REKLAMA

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje ws. odszkodowań za Wolską 101 i 103

2021-07-21 20:55
publikacja
2021-07-21 20:55
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje ws. odszkodowań za Wolską 101 i 103
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje ws. odszkodowań za Wolską 101 i 103
fot. Skitterphoto / / Pexels

Komisja weryfikacyjna uchyliła w środę decyzje prezydenta Warszawy z 2015 r. przyznające ponad 4,8 mln zł odszkodowania za nieruchomość przy ul. Wolskiej 101 i 103 i przekazała tę sprawę do ponownego rozpatrzenia - poinformowano w komunikacie komisji.

Według ustaleń komisji, decyzje prezydenta stolicy z kwietnia 2015 r. przyznające odszkodowanie za tę nieruchomość na rzecz Marzeny K. "obarczone były licznymi naruszeniami prawa dotyczącymi sfery prowadzonego postępowania dowodowego".

Pełnomocnikiem w sprawie był - znany z innych spraw reprywatyzacyjnych i prowadzonych postępowań w tej sprawie prawnik Robert N. "W toku postępowania prezydent Warszawy wezwał Roberta N. o informację, czy teren przy ul. Wolskiej jest terenem przemysłowym, czy też przeznaczonym pod budownictwo jednorodzinne, pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie odszkodowania bez rozpoznania" - wskazała komisja.

Będący pełnomocnikiem jednej ze spółek N. jednak - jak zaznaczyła komisja - "nie uzupełnił informacji, nie odpowiedział na pisma, a mimo to, prezydent posiadając duże wątpliwości w sprawie, wydał decyzje o przyznaniu odszkodowań w łącznej kwocie 4 mln 862 tys. 327 zł na rzecz Marzeny K.".

Według komisji prezydent Warszawy w toku swojego postępowania, nie ustalił prawidłowych przesłanek warunkujących przyznanie odszkodowania; m.in. nie dokonał ustaleń w zakresie "przesłanki planistycznej" oraz nie zbadał przesłanki pozbawienia faktycznej możliwości władania nieruchomością przez spółkę po 5 kwietnia 1958 r.

"Z uwagi na skalę, jak i mnogość występujących w sprawie wątpliwości, w ocenie komisji koniecznym jest ponowne rozpatrzenie spraw przez prezydenta Warszawy. W tym zakresie należy podkreślić, że w sprawie koniecznym jest przeprowadzenie kluczowych czynności dowodowych, jak i wyjaśniających, celem rozpoznania wniesionych w sprawie wniosków o odszkodowanie w sposób wolny od wad" - zaznaczono w komunikacie.

Powody te - jak wskazano - obligowały komisję weryfikacyjną do uchylenia w całości dwóch decyzji prezydenta Warszawy z 22 kwietnia 2015 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

"Przed komisją weryfikacyjną toczą się kolejne sprawy dotyczące nieruchomości Wolskiej 99, Wolskiej 101 i Wolskiej 103, w których prezydent Warszawy wydał decyzje o przyznaniu odszkodowania we wskazanych nieruchomościach na łączną kwotę 17 mln 518 tys. zł" - poinformowano.

Przypomniano także, że kwestia wypłacanych odszkodowań za nieruchomości przy ulicy Wolskiej stanowi jedną z podstaw zarzutów w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, gdzie jednemu z urzędników postawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej 300 tys. zł za "przychylne i pozytywne rozpoznanie wniosków o odszkodowanie w sprawach prowadzonych przez Roberta N.".

Komisja weryfikacyjna poinformowała także, że obecnie łączna suma dotychczas przyznanych przez nią kwot na rzecz lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją przekroczyła 10 mln 561 tys. zł. W środę komisja wydała decyzję o przyznaniu odszkodowania lokatorom nieruchomości przy ul. Widok 22 w kwocie 17 tys. 483 zł.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki