REKLAMA

Kolejne protesty na Białorusi. Setki zatrzymanych

2020-09-13 14:54, akt.2020-09-13 20:10
publikacja
2020-09-13 14:54
aktualizacja
2020-09-13 20:10
fot. Valery Sharifulin / TASS

Kilkaset osób, w tym ponad 400 w Mińsku, zatrzymano w niedzielę podczas protestów - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi. Resort potwierdził też, że milicjant w stolicy oddał strzał ostrzegawczy w powietrze.

Z doniesień niezależnych mediów białoruskich wiadomo o zatrzymaniu co najmniej trojga dziennikarzy: Arcioma Lawy z Biełsatu, reportera telewizji 6.tv.by Alesia Sabaleuskiego i redaktorki naczelnej portalu poświęconego rynkowi IT Dev.by Natalli Prawalinskiej, którą po jakimś czasie wypuszczono.

Wśród zatrzymanych w Salihorsku jest były współprzewodniczący komitetu strajkowego w koncernie Biełaruśkalij Siarhiej Czarkasau oraz jeszcze jeden członek komitetu - podało Radio Swaboda.

W wielu miejscach Mińska zatrzymywano i rozpędzano ludzi jeszcze po drodze do centrum miasta.

Według MSW, gdy milicjanci zatrzymywali kilku uczestników demonstracji na prospekcie Zwycięzców, co najmniej 100 osób próbowało ich odbić. "W celu przerwania nielegalnych działań oddano wystrzał ostrzegawczy z broni pump action" - podał resort.

W komunikacie napisano, że wszyscy zatrzymani „wykorzystywali flagi i inną symbolikę niezarejestrowaną zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także plakaty różnej treści, w tym obraźliwe”.

Na prospekcie Zwycięzców w Mińsku rozpędzono protestujących gazem i lekarze udzielają im obecnie pomocy - poinformowała „Nasza Niwa” na Telegramie.

W niedzielnych protestach w Mińsku wzięło udział około 150 tys. osób. Tysiące osób protestowały też w wielu innych miastach, m.in. Brześciu, Grodnie, Homlu, Mohylewie, Pińsku i Witebsku.

Armatek wodnych użyli przeciwko protestującym w Brześciu funkcjonariusze organów ochrony prawa – poinformowały w niedzielę niezależne media. Doszło do zatrzymań m.in. w Grodnie i Mohylewie.

„Nasza Nowa” zamieściła na kanale Telegramu nagranie przedstawiające armatkę wodną kierującą strumień wody na zgromadzonych.

Naoczni świadkowie poinformowali agencję Interfax-Zapad, że milicja kilkakrotnie uprzedziła protestujących, że władze nie zezwoliły na demonstrację, po czym użyła armatek wodnych w celu rozpędzenia tłumu.

Naoczni świadkowie powiadomili też Interfax, że w mińskiej dzielnicy rządowej Drazdy strzelano w powietrze ze strony kordonu funkcjonariuszy. Informacje tę zdementowała jednak Radiu Swaboda rzeczniczka MSW Wolha Czemadanawa.

mw/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
ajwaj
Liczniki elktron. daly 9750 spacerowiczów,
OMON sie nudzil,
przymkneli 400 zadymiarzy, gl. pijanych, Bialo-rusy lubia w niedzielke wypic
________________
Zadanie nie zrealizowane > Majdan, koniec, Sanhydryn zla kasy z prywatyzacji jak w PL nie ma i nie bedzie

Wesole :)
bild.de podalo 500 000 uczestników
Liczniki elktron. daly 9750 spacerowiczów,
OMON sie nudzil,
przymkneli 400 zadymiarzy, gl. pijanych, Bialo-rusy lubia w niedzielke wypic
________________
Zadanie nie zrealizowane > Majdan, koniec, Sanhydryn zla kasy z prywatyzacji jak w PL nie ma i nie bedzie

Wesole :)
bild.de podalo 500 000 uczestników rano
TVP-PISa pewnie cós takiego
ajwaj odpowiada (usunięty)
video propaganda,
chodzi o zator na zakrecie,
normalnie spacerowali luzno
-------
sikawki polali na duzym skrzyzowaniu,
bo malolaci celowo biegali po jezdni
hsjehdj
Nudny już się robisz. W dodatku każdy twój tekst bardziej przypomina kalambury niż logiczną wypowiedź. Wolałbym przeczytać jeden składny komentarz niż dziesiątki tych belkotów.
hsjehdj odpowiada (usunięty)
"wejscie > co najmnej IQ dwucyfrowe"

To dobrze, że jestem głupi ;)
plutarch
usuńcie tę putinowską tubkę
plutarch odpowiada (usunięty)
Dlaczego to hejterskie gó.wno nadal tu wisi?
plutarch
Grzegorzkubik, ja myślę, że tak ze sto osób przyszło, za to w Warszawie przeciw "plandemii" lekko licząc milion był. Pozdro dla kumatych.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki