Komisarz UE: Program rozmieszczania uchodźców musi być obowiązkowy

2015-06-16 19:38
publikacja
2015-06-16 19:38
fot. SOEREN BIDSTRUP / EastNews

Udział w programie rozmieszczania uchodźców musi być obowiązkowy dla krajów UE, bo inaczej program ten nie zadziała - ocenił we wtorek komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos. Liczy on, że do końca lipca UE porozumie się w tej sprawie.

Imigranci z Afganistanu przybyli na grecką wyspę Lesbos
Imigranci z Afganistanu przybyli na grecką wyspę Lesbos (fot. SOEREN BIDSTRUP / EastNews)

"Relokacja (imigrantów) zadziała tylko wówczas, jeśli w działaniach tych wezmą udział wszystkie kraje unijne i tylko w obowiązkowym systemie. To zapewni, że każde państwo weźmie na siebie swoją część ciężarów" - powiedział komisarz na konferencji prasowej po wtorkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.

Tematem obrad szefów MSW była propozycja Komisji Europejskiej dotycząca rozmieszczenia 40 tys. spośród uchodźców z Erytrei i Syrii, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. We wtorek większość krajów UE nie poparła tej propozycji, wskazując m.in., że program nie powinien być obowiązkowy, tylko dobrowolny. Polska sprzeciwiła się narzucaniu przez KE kontyngentów imigrantów, których powinny przyjąć poszczególne państwa. W obliczu rozbieżności temat ten trafi pod obrady szczytu UE w przyszłym tygodniu.

Awramopulos zapowiedział, że w nadchodzących dniach Komisja Europejska zamierza pracować nad "całościowym i odważnym" porozumieniem dotyczącym strategii polityki imigracyjnej, uwzględniającej zarówno obowiązkowy program rozmieszczania imigrantów pomiędzy państwa unijne oraz dobrowolne przesiedlenia do UE uchodźców, przebywających w obozach poza Unią.

"W przeszłości próbowaliśmy systemu opartego na zasadzie dobrowolności. On nie zadziałał" - wskazał komisarz, przywołując przykład Malty. W 2010 i 2011 roku w ramach programu relokacji zaproponowano pomoc Malcie, od której pozostałe kraje UE miały dobrowolnie przejmować uchodźców. W rezultacie 10 państw unijnych zaoferowało przejęcie jedynie 255 uchodźców.

"Najwyższy czas, byśmy przestali postrzegać ten problem z perspektywy narodowych interesów i uniknęli poszukiwania najmniejszych wspólnych mianowników. Stawką jest nasza europejska jedność i współpraca" - powiedział Awramopulos. "Solidarność nie może być dobrowolna" - podkreślił. Dodał, że ponad 100 tysięcy ludzi dotarło od początku roku na południowa granicę UE, a imigranci nadal napływają.

Awramopulos zapewnił, że jest optymistą, iż do końca lipca uda się wypracować porozumienie między krajami UE.

Wcześniej we wtorek uczestniczący w obradach w Luksemburgu polski wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk powiedział, że Polska nie zgadza się na obowiązkowy charakter programu relokacji uchodźców oraz narzucanie liczby imigrantów, która miałyby przyjąć poszczególne państwa. Poinformował, że polskie władze prowadzą wyliczenia, ilu uchodźców mogą przyjąć.

Podobne stanowisko prezentowały wschodnioeuropejskie kraje UE, sceptyczne wobec propozycji KE były też Hiszpania i Portugalia. Według dyplomatów za obowiązkowymi kwotami podziału uchodźców są - obok apelujących o solidarność unijną Włoch i Grecji - m.in. Niemcy, Francja, Austria, Szwecja, Holandia, Belgia, Luksemburg, Cypr i Malta. Niektóre państwa chcą jednak zmiany kryteriów, na podstawie których wyliczane są kontyngenty. Nie byłoby zatem wymaganej większości za propozycją KE.

Z Luksemburga Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~gość
Może KE sprzeda jedną z siedzib i ograniczy swoje wydatki (25 tyś. urzędników) i wesprze w ten sposób działania pokojowe w Afryce, by uchodźców było mniej, a tych co już nielegalnie przybyli umieści bezpiecznie w ich własnych krajach?
~mk
Przyjmować tylko chrześcijan, muzułmanów zawracać tam skąd przyszli. Niech im swoi pomagają.
Czas zbudować na granicach Europy coś na kształt Wału Hadriana.Inaczej podzielimy los starożytnego Rzymu.
~Anna
Farbowanych chrześcijan, demokratów, patriotów jest ci u nas dostatek... Pomagać Afrykanom na ich własnym terytorium, i głównie metodami dyplomatycznymi.
~SONDA
Czy RP straciła niepodległość po wejściu do "Unii Europejskiej"?

(sonda niesponsorowana)
~S-
Niemcy zagwarantowali sobie nadrzędność swojego prawa nad prawem unijnym. L. Kaczyński mógł się wstrzymać z podpisywaniem traktatu Lizbońskiego.
~mefisto
Tez chcialbym zeby mnie objeto takim przydzieleniem do jakiegos kraju zawsze mozna miec nadzieje ze sie czlowiek uwolni z tego syfu i trafi do jakiegos normalnego kraju w europie zachodniej
~jesh-ldn
a ludzie widzac jakie dostaja socjale wieksze od polakow bracujacych na smieciowkach, bez zasilkow, itp bardzo szybko przekaza tym nieroba do wiadomosci przez palke I kopy ze maja sie z niego wyprowadzic I jechac do tyc co ich za czasow kolonii doily, albo przez ostatnie 70 lat co chwila bombardowali...

I policja bedzie miala
a ludzie widzac jakie dostaja socjale wieksze od polakow bracujacych na smieciowkach, bez zasilkow, itp bardzo szybko przekaza tym nieroba do wiadomosci przez palke I kopy ze maja sie z niego wyprowadzic I jechac do tyc co ich za czasow kolonii doily, albo przez ostatnie 70 lat co chwila bombardowali...

I policja bedzie miala wybor - albo odejsc I pozwolic narodowi robic swoje, alebo stanac po stronie unii I wtedy wielu z nich I ich rodziny tez sie beda musialy spakowac I wyniesc z polski skoro beda bronic 5 kolumne Panstwa Islamskiego w Polsce...

'mozna zastraszyc czesc przez jakis czas, ale nie mozna zastraszyc wszystkich przez caly czas' - rzad Parady Oszutsów plynie na jesieni, na wiosne ida siedziec na rakowiecka I to na dlugo, po odsiadce bez majatkow moga jechac do swoich mocodawcow - berlin bruxa moskwa...
~SS
odeslac z powrotem--niech ich bogaci sasiedzi I muzulmani ich wezma--MY ICH NIE POTRZEBUJEMY--ZARAZA
~wasyl
Bogate kraje Arabskie ich nie chca wola pracownikow z Chin i Indii pełno tego tam a nas proboją uszczesliwic na siłe......niech spadaja do nich
~KiszonyKloss
APEL.
piszcie uprzejme ale stanowcze maile wyrażające sprzeciw wobec imigrantów do urzedów wojewódzkich,biur poselskich,kancelarii rządu i osób wpływowych .Nie bluzgajcie ale krótko i treściwie wyrażajcie sprzeciw.Fala telefonów i maili może spowodowac zwrot w myśleniu u decydentów.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki