REKLAMA

Komisja Europejska i USA: rosyjski szantaż energetyczny jest niedopuszczalny

2022-05-24 12:45
publikacja
2022-05-24 12:45
Komisja Europejska i USA: rosyjski szantaż energetyczny jest niedopuszczalny
Komisja Europejska i USA: rosyjski szantaż energetyczny jest niedopuszczalny
fot. Dati Bendo / / Komisja Europejska

Odcięcie przez Rosję dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii po wstrzymaniu eksportu gazu do Polski i Bułgarii jest "nieuzasadnione i niedopuszczalne" - stwierdziła we wtorek KE i USA we wspólnym oświadczeniu potępiającym takie działania, jako "szantaż energetyczny".

Obie strony potwierdziły również swoje zobowiązanie do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy w ramach wspólnej grupy zadaniowej ds. bezpieczeństwa energetycznego, zainicjowanej przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen i prezydenta Joe Bidena 25 marca br.

"Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą energii do Europy poprzez nieuzasadnione i niedopuszczalne działania, takie jak odcięcie prądu i gazu ziemnego do Finlandii, wstrzymanie eksportu gazu ziemnego do Polski i Bułgarii oraz grożenie podobnymi działaniami przeciwko innym narodom europejskim. Komisja Europejska i Stany Zjednoczone potępiają stosowanie przez Rosję szantażu energetycznego i potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy" - czytamy w oświadczeniu.

"W całej Europie, od krajów skandynawskich po Bałkany, podejmowane są wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw i zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu. Od 2020 roku Finlandia jest połączona z Estonią za pośrednictwem Balticonnector, projektu wspieranego przez Komisję Europejską, który zwiększa bezpieczeństwo dostaw dla Finlandii i regionu. Ponadto 1 maja zaczął działalność komercyjną interkonektor gazowy między Polską a Litwą, który wzmacnia opcjonalność i odporność całego bałtyckiego rynku gazu, a także był wspierane przez instrument +Connecting Europe+ Komisji Europejskiej" - dodano w dokumencie.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
laleszek
A czyj to jest szantaż ?
jer65
Śmieszni są sami krzyczą że trzeba się odciąć od gazu , ropy i energii z Rosji a jak Rosja ich odcina to szantaż !?
darius19
"endes" to dobrze znany etatowy troll Putina. Nie napisze ze to Putler nam to szambo zgotowal. Ze najechal i niszczy slabszego sasiada. Rosja to kraj bandycki. Ze Armia Czerwona morduje, pali, niszczy, gwalci. Jedyne to epitety na Zachod i Ukraine.
endes
Dla ciebie już ratunku nie ma… skoro nawet podstawówka nie nauczyła zdroworozsądkowego myslenia
laleszek
Warto wiedzieć ,że Armię Czerwoną założyli Ukraińcy z Trockim na czele i że ZSRR rządzili Ukraińcy przez kilkadziesiąt lat z Chruszczowem i Breżniewem i całym rządem ukraińskim według dzisiejszej nomenklatury bo urodzeni na Ukrainie i z pochodzenia Ukraińcy chociaż z przekonania sowieci..

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki