Kolejny alians europejskich operatorów sieci komórkowych

Dziewięciu europejskich operatorów jednoczy się, aby konkurować z Vodafone. Do oficjalnego porozumienia, które podpisane zostało we wtorek, przystąpiły między innymi: austriacki One, węgierski Pannon GSM, szwajcarski operator Sunrise, norweski Telenor i włoski Wind. Łączna liczba abonentów tych firm wynosi 40 milionów. Holenderski KPN oraz Bouygues również uczestniczyły w dyskusjach, ale ostatecznie nie zdecydowały się na przystąpienie do aliansu. Wcześniej podobny alians zawiązało czterech innych europejskich operatorów- Telefónica Móviles, Telecom Italia's TIM, T-Mobile, Deutsche Telekom oraz Orange, kontrolowany przez France Telecom .

Według sygnatariuszy porozumienia, oprócz wzmocnienia pozycji konkurencyjnej wobec Vodafone, jego celem jest współpraca między operatorami w celu kreowania wspólnych usług informacyjnych oraz oferowania korzystniejszych usług roamingu. Operatorzy zapowiadają równie współpracę na polu zakupów aparatów komórkowych od dostawców, chcąc w ten sposób wymusić korzystniejsze warunki sprzedaży.

Początkowo działania firm wchodzących w skład aliansu mają dotyczyć jedynie rynku europejskiego, jednak operatorzy już planują ekspansję na rynek azjatycki i amerykański.
Źródło: Financial Times

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil