Kolejne chińskie firmy na czarnej liście USA

2019-10-08 13:45
publikacja
2019-10-08 13:45

Osiem chińskich firm technologicznych zostało wpisanych przez USA na tzw. czarną listę ze względu na rolę, jaką odegrały w procederze naruszania praw mniejszości etnicznych w Chinach, w tym muzułmańskich Ujgurów - poinformowały media.

/ fot. Jason Lee / Reuters
Wśród firm, które zostały dodane przez administrację USA do czarnej listy, znalazły się m.in. producent technologii sztucznej inteligencji SenseTime (która dostarcza rozwiązania dla rządowego systemu kamer wyposażonych w funkcje rozpoznawania twarzy), oraz dostawca rozwiązań do wideomonitoringu i nadzoru Hikvision. Oprócz ośmiu spółek do listy dopisano 20 innych organizacji, przede wszystkim - chińskie agencje rządowe, które zaangażowane są zdaniem USA we "wdrażanie kampanii represji, arbitralnych, masowych zatrzymań oraz nadzoru z użyciem wysokorozwiniętych technologii nad Ujgurami, Kazachami i innymi członkami muzułmańskich mniejszości" w regionie autonomicznym Xinjiang.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że obecnie statystycznie jeden na dwunastu rezydentów regionu Xinjiang wyznania muzułmańskiego jest przetrzymywany w obozach, gdzie więźniowie zmuszani są do pracy przymusowej i poddawani torturom.

Serwis Tech Crunch przypomina, że wpisanie chińskich firm na czarną listę amerykańskiego ministerstwa handlu oznacza, że podmioty te muszą ubiegać się o dodatkowe zezwolenia na zakup produktów od dostawców z USA. Zezwolenia te są jednak trudne do uzyskania - według serwisu znalezienie się na czarnej liście w praktyce oznacza, że firmy te nie będą zdolne do współpracy z jakimikolwiek przedsiębiorstwami z USA.

Na czarnej liście figuruje już m.in. koncern Huawei, który - według założyciela i szefa Rena Zhengfeia straci z tego tytułu przychody w wysokości 30 mld dolarów. USA oskarżają Huawei o złamanie sankcji wobec Iranu oraz kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Waszyngton podejrzewa ponadto, że koncern może być zaangażowany w działania wywiadowcze na rzecz rządu w Pekinie. Od miesięcy amerykańskie władze naciskają na sojuszników, by wykluczyli dostawców sprzętu telekomunikacyjnego z Państwa Środka - Huawei i ZTE - z udziału w lokalnych wdrożeniach technologii 5G.

mfr/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
grab
USA czepia się mniejszości etnicznych w Chinach, ale zapomniała o gnębieniu Indian u siebie!
jendreka
Tak się niszczy konkurencję. A my co możemy zniszczyć? nic, bo nic nie mamy, oprócz jabłek i wieprzowiny, którą wszyscy w koło niszczą. Co Polak wymyśli to obcokrajowiec wykorzysta, bo ma kasę. Polak musi się tanio sprzedać. Potem polski wynalazek kupuje od zachodniego toważysza

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki