REKLAMA

Komisja PE przeciw dopuszczaniu ołowiu w produktach PCV

2020-01-21 12:37
publikacja
2020-01-21 12:37
fot. jarno verdonk / Shutterstock

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego ustosunkowała się krytycznie wobec propozycji Komisji ws. dopuszczania obecności ołowiu w pochodzących z recyklingu produktach PCV. Jeśli takie stanowisko podtrzyma cały PE, propozycja KE w tej sprawie trafi do kosza.

Rezolucja przegłosowana we wtorek przez eurodeputowanych z komisji środowiska odrzuca projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej ws. zmiany zasad dotyczących koncentracji ołowiu, w tym - w produktach określanych jako PCW (PCV). Europosłowie są zdania, że proponowane przez Komisję zmiany nie zapewniają wystarczającej ochrony zdrowia i środowiska.

Propozycja zakłada ograniczenie stosowania i obecności ołowiu oraz jego związków w wyrobach wytwarzanych z polichlorku winylu (PCW), powszechnie produkowanego syntetycznego tworzywa sztucznego, ustalając maksymalne stężenie ołowiu w wysokości 0,1 proc. masy materiału PCW.

Prawo zaproponowane przez KE wprowadza również dwa odstępstwa dla materiałów PCW, które miałby obowiązywać przez 15 lat. Jedno pozwoliłoby na stężenie ołowiu do 2 proc. wagi twardego PCW, a drugie 1 proc. wagi elastycznego PCW.

Większość przedstawicieli komisji środowiska sprzeciwia się tym wyjątkom dotyczącym materiałów PCW pochodzących z recyklingu. "Ołów jest substancją toksyczną, która może poważnie wpłynąć na zdrowie, w tym - nawet w małych dawkach - powodować nieodwracalne uszkodzenia neurologiczne" - podkreślił PE w swoim komunikacie.

Zdaniem eurodeputowanych poziomy zaproponowane w rozporządzeniu Komisji nie są bezpieczne. Członkowie komisji wskazują przy tym na dostępne alternatywy dla materiałów PCW. W ocenie komisji środowiska recykling nie powinien uzasadniać dalszego stosowania substancji niebezpiecznych, ponieważ zapobieganie niebezpieczeństwu jest ważniejsze niż odzyskiwanie materiałów.

Wtorkowa rezolucja została przyjęta 42 głosami za, przy 22 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się. W lutym sprawą zajmą się eurodeputowani na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu. Jeżeli cały Parlament wyrazi sprzeciw wobec projektu Komisji i go odrzuci, proponowana legislacja trafi do kosza. W takim przypadku KE będzie mogła przedstawić zupełnie nową lub zmieniona propozycję.

Parlament od dawna utrzymuje, że recykling PCW nie może prowadzić do utrzymania obecności metali ciężkich w środowisku pracy i życia człowieka. Ołów w PCW jest stopniowo wycofywany w UE od 2015 r. dzięki dobrowolnym działaniom przemysłu europejskiego. Metal ten w PCW nadal jednak dociera do UE w produktach importowanych.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki