Komisja Europejska przyjrzy się ustawie ws. obrotu ziemią

Komisja Europejska będzie sprawdzać, czy przyjęta przez Sejm w połowie kwietnia ustawa ws. obrotu ziemią, nakładająca ograniczenia dotyczące sprzedaży gruntów rolnych w Polsce, jest zgodna z prawem unijnym - poinformowało PAP źródło w Brukseli.

Ustawa zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

"Musimy ocenić, czy te regulacje stanowią ewentualny problem z punktu widzenia prawa UE" - powiedziało w poniedziałek PAP pragnące zachować anonimowość źródło w Komisji.

Na razie ustawa o obrocie ziemią czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Dopiero jak wejdzie w życie, Komisja ma zamiar ją przeanalizować, tak jak to zresztą robi zwyczajowo w przypadku tego rodzaju prawa.

"Jak ustawa wejdzie w życie, Komisja jak zwykle ją oceni dokładniej i rozważy ewentualne działania" - podkreślił urzędnik.

Teoretycznie możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury o naruszenie unijnego prawa, która zwykle prowadzi do zmiany regulacji przez państwo członkowskie lub - jeśli to nie następuje - przekazania sprawy do sądu UE. Trybunał może nałożyć na kraj dotkliwe kary finansowe.

Rozmówca PAP podkreślił, że Komisja wszczęła już spór z czterema państwami członkowskimi, które wcześniej wdrożyły podobne do polskich przepisy. Chodzi o Bułgarię, Litwę, Węgry i Słowację. Bruksela uznała, że państwa te wprowadziły nieproporcjonalne ograniczenia, które godzą w zasadę wolnego przepływu kapitału i dyskryminują obywateli UE ze względu na kraj pochodzenia.

KE uznaje, że podstawową zasadą dotyczącą wolnego przepływu kapitału jest swoboda inwestycji. Nie oznacza to jednak, że kraje członkowskie nie mogą ograniczać inwestycji transgranicznych. Musi to być jednak uzasadnione, np. określonymi celami dotyczącymi polityki rolnej, względami społecznymi, czy planowania przestrzennego. Regulacje dają sporą uznaniowość urzędnikom unijnym, którzy mogą ocenić, czy zastosowane ograniczenia są proporcjonalne do celu, dla którego zostały wprowadzone.

Przepisy ustawy ws. obrotu ziemią rolną mają wejść w życie 30 kwietnia. 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ro/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 13 ~rd

Ziemia przejmowana przez Agencję Nieruchomości Rolnych za grosze ?
- co to za ustawa to złodziejstwo PIS.

Afera za aferą.
" Łukasz Olbert (Prawo i Sprawiedliwość) został specjalistą w sekcji windykacji należności wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Do tej pory był asystentem posła Piotra Babiarza (PiS). "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 9 ~Obywatel

a kiedy komisariat ludowi przyjrzą się ustawie o obrocie ziemią we Francji? Tam jest jeszcze bardziej restrykcyjnie niż w Polsce.....
Ah, zapomniałem - różne standardy. Bo to Polska ma być chłopcem do bicia, nie Francja.

! Odpowiedz
10 4 ~Elka

KE niech zejdzie z oczu Polaków. W Niemczech , czy we Francji można kupić ziemię rolną i za ile? Więc niech KE będzie uczciwa i nie robi zamętu,

! Odpowiedz
9 10 ~bandit

to może spróbujmy kupić ziemie rolną w holandii, niemczech, francji. No, spróbujmy. Dlaczego KE tam nie przyglada się ustawom które to regulują? Ukróciło się wyprzedawanie majatku Polski i Polaków i ryje kwiczą.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 4 ~gus

rozkwiczone peło i swetru już były sie skarżyć że ich kaczka wyrugała to KE i król tusku muszą tera kaczke strzelić i przy okazji polaków

! Odpowiedz
3 8 ~Adam

Ten Rzad jest antypolski,bo zabronil Polakom kupować polska ziemie.

! Odpowiedz
1 9 ~endi

I bardzo dobrze , nie może być tak że ziemię ma prawo kupić tylko rolnik , państwo i miejscowy Proboszcz

! Odpowiedz
2 2 ~maciek

to ja od razu chce kupić hektar w dani, niech mi ke powie jak to zrobić bardzo chętnie posłucham bo praktycznie jest to niemożliwe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne