Kolejny strzał Trumpa w stronę Chin

2020-08-07 08:41
publikacja
2020-08-07 08:41
Kolejny strzał Trumpa w stronę Chin

Czwartkowa sesja przerwała sielankowe nastroje w Europie, przynosząc na głównych indeksach spadki od 0,5% (DAX) do 1,3% (FTSE MiB). WIG20 spadł o 0,8%, mWIG40 o 1,1%, a sWIG80 o 1,4%. Przeceny miały szeroki charakter, jedynym sektorem, który został w Polsce z nich wyłączony byli producenci gier. Silnie traciły spółki medyczne, szczególnie te najbardziej popularne w ostatnich tygodniach. Biomed i Mercator zamykały tabelę mWIG-u (obok BNP), dwucyfrową zniżkę w sWIG-u zaliczył Cormay, od którego gorszy był tylko Elemental po informacjach o planach delistingu.

Giełda amerykańska, która w pierwszych godzinach handlu oscylowała wokół neutralnych poziomów, tradycyjnie zaczęła iść w górę po europejskim zamknięciu. S&P500 zyskało finalnie 0,6%, a NASDAQ 1,0%. Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek okazała się znacznie lepsza od oczekiwań (1186 tys. vs. konsensus 1410 tys.) po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii, rynek inaczej niż pokazała rzeczywistość wyceniał także efekty negocjacji w sprawie pakietu fiskalnego, które zakończyły się fiaskiem. Jak to określił S. Mnuchin, Republikanie i Demokraci pozostają „bardzo, bardzo daleko od siebie w niektórych istotnych kwestiach”.

Rynki azjatyckie wyraźnie dziś tracą, za co zasługę może przypisać sobie prezydent Trump, który podpisał zarządzenia zabraniające amerykańskim rezydentom interesów z chińskimi TikTokiem i WeChatem. Lekko pod kreską znajdują się kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy, sugerując, że możemy zobaczyć kontynuację wczorajszej korekty. Naturalnie nie jest to przesądzone, wiele będzie zależało od dzisiejszych informacji z amerykańskiego rynku pracy - konsensus sugeruje wzrost zatrudnienia w lipcu o 1,5 mln. W godzinach nocnych silnie umacniał się dolar, testując wczorajsze minima, dane mogą zadecydować o tym, czy po jego gwałtownej deprecjacji zobaczymy przynajmniej chwilową korektę. Gorszy od oczekiwań raport otwiera kursowi EURUSD drogę do 1,20, a złotu do szybkiego przekroczenia ceny 2100 USD za uncję.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki