Kolejne stanowiska UOKiK w sprawie frankowców

Cztery istotne poglądy w sprawie sporów frankowców z trzema bankami przedstawił prezes UOKiK - podał Urząd w czwartkowym komunikacie.

Trzy dotyczą sporów o postanowienia umów kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Jeden odnosi się do postanowień umowy polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Chodzi o poglądy w sporach konsumentów z trzema bankami - Getin Noble, mBank i Raiffeisen, oraz z ubezpieczycielem TUnŻ Europa. Postępowania toczą się przed sądami w Warszawie i Łodzi.

Jak informuje UOKiK w sporach z bankami klienci kwestionują postanowienia umowne, na podstawie których banki wyliczają kwoty i wysokość poszczególnych rat. Sprawy przeciwko, Getin Noble Bank i Raiffeisen dotyczą opłat pobranych na podstawie klauzul waloryzacyjnych. Spór z mBankiem odnosi się do sposobu obliczania oprocentowania.

"We wszystkich sprawach urząd podzielił stanowisko konsumentów i wskazał, że na mocy zakwestionowanych postanowień banki mogą dowolnie ustalać te wartości. Jednocześnie kredytobiorcy nie są w stanie zweryfikować, czym kierują się banki w podejmowaniu decyzji o wysokości kursów walut i oprocentowania. Dlatego, zdaniem UOKiK, klauzule te są niedozwolone" - napisano w komunikacie.

Urząd wskazał też, że uznanie przez sąd postanowień dotyczących waloryzacji kwoty kredytu i rat kredytu za niedozwolone może powodować nieważność umowy. "Dzieje się tak, ponieważ szkodliwe dla konsumenta postanowienia nie obowiązują od momentu zawarcia umowy. W dodatku nie ma możliwości ich zastąpienia przepisami prawa. W ocenie urzędu, orzeczenie unieważniające umowę powinno nastąpić jedynie wtedy, gdy konsument w pełni zaakceptuje takie rozwiązanie" - informuje urząd.

UOKiK informuje, ze spór z TUnŻ Europa dotyczy postanowień Ogólnych Warunków Ubezpieczenia do Libra III - umowy grupowego ubezpieczenia, która została zawarta na rzecz ubezpieczonych. Konsument kwestionuje wysokość i zasady pobierania opłat likwidacyjnych, domagając się uznania postanowień określających sposób ich obliczania za abuzywne.

Urząd podzielił stanowisko konsumenta. W ocenie prezesa UOKiK, zawarte w umowie niedozwolone postanowienia są niezgodne z prawem i dlatego nie powinny wiązać stron.

pif/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pati956

Na problemy ze spłatą kredytów jest jedno rozwiązanie - kancelaria Lexa.

! Odpowiedz
0 6 ~cotoTROLLbankowy

jak by ktoś nie wiedział kim jest troll bankowy.

https://bylambankowymtrolem.wordpress.com/
Oddajmy zatem głos Pani Monice, oto fragment jej wypowiedzi na blogu:
„Trolle wynajmuje firma pijarowa i ona im płaci. Ale skąd pochodzi ta kasa to trolle nie mają prawa wiedzieć. W przypadku trollowania bankowego może idzie z banku, kilku banków, ze związku banków, od lobbystów, a może od instytucji, która pilnuje interesów banków”

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~malma

do ciekawego - mnie nikt nie pytał czy chce jako emerytka dokładać z moich podatków na dzieci wnuków nie mam, a sporo pieniędzy moich idzie na ten cel, pewnie też twoje dzieci- mam natomiast kredyt pseudo frankowy i wcale nie chcę od beneficjentów 500+ żadnej kasy -w przeciwieństwie do w/w. Chcę aby rzad bardzo sprawiedliwy z nazwy i bardzo religijny zareagował na dziejące pod ich okiem złodzjejstwo bankierów i niesprawiedliwość- to jest powinnośc rządu a w dodatku obiecali to przed wyborami

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 ~Ciekawy

Frankowiczom nie nalezy absolutnie pomagac poprzez finansowanie ich dlugow z srodkow publicznych. Nie rozumiem zupelnie skad ten problem z kredytami frankowymi. Czy ktos moglby to w jakis przystepny sposob wyjasnic? Skoro kredyty te sa nielegalne i tyle z nimi problemow to przeciez mozna je w bardzo prosty sposob rozliczyc tak jakby byly zwyklymi, branymi normalnie w zlotowkach od samego poczatku. Powinny to zrobic bankowe komputery, to koszty tego beda prawie zerowe. Banki strasznie tu wydziwiaja, a ich argumentacja jest bardzo niejasna i pokretna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~podatnik

ciekawe ile jeszcze razy spotka się nadzwyczajna komisja sejmowa do spraw kredytów frankowych i kiedy cos z tego wyniknie bo oglądajac to posiedzenie ma się wrazenie że temat jest na początku czegokolwiek , gdyby Kaczyński zezwolił dawno by było po sprawie, tak jak z wszystkimi innymi ustawami , niezależnie od ich konstytucyjności

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 1 ~Mxmdmdm

Tadeuszu a mnie zastanawia czemu te rzekome milion Polakow dopkero po kilku latach zaczeli czytac umowy. Gdy nie destabilizacja i rozluznienie franka to banda frajerow dalej by sie dala rznac przez banki jak owce. Wina lezy po polowie po obu stronach i po przestepcach i wyludzaczach z baku i po stronie frajerow ktorzy nie czytaja umow.

! Odpowiedz
1 16 ~milo

Dlatego, mój drogi, że po tym skokowym wzroście kursu franka umowom przyjrzeli się prawnicy i uświadomili kredytobiorcom, że zawierają one zapisy abuzywne i że istnieje prawna możliwość uwolnienia się od tych zapisów.
To raczej banki powinny odpowiedzieć na pytanie: dlaczego mając pełną świadomość abuzywności tych zapisów, stosowały je we wzorcach umów?
Gdyby problem leżał wyłącznie we wzroście kursu waluty, też nie do końca masz rację, oczekując od klienta banku, że przewidzi wzrost kursu waluty, jakiego nie przewidzieli nawet fachowcy z KNF.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~AgataKulis

o tak zgadzam sie z Tobą , polisolokaty to jedno wielkie oszustwo ! Moja znajoma dała sie w to wrobic i stracilaby przez to swoje oszczędności. Jej pomagała kancelaria Lex z Wrocka. Łatwo nie bylo ale sie udało . także uwazajcie

! Odpowiedz
1 1 ~KonieczkaMarta

Ostrzegam Was byście nie dali sie nabrac na wszelkie lokaty i polisy . Niestety temat polisolokat jest mi dobrze znany, niestety. Zostałam oszukana ale nie poddałam się i walczyłam o swoje. Bardzo pomocna okazała się Kancelaria Invictus. Dzięki nim udało mi się odzyskać stracone pieniądze. Jesli die sie wpakowac tak jak i ja to nie poddawajcie sie i walczcie o swoje !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~mDziad

Dla kogo ten istotny pogląd?! Dla banku nie bo bank to ignoruje, dla sądu też nie bo opinia nie jest wiążąca dla sądu, dla klienta też nie bo mu nic nie daje. Po co nam ten cały UOKiK?! Lepiej przeznaczyć te środki na dodatkowe etaty sędziowskie.
Państwo teoretyczne!

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl