Sellin: Prawdopodobnie odkryliśmy już czwarte szczątki na Westerplatte

To jest nowa informacja, że prawdopodobnie odkryliśmy już czwarte szczątki na terenie Westerplatte - powiedział we wtorek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Przypomniał, że pięć dni temu odkryto "trzecie szczątki - najlepiej zachowane".

(MON)

W programie "Koniec systemu" w Telewizji Republika Sellin przypomniał, że badania archeologiczne rozpoczęto na Westerplatte 3 lata temu. "Były bardzo intensywne - tylko, że były punktowe" - wyjaśnił, dodając, że jak dotąd udało się wydobyć "ponad 50 tys. artefaktów, z których kilkanaście tysięcy, bardzo cennych, nadaje się do wystawy w muzeum".

Sellin poinformował, że archeolodzy we wrześniu weszli na teren, "gdzie Niemcy pochowali tych żołnierzy broniących Westerplatte, którzy zginęli". Wyjaśnił, że "pięć dni temu odkryto trzecie szczątki - najlepiej zachowane". "Cały szkielet z ważnymi elementami umundurowania dobrze zachowanymi polskiego żołnierza. Ewidentnie polskiego żołnierza" - przypomniał.

"To jest nowa informacja (...), że prawdopodobnie już odkryliśmy czwarte szczątki (na terenie prac prowadzonych na Westerplatte - PAP)" - podkreślił wiceminister kultury.

"Dla Polaków jest oczywiste, że to jest święte miejsce. Polacy pytani o skojarzenie geograficzne związane z II wojną światową, mamy takie badania, (...) na pierwszym miejscu wskazują Auschwitz-Birkenau. Wydaje mi się to zrozumiałe, największy mord w historii ludzkości na naszej ziemi. Na drugim miejscu jest Westerplatte. Na trzecim miejscu jest Warszawa z całą konspiracją cywilną, wojskową" - podkreślił Sellin.

Zwrócił uwagę, że "siła symbolu Westerplatte jest taka, że to jest w skojarzeniach Polaków na drugim miejscu". "To jest absolutna świętość - to jest drugie najchętniej odwiedzane miejsce w Gdańsku przez wszystkich turystów" - podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

10 października na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Westerplatte wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował o odkryciu 9 października szczątków kolejnej - trzeciej już - osoby. Także w tym wypadku przedmioty znalezione przy szkielecie wskazują, że natrafiono na szczątki polskiego żołnierza.

Kierujący badaniami archeologicznymi Filip Kuczma poinformował na konferencji, że - poza trzema szkieletami (jeden z nich był niekompletny) - znaleziono też około 260 złożonych chaotycznie w ziemi kości. Zarówno szkielety, jak i pozostałe znalezione ludzkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.

autor: Grzegorz Janikowski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.