Komisje Izby Reprezentantów wezwały szefa personelu Białego Domu do złożenia zeznań

Komisje Izby Reprezentantów prowadzące dochodzenie w sprawie impeachmentu prezydenta Trumpa, wezwały we wtorek szefa personelu Białego Domu Micka Mulvaneya do złożenia zeznań 8 listopada. Mulvaney ma zamiar zignorować to wezwanie.

W liście skierowanym do Mulvaneya przewodniczący komisji spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów napisali, że "opierając, się na zebranym materiale dowodowym… sądzimy, że posiada pan istotną wiedzę i informacje z pierwszej ręki mające znaczenie dla tego dochodzenia".

Biały Dom nie pozostawił wątpliwości co do tego, że Mulvaney, były republikański deputowany do Izby Reprezentantów a obecnie czołowy współpracownik Trumpa, nie zamierza zastosować się do tego wezwania.

"Poprzednie demokratyczne i republikańskie administracje nie były skłonne zezwalać czołowym doradcom prezydenta na uczestniczenie w tego rodzaju śmiesznych, stronniczych i bezprawnych postępowaniach - obecna również nie" - oświadczył rzecznik Białego Domu Hogan Gidley.

Wezwanie Mulvaneya do złożenia zeznań, w kontrolowanej przez opozycyjnych Demokratów Izbie Reprezentantów, jest kolejnym nasileniem konfliktu z republikańskim prezydentem.

Mulvaney wysunął się na pierwszy plan w dochodzeniu w sprawie impeachmentu swym oświadczeniem z 17 października, iż Biały Dom wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy.

Prezydent Trump miał wstrzymać tę pomoc do czasu aż władze ukraińskie zbadają działalność na Ukrainie syna czołowego demokratycznego pretendenta do prezydentury Joe Bidena. Syn Bidena, Hunter, pracował w jednej z ukraińskich spólek energetycznych Burisma Holdings.

Trump miał w ten sposób dążyć do uzyskania informacji kompromitujących rywala. Prawo amerykańskie zabrania korzystania z zagranicznej pomocy w wewnętrznych kampaniach politycznych. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil