Komisarz UE ds. rolnictwa: Absolutnie nie chcemy cukru spoza Unii Europejskiej

Absolutnie nie chcemy żadnego cukru spoza Unii Europejskiej, mamy wystarczająco dużo w obrębie Unii - oświadczył w sobotę komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Phil Hogan.

Hogan wziął udział w debacie obywatelskiej "Polityka zrównoważonego rozwoju szansą dla obszarów wiejskich w Polsce", która odbywała się w trakcie Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa.

Jeden z przedstawicieli producentów rolnych - zbóż i buraków cukrowych - pytał unijnego komisarza, jak ocenia reformę rynku cukru w UE przeprowadzoną w 2017 r. z perspektywy obecnych cen cukru.

"Zainwestowaliśmy 10 lat temu 6 mld euro pieniędzy podatnika europejskiego, żeby inwestować w infrastrukturę w sektorze cukrowym. Nie mówię, że jesteśmy zachwyceni rezultatami, natomiast ceny są za niskie dla rolników" - powiedział Hogan. Zaznaczył jednocześnie, że kiedy usunięto kwoty produkcji cukru, to pojawił się 23 proc. wzrost w produkcji.

"Mam nadzieję, że wyciągniemy z tego pewne wnioski. To się już działo w zeszłym roku, my nie możemy cały czas działać w obszarze pewnych produktów bez wpływu rynku, bez działania rynku" - podkreślił komisarz UE.

Zwrócił uwagę, że ostatnio powstała grupa, która ma się przyjrzeć temu, "jak pomóc producentom cukru w tych trudnych czasach". "Nie chodzi tutaj o to, żebyśmy mieli jakąś nadmierną produkcję, bo czasami właśnie tak się działo (...). Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju pomysły, jakiego rodzaju to pomoc powinna być" - powiedział Hogan.

"Absolutnie nie chcemy żadnego cukru spoza UE, mamy wystarczająco dużo w obrębie UE" - oświadczył unijny komisarz. (PAP)

autor: Anna Tustanowska, Wojciech Huk, Alfred Kyc, Mariusz Polit

huk/ kyc/ mp/ amt/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 truenemezis

Cukier to trucizna, powinien być opodatkowany bardzo wysokim podatkiem, który podniósłby cenę za kilogram w taki sposób, że zniechęciłby obywateli do kupowania dosładzanych produktów

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil