Kolejne duże firmy opuszczają Katalonię

Co najmniej kilka dużych przedsiębiorstw ogłosiło w piątek, że przeniesie swe oficjalne siedziby z planującej ogłosić niepodległość Katalonii do innych regionów Hiszpanii. Pozwala na to dekret uchwalony przez rząd Hiszpanii. Co to oznacza w praktyce?

(fot. Jon Nazca / Reuters)

Dotychczas decyzję o przeniesieniu oficjalnej siedziby ogłosiły: Caixabank i Sabadell - odpowiednio trzeci i piąty co do wielkości bank Hiszpanii, a także: koncern energetyczny Gas Natural Fenosa, producent wyrobów tekstylnych Dogi, dostawca usług telekomunikacyjnych Eurona, dostawca usług reprograficznych Service Point Solutions i firma biotechnologiczna Oryzon Genomics.

W praktyce oznacza to tylko zmianę adresu oficjalnej siedziby firmy i na razie nie ma wpływu na liczbę pracowników czy inwestycje. Niewykluczone jednak, że w przyszłości firmy te mogą zdecydować się na realne przeniesienie działalności, jeśli sytuacja w Katalonii się pogorszy - podkreśla Associated Press.

Firmy przede wszystkim obawiają się, że jeśli ich oficjalna siedziba pozostanie w Katalonii, a region oddzieli się od reszty Hiszpanii, one same przestaną podlegać prawu hiszpańskiemu i unijnemu. Banki na przykład mają prawo prowadzić działalność w każdym z 28 państw Unii Europejskiej dzięki temu, że mają siedzibę na jej terytorium. W przypadku secesji Katalonii z dnia na dzień straciłyby ten przywilej.

Dotychczas wpływ niedzielnego referendum niepodległościowego i plany katalońskich władz na gospodarstwa domowe i firmy był ograniczony. Najbardziej zauważalny był spadek notowań hiszpańskich akcji i obligacji skarbowych. Kurs indeksu IBEX 35, który grupuje 35 największych spółek akcyjnych madryckiej giełdy, wahał się, ale ostatecznie w porównaniu z poprzednim tygodniem spadł tylko o 2 proc.

Pytanie, co będzie, jeśli napięcia między Madrytem i Barceloną się zaostrzą - zaznacza AP. Katalonia stanowi jedną piątą hiszpańskiej gospodarki, więc jej oddzielenie się od reszty kraju poważnie zaszkodziłoby finansom publicznym Hiszpanii.

Pełna niepodległość regionu oznaczałaby liczne, bardzo poważne zagrożenia także dla katalońskiej gospodarki - wyjaśnia AP. Katalonia musiałaby wyjść z UE, a co za tym idzie - zrezygnować z euro i przyjąć nową walutę. Nowa waluta prawdopodobnie znacząco straciłaby na wartości, wywołując falę bankructw i głęboką recesję. Firmy i regionalny rząd pozostałyby z długami spłacanymi w euro. Lokalni inwestorzy próbowaliby masowo wyciągać pieniądze z regionu z obawy przed denominacją ich środków w słabszej walucie. Rząd w Barcelonie mógłby zareagować na to wprowadzeniem limitu przepływów pieniężnych - powtarzając scenariusz z Grecji sprzed dwóch lat, gdy kraj ten był bliski wyjścia ze strefy euro. Do dziś wprowadzone wówczas limity nie zostały całkowicie zniesione. (PAP)

akl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ajwaj

Przecieki sa, ze istotne swiatowe sily gosp. (znane wl. Katalonii)
maja chec zrobic przyczólek tamze, pozbawiony zabetonowanego prawa UE :)

! Odpowiedz
10 13 warszawyak

Jak tylko staną sie niezależni otwieram tam własną działalność !!!

! Odpowiedz
4 17 open_mind

Budynek FED w NY USA zapalił się w sobotę wieczorem na dachu. Chodzą plotki że to od nadmiernego drukowania pieniędzy. Ja to pozwolił bym mu się spalić do fundamentów!

! Odpowiedz
0 12 ajwaj

Wlasnie :)
A moze tam nic nie ma (najwiekszych zapasów zlota na swiecie) ???
Deputat-posel do ukr. dumy-sejmu Tanja Sewczenko + b.premier Ukr Timoszenko. na temat 2 wybuchnietych wielkich skladów broni Charków-Nikolajew:

"to bylo dla zatarcia sladów, ze bron, amunicja wyprzedana"

! Odpowiedz
3 17 ajwaj

Strachy na lachy :)
Katastrofy ekonomiczne nie wynikaja z suwerennosci ekon. (Szwajcaria, SIngapur), a z wasalizacji (hegemon wiadomy)
Kolaps gospodarczy po Brexicie, Trumpie, sankcjach na Rosje, Chiny itd. pozostaly w sferze marzen slabnacego, bylego króla swiata

! Odpowiedz
4 0 silvio_gesell

Zarówno Szwajcaria jak i Singapur mają opodatkowanie wartości gruntu i ujemne realne stopy procentowe. W naszym kraju większość chciałaby opodatkowanie pracy, aby zabrać pracowitemu sąsiadowi i wysokie stopy by żyć z odsetek.

! Odpowiedz
4 23 wmq

A to jakiś problem używać nadal euro, nawet po wyjściu z Unii? Czarnogóra i Kosowo przyjęły jednostronnie Euro bez żadnej umowy z UE, San Marino, Watykan, Andora i Monako używają Euro na podstawie umowy z UE. Nie trzeba być w Unii żeby używać Euro.

! Odpowiedz
1 13 silvio_gesell

Jak najbardziej sie da, ale niekoniecznie się opłaca. Dopóki inflacja niska, da sie z tym żyć, jednak nie jest bezpiecznie nie kontrolować stóp procentowych gdy zacznie rosnąć.

Pies pogrzebany jest gdzie indziej, nie da się opuścić strefy euro nie wychodząc z UE. W szczególności dla takich krajów jak Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja odpowiednia byłaby jeszcze słabsza waluta niż euro - byłoby to korzystne dla ich gospodarek gdyby mogli osłabić swoje waluty, i tym samym napędzić eksport co pozwoliłoby utrzymać w ryzach zadłużenie. Generalnie dobrze mieć dwie nogi - monetarną i fiskalną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 23 borma

Jesli Katalonia musialaby opuscic Unie i zrezygnowac ze wspólnej waluty , dlaczego miałaby spłacać długi Hiszpanii? Bo to przeciez rzad Hiszpanii zaciagal pozyczki i korzystal z pomocy finansowej UE.Takiej logiki nie rozumiem. Dlaczego Katalonscy zwolennicy referendum sa okreslani separatystami , a ci sami Szkoccy zwolennicy referendum tak okreslani nie byli. Wynik referendum przesadzil rzad w Madrycie wysylajac jednostk policji do pacyfikacji referendum. Brutalnosc plicji przesadzila o jego wyniku i zadne spoznione przeprosiny nie cofna tego co sie wydarzylo. Okaleczonym na cale zycie ludziom nikt nie jest w stanie przyqrocic poprzedniego zdrowia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 silvio_gesell

Bo euro z którego korzystają Katalończycy powstało w wyniku emisji obligacji przez rząd Hiszpanii. Więc, albo Katalończycy zachowują euro i biorą na siebie cześć kosztów obsługi długu Hiszpanii, albo wykupują cześć długu Hiszpanii oddając euro i emitują własne obligacje i walutę. Inne opcje prowadziłyby do natychmiastowego efektu domina i rozpadu UE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl