REKLAMA
PIT 2023

Kolejne rekordy na GPW są na wyciagnięcie ręki. Kurs JSW liderem w WIG20

2023-12-08 17:12
publikacja
2023-12-08 17:12

Koniec tygodnia miał być podporządkowany danym z amerykańskiego rynku pracy, ale gdy okazały nie po myśli inwestorów, skupiono się na mniej istotnych oczekiwaniach inflacyjnych, których odczyt grał po stronie byków. Indeksy zatem kontynuowały marsz w górę, a na GPW o włos od historycznego szczytu znalazły się indeksy średnich i małych spółek. Gwiazdą WIG20 okazał się kurs JSW.

Kolejne rekordy na GPW są na wyciagnięcie ręki. Kurs JSW liderem w WIG20
Kolejne rekordy na GPW są na wyciagnięcie ręki. Kurs JSW liderem w WIG20
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

WIG20 zyskał 0,75 proc., WIG wzrósł o 0,78 proc. do 77 111,85  pkt. Z kolei mWIG40 poszedł w górę o 1,05 proc. i jest na 5 737,44 pkt, a sWIG80 o 0,69 proc. i jest na 22 186,59 pkt. Obroty w piątek wyniosły 959 mln zł, z czego 804 mln zł dotyczyło spółek z WIG20.

W całym tygodniu WIG20 zyskał 0,88 proc., a WIG 1,04 proc., dla którego był to czwarty z rzędu wzrostowy tydzień. Podobnie było z mWIG40, który przez tydzień zyskał 1,65 proc. i sWIG80, zyskującym 1,59 proc. Taką samą serię miałby WIG20, gdyby nie skończył ostatniego pełnego tygodnia listopada o 0,01 proc. po kreską.

Bankier.pl

Zadyszka kupujących na GPW nie trwała długo i WIG20 po raz pierwszy od stycznia 2022 r. skończył tydzień powyżej 2300 pkt. Pierwszy raz w historii tygodniowe zamknięcie na WIG wypadło powyżej 77 000 pkt. Z kolei mWIG40 jest o 2,2 proc. od rekordu wszech czasów, a sWIG80 już tylko o włos, bo o mniej niż 0,1 proc., od pokonania historycznego szczytu z lipca br. Już wtedy eksperci sądzili, że sWIG80 jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, o czym więcej można przeczytać w artykule "Jego wysokość sWIG80. Bez banków i energetyki na szczycie hossy”.

W piątek najważniejsze miały być dane z amerykańskiego rynku pracy, ale że wypadły nieco lepiej od prognoz, utrudniając tym narrację o słabnącym rynku pracy i braku konieczności kolejnych podwyżek stóp przez Fed, a może nawet myśleniu już o obniżkach, inwestorzy skoncentrowali się na pokazanych w USA oczekiwaniach inflacyjnych, które wypadły znacznie niżej od prognoz, sprzyjając rynkowym oczekiwaniom.

Lokalnie istotny wydawał się przekaz Donalda Tuska o polityce jego przyszłego rządu, w tym takich sprawach jak wakacje kredytowe. W dodatku pewne już jest przekazanie Polsce pierwszych środków ze zmienionego KPO. Do tego pozytywny sentyment na rynkach bazowych z kreślącym nowy szczyt DAX-em i wzrostami na Wall Street z powodów wyżej opisanych, przełożył się na przyjemną wzrostową sesję na GPW z wyraźną przewagą popytu.

Zyskało 13 z 14 indeksów sektorowych z grami (2,8 proc.) i paliwami (2,14 proc.), jako liderami zwyżek. Pod kreską była tylko chemia (-0,67 proc.). Wzrosło przy tym 47 proc. spółek, przy 31 proc. przecenionych i 22 proc. neutralnych.

W WIG20 na plusie były kursy 16 spółek, z czego większość zyskał w granicach 1 proc. Wyróżnił się natomiast kurs JSW (5,3 proc.), który odrobił już większość z mocno spadkowej powynikowej sesji kiedy stracił blisko 13 proc. Lepiej od reszty zachował się także kurs Orlenu (2,23 proc.), zyskujący przy ponad 210 mln obrotach oraz kurs CD Projektu (3,6 proc.), którego "Cyberpunk 2077" zgarnął kolejną prestiżową nagrodę. Pod kreską w tym segmencie były tylko kursy Cyfrowego, Dino i Pepco, ale wszystkie oddały nie więcej niż 1 proc. Neutralnie zachował się kurs Orange (0,0 proc.)

W drugiej linii warto zwrócić uwagę na kurs Ten Square Games (6,95 proc.), który przy podwyższonych obrotach po raz pierwszy od wiosny br. znalazł się na poziomie 100 zł za akcję. Mocne były także walory XTB (3,05 proc.) i Budimeksu (2,86 proc.).

Po wezwaniu PGNiG Termika z Grupy Orlen do zapłaty kar umownych mocniej przeceniono kurs Polimeksu (-4,99 proc.). Orlen jest poprzez Energę i PGNiG jednym z większościowych akcjonariuszy Polimeksu.


 Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (8)

dodaj komentarz
simonsoft8
każdy ruch wymuszone proces deflacyjny
samsza
Wszędzie namowy, żeby wsiadać, bo kto zostanie na peronie, ten nie zarobi.
Pamiętam to z Amber Gold, było to wszędzie.
Sponsorem, oczywiście... kapitał, który ostatnio umacniał walutę "złoty".
:)
bha
Wsiadka do lotów aerostatami.
tomitomi
....ciiiiiii , Marek D . widać ,że myśli .
zops
Hossa na ostre szantaże, kierowane wprost od SSO Małgorzaty Rybickiej-Pakuły, w sprawie o sygnaturze: I ACa 1763/22. Ktoś NIE MYŚLI czasem, a chciałby być asem. A łapówki sądowe nie przychodzą od gupich.
bha
Czyli niby cało rynkowa prawie już woelka hossa trwa?. Padają kolejne rekordy wielkich, dużych............ będących w notowaniach, a to raczej jest chyba nie cały gospodarczo-biznesowo-firmowy rynek krajowy!!!!!!!!!!!!!.Gospodarka raczej składa się głównie w większości % z tych milionów maluczkich, małych i średnich biznesów, firm,Czyli niby cało rynkowa prawie już woelka hossa trwa?. Padają kolejne rekordy wielkich, dużych............ będących w notowaniach, a to raczej jest chyba nie cały gospodarczo-biznesowo-firmowy rynek krajowy!!!!!!!!!!!!!.Gospodarka raczej składa się głównie w większości % z tych milionów maluczkich, małych i średnich biznesów, firm,usług itd - tylko czy i u nich też obecnie w większości % padają jakieś rekordy za rekordami i niby trwa u nich jakaś rynkowa hossa w obrotach, dochodach i w Zyskach???. Cóż... Chyba jednak raczej NIE!.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki