REKLAMA

Kolejne samoloty zasilą państwową flotę, z której korzystają najważniejsze osoby w kraju

2021-04-21 07:03
publikacja
2021-04-21 07:03
Kolejne samoloty zasilą państwową flotę, z której korzystają najważniejsze osoby w kraju
Kolejne samoloty zasilą państwową flotę, z której korzystają najważniejsze osoby w kraju
/ MON

W maju i czerwcu do Polski dotrą dwa kolejne boeingi 737. Zasilą one państwową flotę, z której korzystają najważniejsze osoby w państwie – informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Dostawa pierwszego z nich nastąpi pod koniec maja, a drugiego w połowie czerwca. Potem odbędzie się szkolenie uzupełniające, obejmujące m.in. nowe systemy wojskowe zabudowane w tych samolotach. Po zakończeniu szkolenia, prawdopodobnie w drugiej połowie lipca, samoloty wejdą do służby operacyjnej" – przekazali "DGP" urzędnicy z centrum operacyjnego MON.

Dziennik pisze, że w nowych samolotach jest oddzielna salonka z łazienką dla najważniejszego pasażera, 12 miejsc w przedziale biznes i ponad 40 w klasie ekonomicznej. Oprócz tego maszyny wyposażone są w stanowisko do intensywnej terapii medycznej z defibrylatorem i respiratorem. Według dziennika samoloty mają też systemy obrony aktywnej i pasywnej na wypadek ataku rakietowego i urządzenia do łączności szyfrowanej.

"Mają być punktem, z którego można kierować państwem, co będzie realizacją jednego z wniosków po katastrofie smoleńskiej" – zaznacza dziennik.

Łącznie w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie będą stacjonować trzy boeingi 737-800 – bo jak przypomina "DGP" – pierwszy przyleciał w listopadzie 2017 r.

Według gazety to już prawie koniec programu zabezpieczenia transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie. Jak przypomina dziennik, w 2017 r. resort obrony odebrał dwa gulfstreamy G550.

"DGP" pisze, że nowe samoloty to wyzwanie dla 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, która przejęła zadania transportu najważniejszych osób po rozwiązaniu po katastrofie smoleńskiej 36 Pułku Specjalnego, bo przez kilka lat ta jednostka wojskowa obsługiwała tylko śmigłowce – sokoły i Mi-8.

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ouroboros
Mapety mają czym uciekać przed czołgami rosyjskimi a ty?
jes
Jak się bawić to się bawić.
Dbl wydaje dziennie 200k PLN by móc sobie pojeździć na nartach.
max5000
Gdyby Polską rządził Tusk i jego kolesie ze złotymi zegarkami to Premier i Prezydent musiałby do tej pory latać 30 letnim radzieckim Tupolewem serwisowanym w Rosji. Tak PO dbało o bezpieczeństwo najważniejszych osób w tym kraju.
jes
Jak PO chciało kupić samoloty to darłeś pyska, że wydają na zachcianki. Teraz jak złodzieje kupują sobie nowe samoloty i limuzyny to argumentujesz, że to żywotne potrzeby kraju.
Człowieku, miej chociaż minimum honoru.
antek10
Z diety poselskiej niech zapłacą.
jkl777
Trasa Wawel Warszawa - Polnej Wolski wazna sprawa.
300_pala
Dokładnie... Ale Może dzięki temu jedna karetka która musiała dymić za kolumną rządowa będzie mogła służyć obywatelom

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki