REKLAMA

Kolejny pozew o kredyt we frankach

Michał Kisiel2015-01-08 09:00analityk Bankier.pl
publikacja
2015-01-08 09:00

Klienci banków coraz częściej wykorzystują instytucję pozwu zbiorowego, aby podważyć zapisy umów kredytów walutowych. W zeszłym roku do sądów trafiły m.in. sprawy kredytobiorców z Banku Millennium i Credit Agricole. Wczoraj grupa ponad 30 osób złożyła pozew przeciwko PKO BP.

Kredytobiorcy pozywający PKO BP to osoby, które zaciągnęły zobowiązania walutowe w latach, gdy bank oferował taki produkt. - Na obecnym etapie kredytobiorcy domagają się ustalenia przez sąd, iż zawarli umowy kredytu, którego raty są indeksowane kursem CHF, w wyniku stosowania przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych - wskazuje reprezentująca pozywających mecenas Beata Broniewicz-Pasieka.

fot. Hemera / Thinkstock / / Thinkstock

 - Podstawą prawną są przepisy ustawy (art. 5 i art. 12 przede wszystkim) o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Również w pozwie poruszamy kwestię nieprzestrzegania przez bank ustawodawstwa unijnego w zakresie m.in. standardów i zasad informowania kredytobiorców o warunkach oferowanych im umów – dodaje adwokat.

Tym razem nie chodzi o oprocentowanie

W odróżnieniu od innych pozwów zbiorowych dotyczących kredytów we frankach, grupa klientów PKO BP wybrała taktykę podważenia obowiązywania całej umowy. Przypomnijmy, że w zeszłym roku sąd rozstrzygnął na korzyść pozywających sprawę kredytów starego portfela w mBanku. To najgłośniejsze z prowadzonych do tej pory starć na linii bank-klienci dotyczyło sposobu ustalania oprocentowania, a więc jednego z elementów kontraktu. Z kolei w dopiero rozpoczynającej się sprawie przeciwko bankowi Millennium kością niezgody jest sposób przeliczania wypłaty kredytu na złote i ustalania wysokości należnych rat.

Przed pozywającymi stoi poważne wyzwanie. Będą oni musieli udowodnić, że bank wprowadzał w błąd klientów rozważających zaciągnięcie kredytu, nie ostrzegając dostatecznie o ryzyku zmiany kursu walutowego. Tymczasem już od 2006 roku obowiązywała rekomendacja nadzoru, która wymuszała na bankach prezentowanie w pierwszej kolejności oferty kredytu w złotych. Kredytobiorcy musieli także podpisać oświadczenie, że mają świadomość istnienia ryzyka walutowego oraz że zapoznali się z informacją o ryzyku stopy procentowej.

Po rozpatrzeniu przez sąd wniosku i jego przyjęciu do pozwu będą mogli dołączyć kolejni chętni. O dalszych losach tej bardzo interesującej sprawy usłyszymy zatem zapewne dopiero za kilka miesięcy.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (103)

dodaj komentarz
~Bamcik
Trzeba walczyć, pokazaliśmy już korporacjom przy pozwie z Millenium, że da się wygrać. Bank zmniejszył mi znacznie saldo kredytu. Sprawę prowadził radca prawny, a prawnik wcześniej analizował i wytłumaczył co i jak, kontakt do prawnika prowadzącego nabór do pozwów to [email protected] odpisuje dość szybko Trzeba walczyć, pokazaliśmy już korporacjom przy pozwie z Millenium, że da się wygrać. Bank zmniejszył mi znacznie saldo kredytu. Sprawę prowadził radca prawny, a prawnik wcześniej analizował i wytłumaczył co i jak, kontakt do prawnika prowadzącego nabór do pozwów to [email protected] odpisuje dość szybko i nie mówi zawiłym językiem także mogę polecić, jakby ktoś chciał..
~InictusCHF
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kostur
Jestem frankowiczem. Każde sprawdzanie kursu franka przyprawiało mnie o zimny pot... i nadal tak jest, z tym że pojawiły się perspektywy na odzyskanie pieniędzy, a na pewno na zmniejszenie salda! Ja akurat jestem w getinie i dołączyłem do grupówki prowadzonej przez lexa z wrocka. Z millenium się udało - bank oddaje kasę,Jestem frankowiczem. Każde sprawdzanie kursu franka przyprawiało mnie o zimny pot... i nadal tak jest, z tym że pojawiły się perspektywy na odzyskanie pieniędzy, a na pewno na zmniejszenie salda! Ja akurat jestem w getinie i dołączyłem do grupówki prowadzonej przez lexa z wrocka. Z millenium się udało - bank oddaje kasę, więc tutaj też musimy wygrać! podaję kontakt do człowieka, który zajmuje się moją sprawą: [email protected] tylko do niego mam, nie wiem czy prowadzi nabór również na inne grupy, ale można zapytać. Powodzenia!
~Martyna
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Górnik
Zacznijmy nie spłacać masowo! Jedyna opcja!!!!

Pzd
Górnik
~meggi
Czlowieku ty nie wiesz o czym ty mowisz i piszesz nie masz zielonego pojecia o sprawie.
~KredytobiorcawPLN
Trzeba było nie kombinować z kredytami we frankach i wziąć w złotówkach. Normalni ludzie biorą kredyt w pln i dają radę i nie robią szumu ,że raty robią się droższe. Teraz frankowicze chcą otrzymać pomoc... Trzeba było nie kombinować.
~simon
Też bym się dołączył tylko nie bardzo wiem jak.
~Aquicum
pierwszy pozew przeciwko PKO BP złożyła
mecenas Beata Broniewicz - Pasieka

Kancelaria Adwokacka ul. Batorego 18/1
31-135 Kraków

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki