REKLAMA
PIT 2023

Kolejne szczyty złota przed nami? Analitycy: Cena surowca może wykonać kolejny ruch do góry

2023-12-04 16:18
publikacja
2023-12-04 16:18

Złoto, które w piątek pokonało historyczny szczyt na poziomie 2072,5 USD/troz, może wykonać kolejny ruch w górę, jeśli pojawią się dowody na hamowanie amerykańskiej gospodarki - uważają analitycy PKO BP.

Kolejne szczyty złota przed nami? Analitycy: Cena surowca może wykonać kolejny ruch do góry
Kolejne szczyty złota przed nami? Analitycy: Cena surowca może wykonać kolejny ruch do góry
fot. Cloudy Design / / Shutterstock

Cena złota przekroczyła historyczny szczyt z 2020 roku – 2072,5 USD/troz – w piątek 1 grudnia. Po wyważonej wypowiedzi prezesa Fed Jerome Powella na temat poziomu stóp procentowych w USA, kasowe ceny złota wzrosły do 2075,1 USD/troz.

W poniedziałek 4 grudnia podczas sesji azjatyckiej kruszec poprawił rekord, drożejąc do 2135,4 USD/troz (na giełdzie Comex dotarł do 2152,3 USD/troz). W trakcie sesji europejskiej ceny metalu obsunęły się do 2057,3 USD/troz, aby przed południem ustabilizować się około 10 dolarów wyżej.

W ocenie specjalistów PKO BP katalizatorem aprecjacji złota była piątkowa wypowiedź Jerome'a Powella o bardziej zbalansowanych ryzykach zbytniego luzowania i zacieśnienia polityki monetarnej.

"Rynkowe byki wzięły górę, skupiając się na perspektywie ewentualnego końca podwyżek stóp procentowych w USA oraz przybliżającego się terminu pierwszych cięć. Według Fed funds futures takiego ruchu należy się spodziewać już w marcu – jego prawdopodobieństwo przez tydzień wzrosło z 21,5 proc. do ok. 60 proc." - napisano w komentarzu PKO BP.

Analitycy zwracają uwagę, że w horyzoncie końca 2024 roku dominuje przekonanie, że stopy procentowe w USA obniżą się o 100 punktów bazowych (aktualnie celem Fed jest przedział 5,25-5,50 proc.). Rynkowi kruszcu służą też spadki rentowności amerykańskich obligacji – US 10Y TIPS zeszły przejściowo poniżej 2 proc. - oraz wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie.

"Pojawiają się opinie, że złoto może zbyt agresywnie wyceniać obniżki stóp procentowych w USA – sam szef Fed nie był ostatnio przekonany, czy amerykańska polityka pieniężna jest wystarczająco restrykcyjna. Także silne wykupienie rynku (RSI powyżej 70 pkt.) nakazuje zachowanie ostrożności" - napisano w komentarzu.

"W przypadku nadejścia dowodów na hamowanie amerykańskiej gospodarki (np. raport NFP z 8 grudnia) złoto może jednak wykonać kolejny ruch do góry. Strona popytowa mogła jeszcze nie powiedzieć ostatniego słowa – poniżej historycznych maksimów utrzymuje się zarówno zaangażowanie inwestorów ETF, jak i spekulacyjnych, obstawiających wzrosty na Comex (pozycje długie netto najwyższe od 6 miesięcy)" - dodano.

Analitycy PKO BP oceniają, że z perspektywy ostatnich skoków notowań, publikowane przez graczy rynkowych prognozy wzrostu cen złota do np. 2250 USD/troz przed końcem 2024 roku mogą wyglądać dość konserwatywnie. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
sterl
Przede wszystkim złota wystarczy najwyżej na ułamek % dolarów i to w gotówce, a setki bilionów dolarów w obligacjach i w papierach nie ma i nigdy nie będzie miało szansy wymiany na prawdziwe złoto nawet na to papierowe..
bha
Oby tylko się zbytnio na zyskach się w końcu nie przeliczono.
monuz
Wyraźnie był to ruch spekulacyjny, jakiś wielki bank dorzucił zarządowi parę miliardów do emerytury i powrót normalności.
sterl
Straszą kontraktami bo mają opłacone zamówienia, a nikt nie chce sprzedać..
grzegorzkubik
Tak jak przewidywałem. Trwa korekta. Tu najlepsza pozycja to brak pozycji na złocie. Musi jeszcze przetestować parę szczytów i dołków by trwale przebić 2100 USD za uncję.
zoomek
Najlepsza pozycja na złocie to uncjówki pod jabłonką.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki