Kolejny kościół akceptuje karty płatnicze

analityk Bankier.pl

Jednym z ostatnich bastionów gotówki w Polsce są kościoły. Sytuacja ta zaczyna się jednak powoli zmieniać. Po parafiach w Jastrzębiej Górze i warszawskim kościele Dominikanów na Freta, terminal płatniczy uruchomiła parafia w Mikstacie.

Polacy coraz częściej płacą kartami - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W czwartym kwartale 2017 roku dokonaliśmy za ich pomocą ponad 1,2 mld transakcji. Przybywa też miejsc wyposażonych w terminale płatnicze. Bank centralny podaje, że na koniec ubiegłego roku na rynku działało ponad 624 tys. urządzeń akceptujących płatności kartą. Płatności bezgotówkowe przełamują kolejne bastiony gotówki – pojawiły się na pocztach, u kurierów, a nawet w policyjnych radiowozach.

(YAY Foto)

Jednym z ostatnich miejsc, w których nie można płacić kartą, są kościoły. Sytuacja ta zaczyna się jednak powoli zmieniać – kolejna parafia zdecydowała się zainstalować terminal płatniczy. Z takiego urządzenia można już skorzystać w parafii w Mikstacie w województwie łódzkim. Terminal ma ułatwić i usprawnić pracę parafii oraz umożliwić wiernym nie posiadającym przy sobie gotówki złożenie ofiary. Możliwe będzie dokonanie odpłatności np. opłaty cmentarnej.

Nie jest to jednak pierwsza parafia w Polsce, która zdecydowała się na takie rozwiązanie. Wiosną terminal płatniczy pojawił się w parafii pw. Św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze. Także i w tym przypadku zadecydowały względy praktyczne – kurort odwiedzany jest przez turystów, którzy nie zawsze noszą ze sobą gotówkę. Wcześniej terminal zawitał także do warszawskiego kościoła Dominikanów na Freta.

I choć w Polsce terminale płatnicze w kościołach to wciąż nowość, to w wielu krajach rozwiązanie takie staje się powoli standardem. Na przykład w Szwecji już kilka lat temu w kościołach pojawiły się urządzenia zwane "kollektomatami", które umożliwiają składane datków. Maszyna stoi w przedsionku kościoła i przypomina nieco bankomat. Na początku roku terminale wdrożył znajdujących się w eleganckiej dzielnicy Paryża kościół Saint Francois de Molitor. Za ich pomocą można składać datki na tacę.

Do płatności bezgotówkowych przekonał się także kościół anglikański. W POS-ach można płacić nie tylko kartami zbliżeniowymi, ale także za pomocą mobilnych portfeli Apple Pay i Google Pay. Bezgotówkowo można uiścić należność za chrzest czy ślub. Docelowo będzie można także składać datki.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
31 12 glos_rozsadku

Wara od Kościoła Katolickiego bo krew się poleje.

! Odpowiedz
5 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 1 niepelnosprawny_org

koscioly protestanckie rowniez...

! Odpowiedz
11 26 pull_up

Brak gotówki = nic do ukrycia. Tylko że w naszym pięknym kraju nikt nie odważy się na prawdziwą konfrontację z Kościołem.

! Odpowiedz
31 12 fred_

Bardzo dobrze. Ja nigdy nie nosze gotowki, wszedzie place karta. OStatni raz placilem gotowka moze ze 4 lata temu.

! Odpowiedz
36 35 msciwy_ogorek

Piekne jest to ze religi upada i broni sie kazdymy silami zeby jakos przetrwac na powierzchni.

W ta sobote bylem na weselu w kosciele. Kiedys do komuni szlo 90% zebranych i ci co zostali w lawkach byli ci zli. Na szczescie teraz sytuacja sie odwraca, 90% osob w sobote zkstalo w lawkach a 10% osob poszlo zjesc chlebek i ewidentnie wszyscy patrzyli na nich jak na szalencow religijnych :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 22 tbielik

Nasz Pan powiedział: "Większa jest w niebie radość z nawrócenia jednego grzesznika, niż z 99 sprawiedliwych". Pamietaj Pan w ostatniej godzinie życia możesz wezwać duchownego i pogodzić się z Panem, czego panu życzę.

! Odpowiedz
15 33 forfun

żadna religia kasą nie pogardzi i nie zrobi nic za bóg zapłać - to działa tylko w drugą stronę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne