Pozdrawiam gnieżdżących się w "apartamentowcach".

! Odpowiedz
0 20 ~popo

ciesze sie twoim szczesciem i zaradnoscia :-D

! Odpowiedz
0 10 ~gość

Jak duży ogród to dlaczego szeregowiec a nie wolnostojący?

! Odpowiedz
0 10 ~też_z_szeregowca

ten duży ogród to chyba wąska długa kiszka, bo jak to inaczej można sobie go wyobrazić przy szeregowcach

! Odpowiedz
0 5 ~gość odpowiada ~też_z_szeregowca

Przy obecnych cenach działek to chyba raczej i niezbyt długa ta kiszka?

! Odpowiedz
1 16 ~ech

bo kiedyś to budowano z myślą o ludziach, aby dobrze się żyło i mieszkało, a teraz buduje się z myślą o deweloperach, by napchać im kieszenie jak największą ilością pln. Ludzie, dlaczego przepłacacie i kupujecie te klity w tych tragicznych lokalizacjach... rynek wtórny ma się bardzo dobrze

! Odpowiedz
9 13 ~łotake

KOMÓRKA LOKATORSKA -- ALE JAJA .
Po wojnie kiedy kraj "leżał " w gruzach budowano rocznie kilka razy więcej . Nikt nawet nie wpadł na pomysł aby piwnice sprzedawać [ przydzielać ] oddzielnie i nazywać to komórka lokatorską. Przyszedł postęp i poszli w niepamięć ci wredni " komuniści" . Dzisiaj NIKT nie musi czekać na mieszkanie 10 , 15 czy 25 lat. Dzisiaj może mieć mieszkanie od ręki i to na dodatek z "komórką lokatorska " . Brawo prawicowcy , prawacy [ NA POKAZ ] , brawo pisy , pełowcy , kukizy , narodowcy etc.Jeszcze tylko zapis w nowej konstytucji o obowiązku całowania "sukienkowych dłoni " oraz obowiązku - w każdej gminie pomnik " LECHA" i będzie super .Nareszcie jesteśmy coraz bliżej celu .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 7 ~waszpan

za darmo nic kretynie nigdy nie było, jeden dostał to drugi płacil.
samo się ośle nic nigdy nei budowało, po prostu roszczeniowe głąby jak rozdarły mordy to więej wyrwały

! Odpowiedz
0 4 (usunięty) odpowiada ~waszpan

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~łotake odpowiada (usunięty)

Szanowny panie moderatorze .Usunął pan mój wpis ale pozostawił pan ten mnie obrażający , dlaczego , tak tylko pytam dla przyzwoitości .

! Odpowiedz
0 1 ~gość

Po wojnie wiele rodzin mieszkało w piwnicach. A nawet później mieszkania były tak bardzo przeludnione, więc piwnica służyła za podręczną przechowalnię niezbędnych rzeczy. Nie było pralek automatycznych a czasem nawet wirnikowych więc pranie "spółdzielnia" umożliwiała przenieść do piwnic, tam można było sobie postawić balię, tarę, kocioł do gotowania i poprać pościel z kilku osób. Rozłożenie tego w "salonie" było kłopotliwe. Suszenie także.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty) odpowiada ~waszpan

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 19 ~artur

ceny szybują bo prawie każdy może dostać kredyt z tzw banku bez znacznego wkłądu własnego tzn oszczędności ...a później jak stopy do góry o 3pkt procentowe to płacz i niech rząd coś zrobi - jak niewolnicy

! Odpowiedz
0 9 ~KIMDZONGTUSK

to są klasyczne objawy bańki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne