REKLAMA

Komentarz PLN:Sytuacja na wschodzie "pogrąża" złotego

2014-08-08 07:54
publikacja
2014-08-08 07:54

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę kontynuacji spadków na wycenie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2192 PLN za euro, 3,1561 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4770 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ustabilizowały się na poziomie 3,420% w przypadku benchmarkowych papierów 10YT.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskiej waluty przyniosło dalsze spadki w wyniku skracania pozycji przez kapitał zagraniczny. W wyniku rozpoczęcia wojny na sankcję pomiędzy EU, a Rosją i kolejnych ostrzeżeń ze strony NATO inwestorzy obawiają się zaostrzenia sytuacji na Wschodzie oraz ograniczenia kontroli nad działaniami Rosji. Ponownie (podobne wydarzenia miały już miejsce parę miesięcy temu) scenariusz ten dość wyraźnie ciąży na wycenie walut CEE, gdzie prócz złotego pod presją znajduje się również m.in. węgierski forint. Posiedzenie EBC (względnie gołębie stanowisko M.D.) jedynie chwilowo odwróciło uwagę graczy od sytuacji na wschodzie, a końcówka tygodnia dodatkowo jeszcze zwyczajowo wspiera zamykanie pozycji na bardziej ryzykownych aktywach, jak PLN. W konsekwencji kwotowania EUR/PLN forsują 3-miesięczne maksima (okolice 4,2170 PLN), USD/PLN oscyluje w okolicach najwyższych zakresów od lutego br. W dalszym ciągu jednak zakładam, iż jeżeli w ciągu weekendu

sytuacja nie ulegnie pogorszeniu (Rosjanie nie wejdą oficjalnie na terytorium Ukrainy) to powinniśmy zobaczyć lokalne odreagowanie na parach związanych z PLN, na co wskazuje również kilkunasto-godzinna stabilizacja na rynku długu.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Również szeroki rynek nie dostarcza nam wielu impulsów makro wskazują raczej na kontynuowanie trendów z ostatnich kilkunastu godzin handlu. Z ważniejszych figur warto zwrócić uwagę na bilans handlu zagranicznego Niemiec (godz. 8:00) oraz na pojedyncze wskazania z zakresu produkcji przemysłowej (m.in. Francja). Z uwagi na ostatnie sankcję nałożone przez Rosję w kolejnych tygodniach większe znaczenie niż zazwyczaj mogą dane dot. struktury eksportowej oraz bilansów handlowych krajów Strefy Euro.

Z rynkowego punktu widzenia wycena koszyka BOSSA PLN jednoznacznie wskazuje na silną presję podażową na wycenie złotego - podejście nad okolice wsparcia na 98 pkt. sugeruje jednak, ww. wymienione, możliwe lokalne odbicie po weekendzie. Na pojedynczych parach znajdujemy się obecnie przy oporze na 3,1580 USD/PLN, którego sforsowanie otwierałby drogę do ruchu w okolice 3,25 PLN. CHF/PLN dość szybko pokonuje kolejne opory sugerują szybko test okolic 3,50 PLN za franka. W przypadku EUR/PLN oscylujemy blisko zakresu 4,22 PLN, mocniejszy opór widnieje w okolicach 4,2360 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego

kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Specyfikacja i skład publikowanych instrumentów, w tym indeksów walutowych jest dostępna na stronie:

http://bossa.pl/index.jsp?layout=2&page=0&news_cat_id=981#demo

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~teo
Straszenie Polaków spadkiem złotówki jest działaniem prorosyjskim. Spadek złotówki pomaga naszemu eksportowi i jest wielce korzystny. Polska od czasu JP2 i upadku ZSRR ma tylko wąziutką granicę z byłym okupantem. Nasz zakup paliw od Rosji służył raczej celom humanitarnym; żeby dać szansę pokonanemu na rozwój innych Straszenie Polaków spadkiem złotówki jest działaniem prorosyjskim. Spadek złotówki pomaga naszemu eksportowi i jest wielce korzystny. Polska od czasu JP2 i upadku ZSRR ma tylko wąziutką granicę z byłym okupantem. Nasz zakup paliw od Rosji służył raczej celom humanitarnym; żeby dać szansę pokonanemu na rozwój innych niż militarne dziedzin jego gospodarki. Jak Rosjanie nie chcą skorzystać z tej szansy to trudno. Jak to mówią można osła doprowadzać do żłobu, ale jak nie chce żreć to niech zdycha.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki