Kolejnych 18 zatrzymanych za wyłudzanie podatku VAT

Kolejnych 18 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT - pod pozorem handlu bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi - zatrzymali policjanci CBŚP z Lublina. W sprawie tej jest już 61 podejrzanych; grupa mogła wyłudzić ponad 124 mln zł podatku VAT.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

O zatrzymaniach poinformowało w czwartek CBŚP. Lubelski zarząd Biura rozpracowuje tę zorganizowaną grupę przestępczą od roku. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że pretekstem do wyłudzania podatku VAT był dokumentowany za pomocą fałszywych faktur rzekomy wywóz za granicę towarów - paneli fotowoltaicznych i bejcy ognioodpornej - które wcześniej wielokrotnie były przedmiotem pozornych transakcji sprzedaży między różnymi firmami.

Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. słupy, w różnych częściach kraju, na Słowacji i w Czechach, obrót pustymi fakturami, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy. Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 124 mln zł. Grupa działała od października 2014 r. do grudnia 2016 r.

Funkcjonariusze CBŚP ustalili tożsamość kolejnych osób podejrzanych w tej sprawie. Zatrzymań dokonano jednocześnie w kilkunastu miejscach w 6 województwach.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Planowane jest zabezpieczenie na poczet przyszłych kar nieruchomości należącej do jednego z podejrzanych, wartej prawie 5 mln zł.

W sprawie do tej pory występuje 61 podejrzanych, w tym 43 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 20 osób zostało tymczasowo aresztowanych. W sumie w tym śledztwie funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar majątek o wartości ponad 47 mln zł. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ akw/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl