REKLAMA

Komisarz UE: Państwa unijne nie mogą same negocjować zakupu szczepionek

2021-01-13 21:22
publikacja
2021-01-13 21:22
fot. Michele Ursi / Shutterstock

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides w środę stanowczo przypomniała państwom UE, że zobowiązały się do nienegocjowania na własną rękę zakupu szczepionek przeciw Covid-19. Wezwała też do regularnego i dokładnego informowania o liczbie zaszczepionych osób - pisze AFP.

27 państw członkowskich Unii Europejskiej upoważniło w czerwcu 2020 r. Komisję Europejską do negocjowania w ich imieniu wstępnych zakupów szczepionek - przypomina agencja dodając, że ostatnio kontrowersje wzbudziło podpisanie przez rząd Niemiec z dwoma producentami osobnych porozumień.

"Pozwólcie, że wam przypomnę, że zgadzając się na umowę (pozwalającą KE negocjować zakup szczepionek w imieniu wszystkich państw członkowskich - PAP), zgodziliście się nie uruchamiać własnych procedur zakupu szczepionek w objętych umową firmach" - powiedziała w środę podczas wideokonferencji z unijnymi ministrami zdrowia Kyriakides.

Dodała, że rozumie presję, która jest wywierana na rządy przez zmęczonych pandemią obywateli, ale "zawieranie osobnych umów tylko osłabi europejskie podejście, które już przyniosło owoce".

KE podpisała dotąd umowy z sześcioma producentami szczepionek, trwają rozmowy z dwoma kolejnymi, w sumie UE zabezpieczy dostawę do 2,5 mld dawek substancji - pisze AFP.

Jesienią Niemcy porozumiały się bezpośrednio z producentami w sprawie dostawy dodatkowych 30 milionów dawek szczepionek BioNTech/Pfizer i CureVac. Minister zdrowia Jens Spahn wyjaśniał, że Niemcy chciały kupować więcej szczepionek, a "na tym etapie nie było tak naprawdę większego zapotrzebowania ze strony państw członkowskich". W środę odrzucił krytykę wspólnego systemu zakupu szczepionek przez UE i tłumaczył, że przyczyną niedoboru preparatów jest zbyt mała moc produkcyjna zakładów, a nie brak odpowiednich umów na ich dostawy.

Kyriakides wezwała także państwa członkowskie do zgłaszania co najmniej dwa razy w tygodniu danych związanych ze szczepieniami do ogólnoeuropejskiej bazy prowadzonej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Komisarz zachęciła także do udziału w unijnym programie wspólnych zakupów materiałów niezbędnych do szczepień (strzykawek i igieł) i obiecała wsparcie ECDC w sekwencjonowaniu genomu koronawirusa, co ma duże znaczenie z powodu rozprzestrzeniania się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów patogenu.(PAP)

adj/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
anna_domagalczyk
No to polski rząd odetchnął z ulgą. A tak sie skarżyli, że UE im robi pod górkę... ;-)
kris74keh
A Niemcy mają to w D...E.
prs
Czekam na dzialania komisarza, wszczecie procedur przeciwko Niemcom, nalozenia surowych kar wlacznie z wyrzuceniem na pysk z kolchozu unijnego..

Ironicznie oczywiscie, choc zapytam:

Ilu niemieckich politykow-idi.tow, jak "honorowa" lewica polska, naciska teraz w PE by wszczac procedury przeciwko Niemcom?..
Czekam na dzialania komisarza, wszczecie procedur przeciwko Niemcom, nalozenia surowych kar wlacznie z wyrzuceniem na pysk z kolchozu unijnego..

Ironicznie oczywiscie, choc zapytam:

Ilu niemieckich politykow-idi.tow, jak "honorowa" lewica polska, naciska teraz w PE by wszczac procedury przeciwko Niemcom?..
Nie zdziwie sie jezeli tylko sterowane z zagranicy nadwislane bura.i tak postepuja..


anty12
CZyli Polska ma zaplacici tyle ile Niemcy chca. Po to jest UE zeby Niemcy mogly sie nakrasc.
itso_empty2
''W środę odrzucił krytykę wspólnego systemu zakupu szczepionek przez UE i tłumaczył, że przyczyną niedoboru preparatów jest zbyt mała moc produkcyjna zakładów, a nie brak odpowiednich umów na ich dostawy.'' - śmiech na sali
itso_empty2
''Komisarz zachęciła także do udziału w unijnym programie wspólnych zakupów materiałów niezbędnych do szczepień (strzykawek i igieł) i obiecała wsparcie ECDC w sekwencjonowaniu genomu koronawirusa,'' - jeszcze trzeba oddawać zapasy bo widać zaniedbania a ile już pieniędzy wydano na walkę z epidemią ''Komisarz zachęciła także do udziału w unijnym programie wspólnych zakupów materiałów niezbędnych do szczepień (strzykawek i igieł) i obiecała wsparcie ECDC w sekwencjonowaniu genomu koronawirusa,'' - jeszcze trzeba oddawać zapasy bo widać zaniedbania a ile już pieniędzy wydano na walkę z epidemią hahaha śmiech na sali

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki