REKLAMA

Komisja Europejska chce zwalczać uchylanie się od szczepień

2018-04-26 14:25
publikacja
2018-04-26 14:25

KE chce zwalczać zjawisko uchylania się od szczepień. W czwartek przedstawiła projekt rekomendacji m.in. w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień oraz opcji wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne.

/ YAY Foto

"Szczepienia to jedno z największych osiągnięć naszych czasów. Dzięki nim miliony ludzi nie zaraziły się polio, ospą i innymi strasznymi chorobami. W ciągu ostatnich 60 lat szczepionki uratowały życie większej liczbie dzieci niż jakiekolwiek inne działanie medyczne" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

W emocjonalnym wystąpieniu komisarz i jednocześnie lekarz podkreślał, że jest absolutnie nie do zaakceptowania, iż w dzisiejszych czasach dzieci umierają na choroby, które można powstrzymać za pomocą szczepionek. Odrzucał teorie rozsiewane przez "antyszczepionkowców", oskarżając ich o manipulowanie i posługiwanie się półprawdami. "Szczepionki działają, to proste. To nie jest kwestia opinii. To fakt" - oświadczył Andriukaitis.

Z danych, które podaje Komisja Europejska wynika, że dzięki szczepieniom można co roku ocalić 1-3 mln ludzi na świecie. Komisarz podkreślał, że w Europie szczepienia pomagają w zapobieganiu grypy u około 2 mln ludzi. "To tyle, co populacja Litwy" - zwracał uwagę, wskazując, że 40 tys. osób, zwłaszcza starszych, umiera co roku w wyniku powikłań po grypie.

"Dlaczego ludzie w Europie i innych częściach świata odchodzą od szczepień? Dlaczego w UE spotykamy się z sytuacją, w której ze względu na zbyt małe pokrycie szczepieniami mieliśmy 3-4-krotny wzrost zapadalności na odrę w latach 2016-17 i 57 ofiar śmiertelnych tej choroby od 2016 roku, głównie dzieci - pytał retorycznie Andriukaitis. - Czy można to zaakceptować w zaawansowanym ekonomicznie i medycznie społeczeństwie? Moja odpowiedź brzmi - nie! I mówię to nie tylko jako lekarz, ale również jako ojciec i dziadek".

Z najnowszych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że w 12-miesięcznym okresie od 1 marca 2017 do 28 lutego 2018 roku w ramach europejskiego systemu nadzoru zgłoszono blisko 15 tys. przypadków odry. Z innych dostępnych danych wynika z kolei, że 86 proc. chorych nie było zaszczepionych.

W projekcie rekomendacji jakie zostaną przedstawione do zaakceptowania przez państwa członkowskie UE znalazło się m.in. opracowanie i wdrożenie do 2020 roku krajowych lub regionalnych planów szczepień, zakładających co najmniej 95-procentową wszczepialność w przypadku odry. KE chce też wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień i regularnych możliwości zaszczepienia się w różnym wieku, np. w szkołach czy w miejscu pracy.

Rekomendacje przewidują opcję ustanowienia wspólnej karty szczepień w formacie elektronicznym, która miałaby zastosowanie transgraniczne. KE chce też powołania koalicji na rzecz szczepień, aby zrzeszyć europejskie stowarzyszenia pracowników służby zdrowia oraz stowarzyszenia studenckie zajmujące się tą kwestią. Jej celem miałoby być dokładne informowanie opinii publicznej, zwalczanie mitów i wymiana najlepszych praktyk.

Dodatkowo do przyszłego roku miałby powstać europejski portal informacyjny poświęcony szczepieniom. Miałby on zapewniać obiektywne, przejrzyste i aktualne informacje naukowe na temat korzyści ze szczepień i bezpieczeństwa szczepień.

Propozycja KE zakłada ponadto ustanowienie europejskiego systemu wymiany informacji, aby opracować do 2020 roku wytyczne na potrzeby podstawowego unijnego kalendarza szczepień. Obejmowałby on dawkowanie i przedziały wiekowe, wspólnie przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w najbliższym dziesięcioleciu szczepionki uratują życie 25 mln osób. Jednak według ECDC z powodu niewystarczającego stanu zaszczepienia w kilku krajach UE występują niespotykane wcześniej ogniska odry i powracają inne choroby zwalczane poprzez szczepienia. Wciąż dochodzi w UE do zgonów dzieci i dorosłych z powodu tych chorób.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

stk/ az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
awenturyn1
Wszędzie koncerny wsadza swoje labska. Pan komisarz musi niezła gaze przyjmować za te bzdury, które głosi. Wszystkie szczepionki zostały wprowadzane jak juz śmiertelność spowodowana danym patogenem mieścila się w granicach błędu statystycznego (badania na ten temat sa ogólnodostepne_ciekawe komu zależy, żeby ich nie Wszędzie koncerny wsadza swoje labska. Pan komisarz musi niezła gaze przyjmować za te bzdury, które głosi. Wszystkie szczepionki zostały wprowadzane jak juz śmiertelność spowodowana danym patogenem mieścila się w granicach błędu statystycznego (badania na ten temat sa ogólnodostepne_ciekawe komu zależy, żeby ich nie upubliczniac-sami możecie się domyslic).W ogóle to Włosi w 2017 albo 2016 roku zrobili badania, że wszystkie szczepionki posiadają toksyczne związki jak aluminium, rtęć, itd.Niby wszystko to wiedomówienie, a rządzący dalej chcą niszczyć nasze dzieci i to coraz intensywniej.Pewnie wiedzą, że tej prawdy juz nie da się ukryć jedynie spowolnić jej odkrywanie przez zajętych codziennymi problemami ludzi.Uważajcie nie tylko na nakazy szczepień ale także na samarytanski gest rządzących w postaci "darmowych" szczepień. Jak ktoś , a szczegolnie rzad chce nam coś dać za darmo to...uciekaj!!! Pozdrawiam
fakpejsy
A dlaczego lekarze nie szczepia siebie i swoich rodzin??!
https://youtu.be/UgPeXGozBDM
nostsherlock
Zakazy i nakazy... nie tędy droga.
bankmice
we Włoszech nie przyjmą dziecka do przedszkola bez obowiązkowych szczepień (ani do państwowego ani do prywatnego)
do szkoły przyjmą (bo jest obowiązkowa), ale jeżeli rodzice nie zaszczepią zgodnie z kalendarzem będą płacić spore kary finansowe

Innymi słowy obowiązek jest i to poważny
slawko9999
a ja sie pytam jakim PRAWEM? Szczepionka to nie lek bo niczego nie leczy.

Tylko w 2 krajach Europy jest przymus szczepien: Polska i Bulgaria wiec skad taki pomysl, Big Farma ma taki plan na podniesienie swoich dochodow???
trollmaster
Interesują mnie dane statyczne, korelacja spadku zachorowań na daną chorobę i intensywności szczepień na nią. Ma ktoś?
kilokartofli odpowiada trollmaster
jeżeli chodzi o spadek zachorowań to na angileskiej wikipedii jest ładny wykres dla USA (z podanym źródłem): en.wikipedia.org/wiki/Epidemiology_of_measles#/media/File:Measles_US_1944-2007_inset.png
Jeżeli ten problem naprawdę cię interesuje to znajdziesz dane

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki