Kolejny szczyt złota, zarobki w piłce i represja finansowa [Wykresy tygodnia]

2019-08-10 06:00
publikacja
2019-08-10 06:00
YAY Foto

Kończąc kolejny tydzień 2019 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich siedmiu dni.

1. Nasila się represja finansowa

2. Złoto zdobywa kolejne szczyty

Banki centralne wpadły w popłoch. Inwestorom przypomina to wydarzenia z początku 2008 roku. Na rynku panuje strach przed recesją. Stąd rosnący popyt na bezpieczne aktywa, w tym przede wszystkim złoto i nawet ujemnie oprocentowane obligacje skarbowe.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl

3. Czechy – (k)raj dla pracowników

"Rynek pracownika", "brakuje rąk do pracy" czy "praca jest, chętnych brak" - takimi frazami już od kilku lat opisuje się polski rynek pracy. Tymczasem prawdziwy (k)raj dla pracowników jest tuż za naszą granicą. I Polacy coraz częściej z niego korzystają.

Stopa bezrobocia w państwach UE w maju 2019 roku (w %) / K. Dębiec, "Kraj bez bezrobocia. Specyfika czeskiego rynku pracy", Ośrodek Studiów Wschodnich

4. Bitcoin dołączy do złota i franka szwajcarskiego?

Po tym, jak kurs bitcoina uzyskał mocne wsparcie na poziomie 9 tys. dolarów, w ciągu tygodnia kurs najpopularniejszej kryptowaluty, określanej też mianem „cyfrowego” złota, zyskał ponad 27%. Czy to oznacza, że bitcoin, podobnie jak złoto czy frank szwajcarski, staje się swego rodzaju „bezpieczną przystanią”, tyle że osadzoną w rynku kryptowalut?

/ Coindesk

5. Ile i na czym zarabia się w piłce nożnej?

Blisko 77 mld zł - według szacunków grupy doradczej Deloitte - wyniosą w nadchodzącym sezonie przychody klubów należących do pięciu największych lig piłkarskich Europy. To tyle, ile warte są 382 tony złota - rezerwy Portugalii. Prawie połowa tej kwoty będzie pochodziła z praw telewizyjnych. I choć to astronomiczne kwoty, w dużej mierze kluby żyją na kredyt.

/ fot. Ekstraklasa S.A /

6. Urzędy nie radzą sobie z cudzoziemcami

W latach 2014-2018 nastąpił niemal ośmiokrotny wzrost wniosków obcokrajowców o zezwolenie na pracę. W 2019 roku w Polsce legalnie mieszka prawie 380 tys. cudzoziemców, a kolejki po kolejne zezwolenia pobytowe rosną w ekspresowym tempie.

Średni czas postępowań pobytowych (dni) prowadzonych w Urzędach Wojewódzkich / NIK

7. Recesja demograficzna w Polsce

W Polsce panuje powszechne przekonanie, że czekający nas spadek liczby ludności będzie stanowił problem dla gospodarki. GUS opublikował raport na temat sytuacji demograficznej Polski w 2018 r., który daje pewien wgląd w kluczowe tendencje i wspiera pesymistów – liczba urodzin spadła, dzietność spadła (mimo 500+), populacja spadła (raport pomija czasową imigrację). A to zdanie mogło u pesymistów wywołać ciarki na plecach: „Wyniki prognozy wskazują, że przez najbliższe około 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o 2,8 mln”.

/ SpotData

DU

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sel
Prawie 100 bilionów zadłużeni są Amerykanie w tym rząd banki i instytucje z firmami, a wartość całego majątku w USA w obecnych cenach jest mniejsza.
sel
70% oczywiście... a to że innych walut dodrukowano prawie tyle samo nie wiele zmienia. Do tego świat ma na karku 257 bilionów $ długów w tym ponad 33% jest w USA..
sel
Handel krypto walutami zakazano w Chinach dwa lata temu a to tam kopano 70 bitcoinów itp. to samo zrobi cały świat bo n ie można drukować dolarów w garażu , a problemem jest właśnie sto razy więcej wydrukowanych i wykreowanych w komputerach dolarów niż metali szlachetnych w tej cenie jaka jest teraz. To musi prowadzić Handel krypto walutami zakazano w Chinach dwa lata temu a to tam kopano 70 bitcoinów itp. to samo zrobi cały świat bo n ie można drukować dolarów w garażu , a problemem jest właśnie sto razy więcej wydrukowanych i wykreowanych w komputerach dolarów niż metali szlachetnych w tej cenie jaka jest teraz. To musi prowadzić do zwyżki ceny metali szlachetnych w dolarach pytanie tylko kto i ile na tym zarobi.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki