Kolumbia nie wie, co sądzić o notce Boltona o żołnierzach USA

Rząd kolumbijski przyznaje, że nie wie, co sądzić o zauważonym w notatniku doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona zapisku, mogącym sugerować plan przerzucenia do Kolumbii 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

(fot. Eric Thayer / Reuters)

"Znaczenie tego zapisku nie jest nam znane" - przyznał na Twitterze w poniedziałek wieczorem czasumiejscowego szef dyplomacji Kolumbii Carlos Holmes Trujillo.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu, podczas której poinformowano o sankcjach USA wobec Wenezueli, przedstawiciele mediów mieli okazję zobaczyć w notatniku Boltona odręczny zapisek "5000 żołnierzy do Kolumbii". Pojawiły się spekulacje, że Waszyngton może przerzucić wojsko do Kolumbii, aby przygotować interwencję zbrojną w Wenezueli, gdzie przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem państwa, uznając rządy prezydenta Nicolasa Maduro za nielegalne.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały Stany Zjednoczone, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich - Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia - wystosowało w sobotę ultimatum, zapowiadając, że jeśli Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów w ciągu ośmiu dni, również uznają Guaido.

Rosja zadeklarowała w zeszłym tygodniu, że uznaje Maduro za prawomocnego prezydenta Wenezueli, a jego rząd za legalny.

Minister spraw zagranicznych Kolumbii podkreślił, że jego kraj będzie się w dalszym ciągu angażował środkami politycznymi i dyplomatycznymi w przywrócenie ładu demokratycznego i doprowadzenie do wyborów w Wenezueli. Trujillo zapewnił też, że Bogota będzie w dalszym ciągu rozmawiać z USA - "zaprzyjaźnionym państwem" - na wszystkie tematy "stanowiące przedmiot wzajemnego zainteresowania".

Associated Pres odnotowuje, że Biały Dom, poproszony o wyjaśnienie zapisku w notatniku Boltona, odpowiedział e-mailem, iż "jak oświadczył prezydent (Donald Trump), wszystkie opcje są na stole". (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil