Komitet Ekonomiczny RM rekomenduje minimalne wynagrodzenie w wysokości 2080 zł

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 2080 zł, minimalnej stawki godzinowej do 13 zł 50 gr - poinformowała w poniedziałek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Rekomendacjami zajmie się we wtorek rząd.

Minister rodziny i pracy powiedziała w poniedziałek, że dopiero po wtorkowej decyzji Rady Ministrów będzie wiadomo, jakiej kwoty płacy minimalnej można się spodziewać w 2018 r.

"Z mojego resortu weszła propozycja 2100 zł, żeby na porównywalnym poziomie utrzymać obecną proporcję minimalnego wynagrodzenia - lekko przekraczającym 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia" - powiedziała Rafalska. "W tej sytuacji rośnie również stawka godzinowa wynagrodzenia - do 13 zł i 70 gr" - dodała.

Zaznaczyła, że propozycją i rekomendacją Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów jest płaca minimalna na poziomie 2080 zł i stawki godzinowej 13,50 zł. Związki zawodowe zaproponowały znacznie wyższą od tych propozycji kolejną skokową podwyżkę wzrostu minimalnego wynagrodzenia.

"Rozstrzygnięcie będzie po Radzie Ministrów" - zaznaczyła Rafalska. "Potem jest cały tryb dalszego postępowania, ponieważ strona społeczna - pracodawcy i związki zawodowe - nie doszły między sobą do porozumienia" - przypomniała.

We wtorek Rada Ministrów zajmie się także propozycją MRPiPS ws. zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r.

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wzrostu płacy minimalnej w 2018 r. Ich zdaniem powinna ona wynieść połowę przeciętnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 2220 zł. Pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego chcą, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 zł.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł brutto (był to wzrost o 8,1 proc. - 150 zł - w stosunku do 2016 r). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł i zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach-zleceniach, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

pż/ ago/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~haha

Oooooo, musze gdzieś zainwestować, 80 zł brutto podwyżki. Żeby nie przewalić na głupoty...

! Odpowiedz
0 1 ~dsa

tyle powinna wynieść płaca maksymalna nierobów z Sejmu i Rządu. Płacenie im więcej jest marnotrawieniem publicznych środków.

! Odpowiedz
0 1 ~Polska_w_Ruinie

Jak rosły pensje minimalne, niech każdy sobie policzy, obecnie waloryzacja o 4% jest najniższa od 2010 roku, gdy pensja wzrosła o 3,2%.

http://www.pit.pl/archiwum_wynagrodzenie_minimalne_305.php

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 ~Lop

Fajnie, tylko to wciaz siódma tego co mam za granicą.

! Odpowiedz
2 1 ~Norbias

Dokładnie mam tak samo. Mimo że w Polsce nie zarabiałem minimalnej krajowej to za granicą łatwiej o godziwe wynagrodzenie.

! Odpowiedz
3 4 ~miron

bardzo mnie to cieszy. dziękuje bardzo .

! Odpowiedz
8 5 ~przedsiębiorca

Skandal, firmy nie będą zarabiać przez to ! Zwijam biznes i wynoszę się z Polski !

! Odpowiedz
2 10 ~Wist odpowiada ~przedsiębiorca

Jakoś w Niemczech zarabiają przy stawkach 3x takich.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne