REKLAMA

Kolejne problemy dla osób z niepełnosprawnością. Mogą stracić uprawnienia

2023-01-27 06:45
publikacja
2023-01-27 06:45

Na horyzoncie widać duże problemy osób z niepełnosprawnościami. W połowie roku przestaną bowiem obowiązywać orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużone podczas pandemii – alarmuje w piątek "Rzeczpospolita”.

Kolejne problemy dla osób z niepełnosprawnością. Mogą stracić uprawnienia
Kolejne problemy dla osób z niepełnosprawnością. Mogą stracić uprawnienia
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

W czerwcu zostaną uchylone dokumenty potwierdzające niepełnosprawność, które dzięki przepisom covidowym zachowały ważność mimo upływu okresu, na który zostały wydane. "Tak wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, uchwalonej przez Sejm 13 stycznia i przesłanej do Senatu" - czytamy.

Co ze świadczeniami?

"To posłowie PiS zaproponowali poprawkę do rządowego projektu, uchylającą ważny dla niepełnosprawnych przepis. Uchwalony przez Sejm przepis nie zawiera jednak regulacji, która by przesądziła, co się stanie z decyzjami przyznającymi świadczenia na podstawie przedłużonych orzeczeń" - pisze gazeta.

"Rzeczpospolita" przypomina, że gminy przyznając świadczenia na podstawie przepisów covidowych, wpisywały w decyzjach, że świadczenia będą wypłacane do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. "Jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności. Nie ma więc podstaw, by prawa do świadczeń wygasły automatycznie" - podaje.

Sprawy mogą trafić do sądów

"Organy będą musiały wydać decyzje uchylające prawo do świadczenia. Oczywiście będzie od nich przysługiwać odwołanie, a potem – skarga do sądu administracyjnego. Będzie można próbować dochodzić praw nabytych. Trudno jednak stwierdzić, czy sąd administracyjny orzeknie, że świadczenie powinno być wciąż wypłacane aż do końca stanu zagrożenia epidemicznego" – mówi w rozmowie z "Rz" radca prawny dr Bartłomiej Mazurkiewicz.

"Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uspokaja, że przepisy zabezpieczają osoby niepełnosprawne, wiążąc przyznanie uprawnień z datą złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności" - dodaje dziennik. (PAP)

bf/ je/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
polak2
W covid zaocznie grupy l bez oglądania teraz problem
forfun
Jezus przy nich to pikuś.

módlcie się do ZUSu UZDROWICIELA.

Powiązane: Problemy osób z niepełnosprawnościami

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki