Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje Hannę Majszczyk

Była wiceminister finansów Hanna Majszczyk zeznaje we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT. Przesłuchanie rozpoczęło się po godz. 11.

(YAY Foto)

Majszczyk była wiceministrem finansów w latach 2010-17, w rządzach Donalda Tuska, Ewy Kopacz i Beaty Szydło. Odpowiadała m.in. za przygotowanie projektu budżetu.

Przed przesłuchaniem Majszczyk szef komisji śledczej Marcin Horała (PiS) powiedział dziennikarzom, że mniej więcej w sierpniu spodziewa się przyjęcia przez komisję końcowego raportu. Zapewnił, że komisja powinna zdążyć przed końcem upływającej jesienią kadencji Sejmu. "Dużo przed końcem kadencji na pewno nie zdążymy" - zaznaczył dodając, że sierpniowy termin przyjęcia raportu oznaczać będzie "dobre i sprawne procedowanie komisji".

Horała pytany był też o zaproszenie na przesłuchanie obecnego ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, który był szefem CBA w latach 2006-09. Ocenił, że jego zdaniem przesłuchanie to wniesie niewiele, ale skoro opozycja złożyła taki wniosek, Kamiński, jako bezpośredni poprzednik Pawła Wojtunika, powinien zeznawać.

Dotąd komisja przesłuchała byłego ministra finansów Jana Vincent-Rostowskiego oraz kilku jego zastępców - Elżbietę Chojnę-Duch, Dariusza Daniluka, Dominika Radziwiłła, Ludwika Koteckiego, Stanisława Gomułkę, Katarzynę Zajdel-Kurowską. Przed komisją zeznawali też byli prokuratorzy generalni Andrzej Seremet, a także Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Czuma, łączący tę funkcję ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości. Świadkiem był także Michał Kanownik, prezes Zarządu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT - Cyfrowa Polska.

Przesłuchany był również były szef CBA Paweł Wojtunik i b. dyrektor departamentu VAT MF Tomasz Tratkiewicz.

Jako pierwszy świadek, we wrześniu ub. r., przed komisją zeznawał prof. Witold Modzelewski - ekspert podatkowy, autor pierwszej ustawy o VAT, wiceminister finansów w latach 1992-96. Mówił, że jego zdaniem ekipa PO-PSL ponosi odpowiedzialność za to, że powstał mechanizm, który spowodował utratę dochodów budżetowych i powstanie biznesu optymalizującego podatki. Podkreślił, że nie jest to efekt niewiedzy czy nieudolności, tylko złej woli osób. Uważa też, że wręcz "stworzono prawo tak, by stało się one źródłem zarobku dla kogoś".

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca ub.r. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. (PAP)

pś/ pad/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 1 histeryk

A nie chodzi przypadkiem tej komisji o zbieranie wszelkich poszlak, które mogą potwierdzać lub naprowadzać na tezę postawioną już kilka lat temu, i nie brać pod uwagę wszelkich zeznań i dowodów, które tej tezie przeczą?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.