Kolejny rekordowy rok dla branży leasingowej

2017 r. to kolejny rok wzrostowej dynamiki dla branży leasingowej. Przedsiębiorstwa zaciągnęły kontrakty na łączną wartość 67,8 mld zł, co przełożyło się na 15,7 proc. wzrost w stosunku do 2016 r.

– Trzy ostatnie lata to czas, kiedy dynamika sektora leasingowego utrzymywała się na wysokim, 16 proc. poziomie. W 2016r. - jako branża - sfinansowaliśmy inwestycje polskich firm o wartości 58,6 mld zł, w ubiegłym roku było to już 67,8 mld zł. Przedsiębiorcy korzystający z leasingu mogą liczyć na utrzymanie podobnego poziomu finansowania w 2018 r. Jak pokazują badania Komisji Europejskiej, zamiar skorzystania z leasingu deklaruje 60 proc. właścicieli firm z sektora MŚP. Jest to trzeci najwyższy wynik w Europie przy średniej europejskiej na poziomie 48 proc. – informuje Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL.

Branża leasingowa ze wzrostem 15,7 proc.
Branża leasingowa ze wzrostem 15,7 proc. (YAY Foto)

Samochody napędzają branżę leasingową

2017 r. jest kolejnym rokiem, w którym przedsiębiorcy najchętniej sięgali po leasing jako źródło finansowania pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony (45 proc. udział w strukturze rynku). Kolejne miejsce należy do maszyny i innych urządzeń, w tym IT, które stanowią 27,2 proc. udziału w rynku, natomiast tuż za nimi uplasowały się środki transportu ciężkiego z wynikiem 25,9 proc. Niezmiennie najmniej transakcji leasingowych zaobserwowano na rynku nieruchomości – 1,3 proc. oraz w finansowaniu innych aktywów (0,6%).

Wyniki te świadczą o stałym wzroście dynamiki branży, która w 2017 r. dla poszczególnych kategorii rynku wynosiła: 21,9 proc. dla pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5t, 20,4 proc. dla maszyn i innych urządzeń, w tym IT oraz 26,5 proc. w przypadku nieruchomości.

Rok w rok najlepsze wyniki odnotowywane są dla segmentu pojazdów lekkich. W 2017 r. wartość wszystkich pojazdów sfinansowanych za pomocą leasingu lub pożyczki inwestycyjnej wynosiła 30,5 mld zł. Jak wskazuje Związek Polskiego Leasingu, również warty podkreślenia jest znaczący wzrost finansowania maszyn i innych urządzeń (w tym IT). Na wynik tego segmentu zaważyła dobra koniunktura w przemyśle, przyspieszenie wzrostu gospodarczego oraz wykorzystanie funduszy unijnych z perspektywy na lata 2014-2020. Odnotowany wzrost 20,4 proc. przełożył się na podpisanie kontraktów o łącznej wartości 18,5 mld zł. Natomiast trzecim najważniejszym dla rynku segmentem były transakcje dotyczące środków transportu ciężkiego. Po ujemnej dynamice odnotowanej w pierwszej połowie 2017 r. zakończyły rok lekkim plusem. Wartość nowych kontraktów, których przedmiotem były m.in. ciągniki siodłowe, naczepy/przyczepy, pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, autobusy, samoloty, statki czy środki transportu kolejowego, na koniec 2017r. wynosiła 17,5 mld zł.

Segment nieruchomości rozwija się najwolniej. Mimo to i tu branża odnotowała wzrost sprzedaży w stosunku do 2016 r. Na wynik głównie wpłynęła poprawa wyniku w zakresie finansowania obiektów handlowych i usługowych oraz hoteli i obiektów rekreacyjnych. Firmy leasingowe w 2017 r. sfinansowały nieruchomości o wartości 909 mln zł.

MŚP głównym motorem branży leasingowej

Według wyników badań opublikowanymi przez Komisję Europejską w 2017 r., dla 60 proc. polskich przedsiębiorców z sektora MŚP leasing jest najistotniejszym źródłem finansowania. Ponadto dane Związku Polskiego Leasingu pokazują, że największą, bo ok. 71 proc. grupę korzystających z leasingu stanowią klienci o obrotach do 20 mln zł, w tym 28,5 proc. – mikro i małe firmy, 0,5 proc. – klienci indywidualni.

Popularność leasingu wpływa na systematyczne zrównywanie się branży leasingowej z kredytową. W 2017 r. łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej wynosiła 119,3 mld zł i była porównywalna z wartością salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki (127mld zł).

Zadowalające prognoza na 2018 r.

Według Związku Polskiego Leasingu 2018 r. będzie szóstym okresem z rzędu z dwucyfrowym tempem rozwoju. Na podstawie prognozowanego wzrostu inwestycji prywatnych i rozwoju gospodarczego w Polsce ZPL przewiduje, że dynamika rynku leasingu w br. wyniesie ok. 15,1 proc. Na taki wynik wpłynie również przyspieszenie wykorzystania funduszy unijnych z perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Natomiast głównym motorem rozwoju całej branży będzie głównie finansowanie maszyn, pojazdów lekkich oraz pojazdów ciężarowych.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dangaw

To prawda, że w tym roku wartość transakcji leasingowych była większa niż udzielanych kredytów. Dodatkowo też mocno rozwija się branża najmu długoterminowego - jest to nic innego jak leasing operacyjny z dużym wykupem tzw. wartością rezydualną, której klient nie musi wpłacać tylko oddaje przedmiot więcej na http: //www.dginwest.com.pl/leasing-oferta/leasing-samochodu/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne