REKLAMA

Komisarz UE ds. spójności i reform o rozszerzeniu wsparcia na rzecz uchodźców

2022-06-30 15:01
publikacja
2022-06-30 15:01
Komisarz UE ds. spójności i reform o rozszerzeniu wsparcia na rzecz uchodźców
Komisarz UE ds. spójności i reform o rozszerzeniu wsparcia na rzecz uchodźców
/ Parlament Europejski

Podczas rozmów w Polsce i w całej Europie zgodziliśmy się, że potrzeba więcej wsparcia europejskiego ws. uchodźców z Ukrainy - mówiła w Warszawie komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Nazwaliśmy to pakietem szybkiej pomocy, aby zaspokoić te potrzeby poprzez dodatkowe 3,5 mld euro - dodała.

Komisarz UE, która w czwartek składa wizytę w Warszawie podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim poruszyła kwestię pomocy humanitarnej udzielanej uchodźcom z Ukrainy. "W całej Europie jesteśmy zbudowani ciepłymi sercami zwykłych Polaków, którzy przyjmują Ukraińców uciekających przed wojną" - podkreśliła Ferreira.

Dodała, że polityka spójności poprzez pakiety szybko zmobilizuje przeprogramowanie 3,5 mld euro dla całej UE w zwiększonym prefinansowaniu. "To nie są nowe środki, to jest prefinansowanie" - zaznaczyła komisarz UE.

"Dodatkowo fundusze spójności, które można wciąż znaleźć w istniejącym planie wieloletnim mogą szybko zostać dostosowane do wsparcia dla tych, którzy pomagają uchodźcom" - zapowiedziała Ferreira.

Zaznaczyła, że liczba osób zmuszonych do ucieczki z Ukrainy wzrosła i "uważamy, że potrzebujemy czegoś, co będzie trwało dłużej, niż tylko nagłe wsparcie".

"Rozmawiamy z interesjuszami w Polsce i w całej Europie. Zgodziliśmy się, że potrzeba więcej wsparcia europejskiego, dlatego Komisja Europejska zaproponowała nową inicjatywę, która jest przedłużeniem i wzmocnieniem wcześniejszych programów. Nazwaliśmy to pakietem szybkiej pomocy, który będzie mobilizował zwiększone wsparcie, aby zaspokoić te potrzeby poprzez dodatkowe 3,5 mld euro prefinansowania i polityki wspólnej, aby dostarczyć płynności krajom członkowskim i pokryć koszty przyjmowania uchodźców" - powiedziała komisarz UE.

"Zwiększamy dotychczasowy koszt jednostkowy (pokrycia podstawowych potrzeb uchodźców - PAP) z 40 euro na osobę na tydzień do 100 euro i podwajamy jego czas zastosowania z 13 do 26 tygodni. Będziemy także wspierać wykorzystanie finansowania funduszy spójności na te cele" - poinformowała Ferreira. Wyraziła też nadzieję, że Parlament Europejski szybko zatwierdzi te zmiany. (PAP)

rbk/ ewes/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki